BRATISLAVA. Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal (nominant SMK, dnes Most) sa mohol vo funkcii postarať o to, že by neplatila pre štát nevýhodná zmluva s firmou Columbex uzatvorená ešte v čase, keď ministerstvo pôdohospodárstva viedla za HZDS Zdenka Kramplová.
Práve Angyal mohol ako jediný podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku do roka od podpisu zmluvy podať na súd žalobu o jej zrušenie. Columbex pre ministerstvo dodáva informačné systémy, po obnovení zmluvy ide o zákazku za 20 miliónov eur.
ÚVO: výzvu sme nestíhali
„Upozornili sme ho na podnet, že v prípade jeho nečinnosti môže prísť k reálnemu zmareniu ďalšieho súdneho vymáhania a k tomuto aj prišlo," povedal o Angyalovi Trnka. Predsedu Úradu pre verejné obstarávanie vraj upozornili „v dosť dlhom elaboráte".
Angyal to odmietal urobiť a tvrdil, že je to úloha ministerstva pôdohospodárstva. To síce žalobu podalo, ale terajší minister Vladimír Chovan ju pred niekoľkými týždňami stiahol a podpísal s Columbexom nový dodatok. Chovan to odôvodnil práve tým, že aj podľa stanoviska generálneho prokurátora mohol žalobu podať iba Angyal a ministerstvo by s podanou žalobou na súde aj tak neuspelo.
„Argumenty generálneho prokurátora odmietame," tvrdí hovorkyňa ÚVO Helena Fialová. Podanie žaloby využívali vraj len minimálne a nebolo to ich povinnosťou. Teraz už túto možnosť ÚVO zo zákona stratil.
„Výzvu prokurátora sme dostali na ÚVO v predposledný deň pred vypršaním jednoročnej lehoty možnosti podania žaloby. Keďže pôvodne ÚVO takýto zámer nemal, pretože podanie žaloby si osvojilo ministerstvo, nebolo možné za taký krátky čas vypracovať žalobu," vysvetľuje Fialová.
Teraz rozhodujú o pokute
ÚVO rozhoduje, akú vysokú pokutu za nevýhodnú zmluvu ministerstvu udelí. Od pokuty pôvodne odstúpili, keďže ministerstvo podalo žalobu, teraz sa však ku konaniu o nej vrátili. Tiež plánujú konanie o novom dodatku k zmluve. Jeho podpísanie považuje za protizákonné.
Columbex vyhral súťaž na ministerstve v roku 2008 netransparentnou metódou. V jeho Dozornej rade sedí aj podnikateľ Alexej Beljajev, zastúpený aj vo firme, ktorá HZDS požičala v roku 2007 desať miliónov korún (330-tisíc eur).
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
