BRATISLAVA. "Zároveň sa chcú vyhnúť hanbe zo strany širšieho okolia," konštatovala pre TASR Adriana Ďuricová z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave.
Samovražedné správanie, ktorého súčasťou je aj samovražda, prebieha vo viacerých formách. "Rozlišujeme samovražedné myšlienky, tendencie, samovražedný pokus až letálne končiacu dokonanú samovraždu," spresnila Ďuricová.
Zároveň dodala, že samovražedné správanie nemá len jeden motív. "Vždy ide o prepojenie viacerých navzájom prepletených motívov, ktoré majú komplexnú povahu," uviedla.
"V prípade, že sa jedná o problémy typu veľkej neutíchajúcej bolesti, extrémnej životnej prehry, hovoríme o bilančnej samovražde," informovala s tým, že bilančnú samovraždu väčšinou páchajú starší ľudia, ktorí celkom triezvo uvažujú, čo im ešte život môže priniesť. Zistia, že "príjmy a výdavky" už nie sú v rovnováhe a rozhodnú svoj život ukončiť.
V súčasnosti sa nedá s istotou tvrdiť, že jedna osobnosť samovraždu spácha a druhá nie. Existujú však osobnosti, ktoré majú v sebe zvýšené riziko spáchať samovraždu. Ide predovšetkým o osoby, ktoré sú spoločensky izolované, nemajú žiadnych priateľov, ľudí, ktorí majú skúsenosti s drogami alebo alkoholom, fyzicky, psychicky týraných alebo sexuálne zneužívaných ľudí.
Zvýšené riziko samovraždy je aj u osôb, ktoré prežili alebo prežívajú vážnu stratu (smrť milovanej osoby, rozvod, rozchod, finančnú stratu, spoločenský pád), tiež u prvorodených osôb, pretože najstaršie deti sú často pod tlakom, aby boli príkladom pre mladších, osoby s psychickými poruchami a osoby, ktoré sa už pokúšali o samovraždu, alebo ktorých blízke osoby si vzali život.
Tragika každej samovraždy poukazuje s osobitnou naliehavosťou na potrebu prevencie, lepšej pripravenosti učiteľov, psychológov i samotných rodičov. "Ich erudovanosť včas odhalí všetky riziká spojené so samovraždou," uzavrela Ďuricová.
Zbytočnej smrti, ktorou samovražda je, sa dá podľa Ligy za duševné zdravie SR predísť. "Preventívnymi programami zameranými na zlepšenie informovanosti celej spoločnosti, znížením dostupnosti prostriedkov slúžiacich na uskutočnenie samovraždy, kvalifikovaným informovaním v médiách tak, aby materiál neslúžil ako návod na kopírovanie samovraždy," uvádza na svojej internetovej stránke www.dusevnezdravie.sk.