Radičová: S Ficom si ani nesadneme

So svojím hlavným politickým oponentom sa osobne skoro nepozná. Tvrdí však, že Robert Fico i jeho strana sú pre SDKÚ tabu. Volebná líderka strany IVETA RADIČOVÁ.

Je služobne najmladšou líderkou strany. A jedinou jednotkou kandidátky spomedzi parlamentných strán, čo nie je zároveň jednotkou v straníckej hierarchii. Väčšinu života sa venovala sociológii. Do veľkej politiky vstúpila až v roku 2005.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

So svojím hlavným politickým oponentom sa, na rozdiel od väčšiny kolegov, osobne skoro nepozná. Tvrdí však, že Robert Fico i jeho strana sú pre SDKÚ tabu. Volebná líderka strany IVETA RADIČOVÁ.

Ján Figeľ pre SME povedal, že je presvedčený, že aj v SDKÚ prebieha diskusia o spolupráci so Smerom. SDKÚ oficiálne spoluprácu vylučuje. Prebieha diskusia?

„Som prekvapená, z koľkých úst vychádzajú zasvätené informácie, o čom v SDKÚ-DS prebiehajú diskusie. Neprebieha už dávno, odohrala sa ešte minulý rok a prezídium prijalo jasné stanovisko, že so súčasnými členmi vlády do vlády nevstúpi. Môj záver z rozhovoru pána Figeľa pre SME je, že KDH je pripravené vstúpiť do vlády so Smerom, pokiaľ tam bude ešte ďalší partner a nemusí to byť SDKÚ-DS."

KDH hovorí, že ak to inak nepôjde, mali by Smer, KDH a SDKÚ vládnuť spolu. Nešli by ste do toho, ani keby hrozilo, že sa zopakuje táto vláda?

„Aký priestor mali súčasní partneri Smeru vo vládnej koalícii?"

To sa predsa môže zmeniť. S KDH by ste mali možno rovnakú silu ako Fico.

„Po spôsoboch a štýle politiky, ktorý je postavený na tvorbe nepriateľa, triedneho boja, vytváraní napätia? Namiesto riešení hľadajú vinníkov. Je to taká principiálne odlišná politika, vedú Slovensko k čoraz vyššiemu zadlžovaniu, a kauzy, ktoré má táto vládna koalícia za sebou, nie sú dobrým štartovacím mostíkom na spoluprácu."

Nie je vylúčenie spolupráce so Smerom nezodpovedné?

„Prijatie vlády so Smerom by bolo rovnako nezodpovedné ako prijatie vlády s HZDS v roku 1998."

Nevidíte rozdiel medzi Mečiarom v roku 1998 a Ficom v roku 2010?

„Vo výsledkoch politiky, v atmosfére v spoločnosti, v tom, čo sa tu vydáva za spravodlivosť, nevidím rozdiel. Hodnotovo je Smer založený na úplne iných princípoch. Vytvorenie pravo-ľavej vlády zažilo Slovensko
v roku 1998 až 2002 a neprinieslo to pozitívne výsledky."

Nebolo to však lepšie, ako keby ďalej vládol Mečiar?

„Mečiar nebol prijateľný. Vznikla alternatíva, ktorá bola jedinou možnou, ale Slovensko malo v tom čase najvyššiu mieru nezamestnanosti, zrútil sa celý bankový sektor, stáli sme pred ťažkými reformami. Samotné pravo-ľavé spojenie neprinieslo okamžité naštartovanie Slovenska. Bolo to medziobdobie, v ktorom sme veľmi veľa stratili."

Ak Smer vyhrá, tak vás pozve na rokovanie rovnako ako pred štyrmi rokmi. Prídete?

„Smer štyri roky odmietal akúkoľvek spoluprácu s opozíciou, špeciálne s SDKÚ-DS. Všetky návrhy zhodili zo stola. Neviem, o čom by sme rokovali."

Odmietalo by SDKÚ spoluprácu so Smerom aj keby tu nebolo KDH, ktoré je ochotné do toho ísť?

„Odpovedzte mi, ako by zrazu Smer pristúpil na novelizáciu Zákonníka práce, keď tieto dni premiér vyhlasuje, že to nedovolí? Hneď prvá téma, v ktorej nie je možné nájsť zhodu."

Riadenie krajiny nie je len o Zákonníku práce, ale napríklad aj o tom, aby ministrom spravodlivosti nebol nominant HZDS.

„Máme tri priority. Prvá je naštartovať kvalitu života, ekonomický rast a zvýšiť zamestnanosť. Všade kam sa pohneme, počúvame iba jednu otázku: Viete naštartovať tvorbu pracovných miest? Na to je nevyhnutná zmena Zákonníka práce, zmena zákonov, ktoré boli prijaté voči živnostníkom, o prideľovaní investícii a mnohé ďalšie na zlepšenie zamestnávania. Všetky tie zákony prijal Smer. Z našej strany nie je možné urobiť ústupok. Druhou prioritou je posilniť strednú vrstvu, zásadná reforma odvodov. Smer hovorí o progresivite v zdaňovaní, my garantujeme dnešnú výšku daní. Ako nájdeme spoločnú reč? Máme diametrálne odlišný program v zdravotníctve, v oblasti sociálnych služieb a vzdelávania. Tretí pilier je spravodlivosť, vymáhanie práva a znižovanie korupcie. Všetky naše návrhy v tejto oblasti boli počas štyroch rokov zamietnuté."

Minimálne v oblasti spravodlivosti máte niektoré veci v programoch spoločné. Zhoda v tomto bode nestačí?

„Nie, ani tu nie je zhoda ako zreformovať súdnictvo. Tieto tri priority sú pre nás nevyhnutnosťou. Vnímala by som to ako podvod na občanoch."

Ešte pred prezidentskými voľbami ste povedali, že strana má prieskumy, podľa ktorých jej voliči vnímajú Mikuláša Dzurindu negatívne. Odstúpil síce z pozície lídra, ale zostal predsedom a aktívne sa zúčastňuje na kampani. Nemal zostať úplne mimo kampane?

„Pán Dzurinda je naďalej predsedom SDKÚ-DS. Za neprirodzené by som považovala, keby sa na kampani nezúčastňoval. O predsedovi strany rozhodne kongres. SDKÚ-DS sa hlási ku kontinuite svojho vládnutia, hlási sa k tomu, že bola hlavným štartérom dôležitých reforiem a nerobí hrubú čiaru za svojou minulosťou."

Nemyslíte si, že mal odísť aj pokladník strany Igor Kucej?
„Tí, čo v príbehu spred desiatich rokov figurovali, boli z funkcií odvolaní už dávno vrátane vtedajšieho pokladníka. V SDKÚ-DS sú nové tváre a strana prijala viacero opatrení, aby sa z chýb poučila a nezopakovali sa."

Pán Kucej bol vtedy členom rozpočtového výboru. Má vašu dôveru?

„Stranícke veci budeme riešiť po voľbách. Či má moju dôveru teraz, vôbec nie je podstatné."

Koľko percent musí SDKÚ získať, aby ste boli spokojná?

„Hlavne chcem mobilizovať voličov. Uspokojilo by ma, keby mohli stredopravé strany zostaviť vládu. Pokiaľ ide o SDKÚ-DS, všetko, čo bude nižšie ako vo voľbách v roku 2006, nebude uspokojivé. Meriam to v percentách, nie v absolútnom počte voličov."

Môže to byť problém, keďže máte konkurenta v SaS.

„Aj vtedy sme mali Slobodné fórum. Odhady ich výsledku boli vysoké."

Odhadujete výsledok SaS rovnako ako dopadlo SF?

„Nie. Pevne verím, že budú mať nad päť percent."

Veríte aj pokiaľ ide o Most a SMK?

„Priala by som si to, ale čísla nepustia ani voličský potenciál. Pri čísle Mosta mám trochu obavy."

SDKÚ je ako jediná parlamentná opozičná strana proti pomoci Grécku. Vyzerá to ako čistý populizmus. Je fér, hrať na takéto pudy voličov?

„Reči, že po voľbách zmeníme stanovisko, sú úsmevné. Nezmeníme. Konzultovali sme to s EPP aj tímom pani Merkelovej a zobrali naše stanovisko na vedomie. Toto nie je prejav solidarity, nemôžete solidarizovať
s podvodom. Grécko sa dostalo na kolená samo. Nikdy sme nepovedali, že nie sme ochotní prispieť na pôžičku Medzinárodného menového fondu, sme zodpovedne solidárni, nie sme egoisti. Keď to cez MMF zvládlo Lotyšsko, musí aj Grécko."

Ale eurozóna musela prijať nejaké rozhodnutie do 18. mája, aby Grécko nepadlo.

„Prečo sa to zrazu muselo riešiť? Lebo ešte vo februári predstavitelia EÚ tvrdili, že všetko je pod kontrolou a nič vážne sa nedeje. Zlyhali monitorovacie aj ratingové agentúry. My len trváme na tom, že pokiaľ sa bude kamuflovať, umožňovať, aby dlh za PPP projekty nebol oficiálne zarátaný do dlhov verejných financií, tak euro bude ohrozené stále."

V kampani sa veľmi nevymedzujete voči Ficovi. Možno v prezidentských voľbách mohla byť taktika neútočenia účinná, ale platí to aj vo voľbách parlamentných?

„Vymedzujeme sa prioritami a zdôvodnila som pri nich, prečo spolupráca so Smerom nie je možná. Naša stratégia sa zmenila aj v štýle politiky. Denne sa stretávam s tisíckami ľudí. Prosia, aby sme sa nedali vyprovokovať a prestali už štekať. Pýtajú sa, čo z toho štekania majú."

Aký máte vzťah s Ficom? Poznáte sa?

„Ešte keď len zakladal Smer, sme sa stretli na konferencii v Británii k politickým stranám a systémom, ale ani sme sa osobne nezhovárali. V roku 2006 som s ním bola v dueli v TA3 a sem­tam sme sa v parlamente minuli a pozdravili. Nikdy sme nemali osobný rozhovor."

S niekým iným zo Smeru máte osobnejší vzťah?

„Boris Zala študoval, keď aj ja. S ním si tykám ešte z vysokej školy. Viac som komunikovala
s pánom Burianom ako predsedom finančného výboru, s ministrom Počiatkom a aj s pánom Kaliňákom. Nedávno som sa v parlamente stretla s pánom Čížom, gratuloval mi k zvoleniu."

V akademických kruhoch sa hovorí, že ak vám to nevyjde v politike, uvažujete o kandidatúre na rektora Univerzity Komenského. Je to tak?

„Počula som túto myšlienku z viacerých strán, aj sa so mnou o tom chceli viacerí zhovárať, ale ja som takto zatiaľ neuvažovala, ani som to neiniciovala."

Ak SDKÚ bude mať najviac hlasov z pravicových strán a pravica by mohla zostaviť vládu, mali by ste byť premiérkou. V kuloároch sa však hovorí, že to možno bude Ivan Mikloš. Je to možné?

„Zostavovať vládu pred voľbami sa mi zdá prehnané a treba k tomu pristupovať s pokorou. To, či dostaneme takýto mandát, je veľkým otáznikom. Pokiaľ by sme mali to šťastie a dôveru občanov, tak to, čo je zaužívané, určite bude platiť a premiér bude ženského rodu."

Trúfli by ste si ako budúca premiérka zvládať silné osobnosti ako Csáky, Bugár, Dzurinda? Nebáli by ste sa, že za chrbtom budú robiť iné, ako sa dohodnete?

„V tejto otázke je zahrnuté, že títo páni sú osobnosti a ja nie, ale neurazila som sa."

Otázka je, či to zvládnete.

„Príbeh každého premiéra v tejto krajine má svoju jedinečnosť. Pán Dzurinda sa napríklad stal premiérom z pozície hovorcu. Mám za sebou intenzívnu skúsenosť s vysokou politikou. Nik sa nenarodil premiérom."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 875
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 652
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 9 548
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 138
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 814
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 635
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 512
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 312
 9. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 468
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 2 439

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.

KOMENTÁRE

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov.

Neprehliadnite tiež

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.

Židovské organizácie sú rozhorčené filmom Matice slovenskej

Matičiari sa podľa židovských organizácií dopracovali k cynickému záveru.

Mihálovi sa nepáči, ako SaS komunikovala jeho odchod

Hlavným dôvodom odchodu je názorový nesúlad so Sulíkom.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop