BRATISLAVA. Približne 75 percent občanov maďarskej národnosti na Slovensku sa doma najčastejšie rozpráva po maďarsky. Vyplýva to z výsledkov sociologického prieskumu, o ktorých TASR informoval Ladislav Macháček z katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda (FF UCM) v Trnave. Ako ďalej uviedol, 21 percent z opýtaných používa v domácnosti slovenský aj maďarský jazyk a približne štyri percentá uprednostňujú slovenčinu.
Respondenti mali podľa neho možnosť zvoliť si jazyk, v ktorom bude rozhovor prebiehať, pričom 48 percent z nich chcelo na otázky odpovedať v slovenskom jazyku. Takmer 70 percent opýtaných považuje schopnosť dorozumieť sa v štátnom jazyku za veľmi dôležitú, 23 percent za dôležitú a len 5,3 percenta nepovažuje znalosť slovenčiny za významnú, podotkol Macháček.
Pri voľbe charakteristiky svojho etnického statusu uprednostnilo podľa jeho slov takmer 68 percent možnosť "ja som Maďar žijúci na Slovensku," 16,1 percenta sa priklonilo k charakteristike "ja som Maďar," a 13,1 percenta opýtaných zvolilo označenie "ja som Slovák s maďarským pôvodom," konštatoval Macháček.
Z jeho vyjadrenia tiež vyplýva, že každý z respondentov hovorí po maďarsky, 96,8 percenta sa dorozumie po slovensky, 20 percent po nemecky, 17,7 percenta po anglicky a 15,6 percenta sa dohovorí v ruskom jazyku.
Výskum problematiky identity národnostných menšín v krajinách na východnej hranici Európskej únie s podporou Európskej komisie realizuje katedra politológie FF UCM v Trnave ako jeden z 11-členného medzinárodného výskumného konzorcia s názvom ENRI-EAST Európske, národné a regionálne identity. Hlavným koordinátorom výskumu je IHS (Insitute for Advanced Studies) vo Viedni.
Podľa jednotnej metodiky sa uskutočnil výskum v Maďarsku, na Ukrajine, v Poľsku, Bielorusku, Lotyšku a v Rusku. Na Slovensku zabezpečila zber údajov od 800 respondentov technikou face to face výskumná agentúra FOCUS Bratislava v mesiacoch november a december 2009.