BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je spokojný s tým, ako zasiahla polícia na sobotnom pochode neheterosexuálnych ľudí Dúhový PRIDE Bratislava 2010. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácie TV Markíza Na telo.
"Polícia bola určite dostatočne pripravená, ale rozhodne si netreba zamieňať políciu s organizačným štábom pochodu homosexuálov a lesbičiek," povedal Kaliňák, ktorý potvrdil, že polícia zadržala 29 extrémistov. Dodal, že štátna polícia spolupracovala pri zabezpečení verejného poriadku s bratislavskou mestskou políciou.
Kaliňák podotkol, že organizátori pochodu sa sami rozhodli zmeniť program svojej akcie. "Jediní, komu pomohli, sú extrémisti, pretože ich opäť zviditeľnili," povedal minister vnútra o účastníkoch PRIDE pochodu. Dodal, že akcia bola organizovaná v nesprávnu dobu a nešťastne načasovaná. "Ale ak si chceli urobiť svoje zabezpečenie, mohli si najať SBS-ku, tak ako to robia mnohí. Mohli mať väčší organizačný štáb a usporiadateľov," uviedol. Zopakoval, že polícia v sobotu zabezpečila verejný poriadok.
"Už samotné takéto podujatia vyvolávajú často konflikty," povedal spoludiskutujúci predseda KDH Ján Figeľ o sobotňajšej akcii na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí. Podľa Figeľa by mala byť slovenská polícia v budúcnosti aktívnejšia a lepšie pripravená, konať preventívne.
Figeľ Kaliňákovi pripomenul predchádzajúce akcie, na ktorých polícia zakročila. "Je tu množstvo lekcií aspoň za posledné štyri roky, ktoré hovoria o tom, čo treba zlepšiť v konaní alebo v pripravenosti," povedal Figeľ. Ten si myslí, že treba intenzívnejšie spolupracovať s organizátormi či s miestnou samosprávou.
Dvojaké občianstvo považuje za nebezpečné
Za mimoriadne zlé a nebezpečné označil dnes minister vnútra Robert Kaliňák to, čo zaznelo minulý týždeň v maďarskom parlamente v rámci rozpravy o dvojakom občianstve.
"Takéto výroky sú zastrašujúce," zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo na margo niektorých výrokov, ktoré zazneli v maďarskom zákonodarnom zbore, napr. že treba vrátiť Maďarsku odtrhnuté územia, odmietanie Trianonskej zmluvy či pozitívne názory na Mníchovskú dohodu. "Musíme o tom aktívne diskutovať, my sme si túto tému ako maďarskú kartu pred voľbami nevytiahli, začalo to z maďarskej strany," zdôraznil šéf rezortu vnútra. Podľa jeho slov je zákon o dvojakom občianstve a aj spôsob, akým sa presadzuje, "zlý". "Ponúkli sme maďarskej strane priestor na rokovanie a keď to nepomôže, podnikneme adekvátne kroky," povedal okrem iného minister Kaliňák.
"Súčasná situácia môže vyvolávať nebezpečné riziká. Vytvárať ďalšie občianstvo v tejto situácii nemá zmysel," uviedol v relácii predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ na margo toho, akej jurisdikcii bude podliehať osoba, ktorá občianstvo prijme. Vláda by, podľa jeho slov, mala v tomto prípade konať a parlament by sa mal zísť na podnet vládneho kabinetu. Premiér Robert Fico s touto maďarskou témou môže zakrývať iné kauzy ako financovanie Smeru. Napriek tomu je však téma dvojakého občianstva a súčasná situácia vážna, povedal okrem iného Figeľ.
Bez dialógu musí jednať parlament
KDH nie je apriori proti inštitútu dvojakého občianstva, ale proti forme, v akej ho chce uzákoniť maďarské Národné zhromaždenie. "Ak Maďarská republika nestojí o konštruktívny dialóg so Slovenskom, tak bude musieť konštruktívne rozhodnutia prijať Slovensko," povedal na tlačovej konferencii 19. mája predseda KDH Figeľ.
"Hovorím to nielen ako bývalý člen Európskej komisie a predseda strany, ale aj ako bývalý spolupredseda slovensko-maďarskej zmiešanej komisie, v ktorej som predsedal spolu so Zsoltom Némethom (Fidesz), jedným z dvoch signatárov terajšieho návrhu zákona o dvojakom občianstve," vyhlásil Figeľ. Dodal, že slovenská vláda by mala bez toho, aby sa snažila využiť situáciu v predvolebnej kampani, zvolať schôdzu Národnej rady, ktorá by sa problémom dvojakého občianstva zaoberala.
Fico zahmlieva a skrýva informácie, tvrdí Figeľ
Premiér Robert Fico zahmlieva, skrýva, sťahuje niektoré informácie z internetu a oficiálnych dokumentov, ktoré by sa mali týkať podozrivého financovania jeho vládnej strany Smer-SD. Povedal to dnes v diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo predseda KDH Ján Figeľ. Figeľ v tejto veci podal na generálnej prokuratúre trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "To podanie je veľmi vážna vec, pretože za seba občiansky a politicky, prvý krát osobne som podával trestné oznámenie. Práve preto, aby sa konalo," zdôvodnil šéf KDH.
Podľa neho je vec vážna v tom, že poukazuje na ohrozenie fungovania demokratických inštitúcií. Poukázal na to, že na základe zverejnených informácií možno vysvetliť, že niektoré firmy na Slovensku sú úspešné pri štátnych zákazkách. "Napríklad Juraj Široký, ktorý nielen rekonštruuje Hrad, ale stavia aj štadión a úseky diaľnic," povedal Figeľ. Podľa neho za sponzoring a financie bolo možné získať mandáty, politické funkcie, štátne funkcie, štátne objednávky.
Podľa ďalšieho diskutujúceho, ministra vnútra, podpredsedu Smeru-SD Roberta Kaliňáka je Figeľ farizej, lebo v minulosti nedal trestné oznámenia v kauzách, ktoré sa týkali predchádzajúcej vlády alebo financovania SDKÚ-DS. "Vtedy ste nebežali na políciu s trestným oznámením," zhodnotil Kaliňák. Podľa Kaliňáka je téma podozrivého financovania jeho strany "úplný nezmysel", lebo Bohumil Hanzel, ktorý o financovaní vypovedal, uviedol pred pár týždňami pre médií, že v strane Smer neboli žiadni sponzori.
"A tri týždne potom, tri týždne pred voľbami, zrazu kamarát SDKÚ, človek, ktorý zlyhal v parlamente, lebo zahlasoval za Dzurindove reformy, tak ten človek je teraz dôveryhodný v tom čo hovorí...," pýtal sa Kaliňák. Podľa neho Hanzel, bývalý poslanec Smeru, hlasoval v parlamente o zdravotnej reforme v čase Dzurindovej vlády tak, ako kúpení poslanci. Smer sa s ním potom rozišiel.
Kaliňák vyzval Figeľa podať ďalšie trestné oznámenia
Potom Kaliňák v priamom prenose vyzval Figeľa, že ak je chlap, tak "podá ďalších päť trestných oznámení" na prípady, ktoré súvisia s vládnutím Dzurindovho kabinetu, v ktorom participovalo KDH. "Že dáte aj oznámenie o tom, ako prebiehali tendre na ministerstve vnútra," povedal Kaliňák a vylúčil, že Hanzel hovorí pravdu. Smer zatiaľ nepodal trestné oznámenie na Hanzela.
"Môžme to pokojne doplniť o konkrétnu osobu," povedal Kaliňák o trestnom oznámení, ktoré podal tento týždeň Smer na neznáme osoby pre krivé obvinenie, šírenie poplašnej správy, ohováranie a poškodzovanie cudzích práv. "Smer je od začiatku pod drobnohľadom novinárov," tvrdí Kaliňák, ktorý sa vyjadril, že jeho strana má "najčistejšie účtovníctvo zo všetkých politických strán."
Uviedol tiež, že žiadne dohody medzi stranou a sponzormi nie sú a Hanzel nikdy nebol zakladajúcim členom strany Smer, ale "bol známy jedného z našich regionálnych (Smer-SD - pozn.) poverencov v kraji Trenčín."