BANSKÁ BYSTRICA. Súd, ktorý mu v apríli 2008 schválil dohodu o vine treste na 8,5 roka väzenia a pokutu dva milióny korún (66.388 eur), podľa neho porušil zákon, pretože nezisťoval, či má na jej zaplatenie peniaze. Grega pokutu neuhradil, a súd mu preto neskôr zvýšil trest o dva roky.
"Dvakrát prebehlo dohadovacie konanie, kde ste nepochybne prebrali všetky podmienky, aj čo sa týka peňažného trestu," zdôvodnil uznesenie súdu predseda senátu. Obhajca argumentoval, že súd pri rozhodovaní o horšej sociálnej situácii Gregu nevedel, a preto ide o novú závažnú skutočnosť. Podľa predsedu senátu však súd nemusel skúmať, či je bývalý šéf nebankovej spoločnosti AGW solventný. Proti dnešnému uzneseniu súdu podal Grega na mieste sťažnosť.
AGW spolu s ďalšími nebankovými spoločnosťami pred krachom v roku 2002 vyberali od ľudí finančné vklady a sľubovali im ich vysoké zhodnocovanie. Gregova spoločnosť napríklad ponúkala ročné úroky do výšky takmer 40 percent. Firmy však fungovali na princípe takzvanej pyramídovej hry, keď sa výnosy bez tvorby skutočného zisku až do krachu vyplácali z vkladov ďalších sporiteľov.
Nebankové spoločnosti, ktorých na Slovensku pôsobilo okolo 30, poškodili podľa polície od 300.000 do 350.000 ľudí v prepočte o celkovo takmer 830 miliónov eur. Časť ich manažérov ostala nepotrestaná.
Vo väzení je Vladimír Fruni z Horizontu a BMG Invest. Trest si už odpykal Fruniho exkolega Marián Šebeščák. Naopak, ukončený nie je proces s Jozefom Majským, obžalovaným z tunelovania týchto spoločností, či s bývalým šéfom nebankovej spoločnosti Sun Jozefom Šikrhom.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.