BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nie je apriori proti inštitútu dvojakého občianstva, ale proti forme, v akej ho chce uzákoniť maďarské Národné zhromaždenie. "Ak Maďarská republika nestojí o konštruktívny dialóg so Slovenskom, tak bude musieť konštruktívne rozhodnutia prijať Slovensko," povedal na tlačovej konferencii 19. mája predseda KDH Ján Figeľ.
"Hovorím to nielen ako bývalý člen Európskej komisie a predseda strany, ale aj ako bývalý spolupredseda slovensko-maďarskej zmiešanej komisie, v ktorej som predsedal spolu so Zsoltom Némethom (Fidesz), jedným z dvoch signatárov terajšieho návrhu zákona o dvojakom občianstve," vyhlásil Figeľ. Dodal, že slovenská vláda by mala bez toho, aby sa snažila využiť situáciu v predvolebnej kampani, zvolať schôdzu Národnej rady, ktorá by sa problémom dvojakého občianstva zaoberala.
Späté skôr s históriou ako s budúcnosťou
Normálne podľa neho je, ak sa snaží získať dvojaké občianstvo občan, ktorý sa nechce vzdať pôvodného občianstva, ale zároveň chce získať postavenie občana aj v inom štáte, do ktorého sa prisťahoval a žije v ňom. Forma, keď štát aktívne vyhľadáva za svojimi hranicami ľudí, ktorým ponúka občianstvo, je neobvyklá. "Je to presne opačný proces, bezprecedentný a spätý skôr s históriou ako potrebnou konštruktívnou budúcnosťou," vyhlásil Figeľ, ktorý o situácii komunikuje s predsedom Európskej ľudovej strany (EPP) Wilfriedom Martensom.
"Myslím, že európska pôda je veľmi dôležitá pre hľadanie európskej cesty alebo riešení. Toto, čo je navrhované z Budapešti, je riešenie karpatského typu a to nie je na prospech Európy 21. storočia," poznamenal Figeľ, ktorý podľa vlastných slov výraz "karpatský" použil zámerne, keďže ho vo svojom politickom slovníku často používajú maďarskí politici.
"Základ odpovede je tu, osobitne v Budapešti, aby nekonala jednostranne a proti pravidlám, ktoré nás spájajú, ale naopak, zdržala sa takýchto postupov," uzavrel Figeľ.
Jobbik hovoril o zmene hraníc
Maďarské Národné zhromaždenie ukončilo rozpravu k zákonu o dvojakom občianstve 21. mája. Hlasovanie o zákone sa očakáva v najbližších dňoch, pravdepodobne v utorok 25. mája, ešte skôr, ako bude vymenovaná nová maďarská vláda.
V rozprave okrem iného zaznelo aj vyjadrenie poslanca za radikálnu stranu Jobbik Tamása Nagy - Gaudiho, podľa ktorého sa žiadna krajina nemôže zrieknuť dosiahnutia cieľa, aby príslušníci jej väčšinového národa žili v rámci jedného štátu.
Poslanec Maďarskej občianskej strany-FIDESZ László Kövér na to vo svojej záverečnej reči podľa agentúry MTI reagoval slovami: "Máme ešte veľa práce a nemá zmysel vytyčovať ciele, týkajúce sa zmeny súčasných hraníc."
Predstavitelia strany Jobbik napriek tomu hovorili o možnostiach zmeny súčasných hraníc "mierovou cestou". Jeden z jej ďalších zástupcov István Szávay vyzval budúcu maďarskú vládu, aby protestovala proti každému porušeniu práv zahraničných Maďarov.