BRATISLAVA. Mimoparlamentné strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Most-Híd sú za transparentné financovanie kultúry. SaS chce vytvoriť základ na jasné vymedzenie jej dotovania na národnej, krajskej a lokálnej úrovni. V tejto súvislosti napríklad navrhuje, aby v pôsobnosti ministerstva kultúry zostali iba aktivity celonárodného charakteru. Podľa nej je potrebné presunúť organizácie regionálneho rázu pod príslušné vyššie územné celky.
Poukazuje tiež na efektívnejšie čerpanie zdrojov Európskej únie. Za priority v rámci štrukturálnych fondov považuje digitalizáciu kultúrneho dedičstva, obnovu kultúrneho dedičstva so zameraním na národné pamiatky a pamiatkové zóny. Ďalej rekonštrukciu a vybudovanie nových kultúrnych infraštruktúr či podporu vzdelávania a odbornej prípravy v rámci kultúrneho sektora.
SaS plánuje odstrániť, ako upozorňuje, nespravodlivé znevýhodnenie umelcov pri platení daní. Tí musia v súčasnosti odvádzať aj dve percentná zo základu dane ako príspevok do umeleckých fondov. Strana chce, aby bola táto čiastka dobrovoľná.
Podľa strany Most-Híd treba dostať financovanie kultúry na takú úroveň, aká je v ostatných štátoch Vyšehradskej štvorky. Jednou z jej priorít je zriadenie nezávislého úradu na podporu kultúry národnostných menšín. Jeho predsedu by volila Národná rada SR na návrh vlády.
Úrad by disponoval grantovým fondom, ktorého súčasťou budú zdroje zo štátneho rozpočtu, dary a príspevky od fyzických a právnických osôb či úvery z bánk. Práve zavedenie transparentnej grantovej podpory všetkých menšinových kultúr považuje strana za mimoriadne dôležité.
Z fondu sa vytvorí investičná rezerva na mimoriadne financovanie objektov slúžiacich národnostnej kultúre. Prostriedky grantového fondu by sa mali použiť na podporu kultúry bulharskej, českej, chorvátskej, maďarskej, moravskej, nemeckej, poľskej, rómskej, rusínskej, ukrajinskej a židovskej menšiny. O použití peňazí z fondu bude rozhodovať jeho správna rada.