BRATISLAVA. Jazykový zákon má v Európskom parlamente repete. Minulý rok ho europoslanci rozoberali v pléne, tentoraz ho pre petíciu riešia dva výbory. S petíciou prišli maďarskí politici Katalin Szili, bývalá predsedníčka maďarského parlamentu, a Zsolt Németh z Fideszu, jeden z predkladateľov sporného zákona o dvojakom občianstve. Výbor pre petície sťažnosť posunul výboru pre občianske slobody.
Signatári petície kritizujú, že Slovensko sa pred prijatím novely neporadilo so svojou maďarskou menšinou a od európskych inštitúcií očakávajú jasné stanovisko a protiopatrenia. „So zákonom nesúhlasíme a považujeme ho za protiústavný. Vnútroštátne prostriedky nápravy sme už vyčerpali, preto každý politický spôsob a metóda sú prijateľné," hovorí ďalší zo siedmich signatárov petície, slovenský poslanec Miklós Duray (SMK).
„Predbežne sme o tom hovorili. Maďarskí kolegovia navrhujú, aby petícia nebola prerokúvaná pred voľbami na Slovensku. Podľa mňa nie je vôbec dôvod o nej hovoriť," povedala slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer) z výboru pre občianske slobody. Konkrétnejšie sa vraj petíciou budú zaoberať až v júni, zrejme až po slovenských voľbách.
Výbor pre petície môže po prerokovaní od Slovenska žiadať vysvetlenie a od Európskej komisie zasa preskúmanie prípadného porušenia európskych noriem. Brusel však priamo náš jazykový zákon zrušiť nemôže

Beata
Balogová
