BRATISLAVA. Tri týždne pred voľbami je na tom koalícia s podporou ľudí najhoršie za uplynulé štyri roky. Z prieskumu agentúry Focus totiž vyplýva, že by päť opozičných strán prvýkrát v tomto volebnom období prečíslilo Smer, SNS a HZDS v pomere 47,1 ku 46,5 percenta.
Na rozdiel od iných prieskumov by sa podľa Focusu do parlamentu dostalo všetkých päť strán, ktoré v ňom majú svoje kluby, a s nimi aj SaS a Most.
Rozhodnutie na koniec Nie každá zo strán má však svojich voličov istých. Najpevnejšie rozhodnutých voličov má SMK (stranu chcú voliť takmer na 89 percent). Za Csákyho stranou nasleduje HZDS (87,8 percenta), ktoré si v pevnosti rozhodnutia oproti poslednému štvrťroku polepšilo zhruba o deväť percent.
Práve Mečiarova strana patrí vzhľadom na dlhodobé preferencie k najohrozenejším. Vo viacerých prieskumoch sa totiž ocitla pod hranicou zvoliteľnosti.
Pevnosť rozhodutia voličov smerom k voľbám rastie všetkým stranám. Okrem HZDS si od januára najviac pomohli SMK, SDKÚ aj MostHíd.
Mladí verzus starí Na chvoste tabuľky zostávajú SNS a SaS. Pevnosť rozhodnutia v prípade Slotovej strany je 77,6 percenta. V prípade SaS ide o 73,6 percenta. SaS a Most na seba viažu najväčšie percento nevoličov, SaS a SNS zasa najviac priťahuju prvovoličov. Najmladších voličov má SaS, najstarších HZDS a KDH.
Pomery v parlamente by sa podľa Focusu mohli skončiť remízou medzi koalíciou a opozíciou v pomere 75 ku 75. Aj nepatrné rozdiely vo výsledkoch môžu ovplyvniť to, kto zostaví budúcu vládu.
Maďarov láka skôr Csáky ako Bugár
Slovenskí Maďari sa podľa prieskumu viac prikláňajú k SMK ako k Mostu. BRATISLAVA. Maďarská menšina je zrejme výrazne viac naklonená k SMK Pála Csákyho ako k Mostu Bélu Bugára.
Z prieskumu Fórum inštitútu pre výskum menšín vyplýva, že z 1022 respondentov maďarskej národnosti by 51 percent volilo SMK, 28 percent Most-Híd a šesť percent inú stranu. Ostatní neboli rozhodnutí alebo by vôbec nešli voliť.
Volebné preferencie stabilných voličov - teda nie všetkých respondentov, ale iba tých, ktorí doteraz vždy volili a znova chcú voliť - boli nasledovné: 62 percent by volilo SMK, 28 percent Most-Híd. V čase prieskumu by išlo voliť 75 percent respondentov, len 49 percent je rozhodnutých hlasovať „určite".
Slovenskí Maďari
podľa posledného sčítania ľudu z roku 2001 žilo na Slovensku 521tisíc Maďarov;
dnes sú odhady o niečo nižšie; l Maďari od roku 1998 väčšinou volili jedinú stranu - Stranu maďarskej koalície SMK, ktorá vtedy vznikla spojením troch menších strán; teraz majú na výber aj Most.
Most má aj prvovoličov Iný prieskum - od agentúry Focus - ukazuje, že Most ťaží aj z pomerne veľkého počtu sympatizantov slovenskej národnosti. Spomedzi priaznivcov Bugárovej strany je 73 percent Maďarov a 25,5 percenta Slovákov. Most tiež na svoju stranu berie väčšie percento bývalých nevoličov a prvovoličov ako SMK. Iba 61 percent zo súčasných sympatizantov Mosta volilo v roku 2006 SMK. Desatina z Bugárových priaznivcov dala pred štyrmi rokmi hlasy SDKÚ.
Národnosť je kľúčová Fórum inštitút skúmal aj otázky, ktoré sa zdajú Maďarom dôležité. Až 90 percent z nich za takú považuje národnosť a jej zachovanie, 67 percent si myslí, že si ju treba zachovať za každých podmienok.
Napriek vyostreniu slovensko-maďarských vzťahov sa 70 percent Maďarov cíti rovnako bezpečne ako doteraz. Pätnásť percent uviedlo, že v slovenskom prostredí bude radšej hovoriť po slovensky.
(knm)

Beata
Balogová
