Kým šéf SNS Ján Slota si Janka Kráľa mýli, študenti maďarského gymnázia ho poznajú. Maturitný týždeň na kritiku Maďarov využil aj Slotov minister Mikolaj.
DUNAJSKÁ STREDA. Úryvky zo Sama Chalupku, Ivana Kraska a Janka Kráľa odzneli na maturitách na gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským. Študenti si ťahajú jednu konverzačnú tému, dve otázky z gramatiky
a literatúry.
„Najradšej majú štúrovcov,“ hovorí slovenčinárka Marta Vörösová. Predsedá maturitnej komisii Súkromného gymnázia na Hviezdoslavovej ulici v Dunajskej Strede.
Práve jeden zo Štúrových nasledovníkov, Janko Kráľ, narobil problémy šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Pri obhajobe vlasteneckého zákona ho označil za autora štátnej hymny. Tým bol Janko Matuška. Maďari na juhu Kráľa poznajú. „Aj včera sme mali maturantov, ktorí recitovali Kráľa aj Mor ho od Chalupku,“ dodáva Vörösová.
Mýlia sa v slovoslede
Študentka Lucia Košiarová práve vychádza zo skúšky. „Mala som cestovanie a Timravu, nebolo to ťažké, dostala som dvojku,“ hovorí. V slovenčine veľa chýb nerobí, hanbí sa však rozprávať. „Bojím sa, že poviem niečo chybne a bude to trápne.“
Maďari podľa Vörösovej robia najviac chýb v slovoslede. V pravopise nemajú ťažkosti s vybranými slovami, zabúdajú však na nominatív množného čísla. Slovné spojenie „pekní chlapci“ viacerí píšu s ypsilonom. „Najväčšie mínus pre nich je, že tu žijú v čisto maďarskom prostredí. Slovenčinu bežne nepočujú. Mám žiačky zo Šamorína a tie už po slovensky hovoria lepšie.“
Zmiatla ich kuchyňa
Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) úroveň slovenčiny v maďarských školách kritizuje. Využil na to aj maturity. Argumentuje výsledkami externej časti, kde priemerná úspešnosť v slovenčine bola 60,6 percenta, Maďari dosiahli 55,4 percenta.
Testy mali podľa Mikolaja ľahšie. Riaditeľ gymnázia László Szabó s tým nesúhlasí. „Otázky boli položené nejednoznačne, ani Slovák by im nerozumel,“ tvrdí. Hneď v prvej mali študenti označiť, do akej časti bytu patrí kuchyňa. Väčšina zaškrtla obytnú, správna odpoveď bola hospodárska.
Slovenčina sa podľa Szaba aj Vörösovej neučí správne. „Tri hodiny týždenne nestačia. Navyše je málo konverzácie a priveľa zbytočných faktov z literatúry.“ Slovenčina je podľa nich pre deti cudzí jazyk, štát ich však núti učiť sa ho ako materinský.
Minister nedávno poveril inšpekciu, aby preverila slovenčinu v maďarských školách. Závery mali poslúžiť na zmenu vyučovania. Teraz hovorí, že nič meniť nebude. „Učitelia majú dosť priestoru, aby si veci upravili po svojom.“

Beata
Balogová
