BRATISLAVA. Ak za výrazné považujeme politický škandál, tak dominuje Slovenská národná strana (SNS), ak berieme volebnú kampaň ako celok celkom iste strana Smer-SD. Povedal pre TASR o výraznosti doterajších predvolebných aktivít jednotlivých kandidujúcich politických subjektov politológ Michal Horský. "Naopak, najslabším prvkom je jednoznačne ĽS-HZDS, o ktorej nikde nevidno ani nepočuť," uviedol Horský.
S názorom o nevýraznosti politickej kampane ĽS-HZDS súhlasí aj politický analytik Grigorij Mesežnikov. "ĽS-HZDS má podľa mňa veľmi nevýraznú kampaň. Videl som ich billboardy, aj nejaké volebné materiály a sú slabšie," konštatoval Mesežnikov.
Podľa Horského je možné nájsť viacero dôvodov pre tento fakt, pričom jedným z nich je podľa neho to, že strana dohára na politickej scéne. "Jej líder už nemá v sebe tú vôľu k moci. Má snáď iba snahu zakotviť v budúcej vládnej koalícii ako strážca právneho poriadku, aby nedošlo k nejakej revízii právneho stavu a retroaktívnym odhaleniam pozostatkov jeho vládnutia z 90-tych rokov," myslí si politológ Horský.
Aj podľa slov Mesežnikova sa ĽS-HZDS vyčerpáva a júnové parlamentné voľby budú pre stranu kritické. "Ešte neboli v takom ohrození ako v tomto roku. Nedá sa vylúčiť, že v prípade zníženej účasti sa s odretými ušami do parlamentu dostanú, ale ak bude volebná účasť vyššia, myslím si, že šancu nemajú," povedal politický analytik.
Politológovia Miroslav Kusý a Grigorij Mesežnikov hodnotia ako vydarené predvolebné aktivity strany Sloboda a solidarita (SaS). "SaS robí kampaň, z ktorej na verejnosti veľa nevidieť, je to kampaň na internete, kde majú skvelé zázemie. Je takpovediac skrytá, ale môže zvrátiť celý priebeh, tak ako sa to podarilo napríklad Obamovi," myslí si Kusý. Mesežnikov ocenil nápadité billboardy strany, v ktorých sa podľa neho vyznamenali viac ako ostatné politické subjekty. S týmito názormi nesúhlasí Michal Horský. "Nová hviezdička slovenského politického neba strana SaS by mohla výraznejšie zasiahnuť do kampane," podotkol Horský.
Ako málo výraznú označili Kusý a Mesežnikov aj politickú kampaň SDKÚ-DS. "Očakával som viac od SDKÚ-DS," pripomenul Mesežnikov. Podľa Kusého vsadila strana na to, že chce predbiehať Smer-SD zľava. "Chce byť sociálnejšia ako sociálna demokracia, tromfnúť Fica jeho vlastnými zbraňami, čo sa mi zdá ako nie práve najšťastnejší spôsob," zdôraznil Kusý. Ako málo výrazné označil tiež aktivity KDH. "Nič nové neprinášajú, je to stará, tradičná rétorika KDH, ktorá sa opakuje," uzavrel Kusý.
Politické subjekty kandidujúce v júnových parlamentných voľbách vstúpili do oficiálnej predvolebnej kampane v sobotu 22. mája 2010. Voličov v nej budú môcť vďaka absencii volebného moratória oslovovať aj v samotný deň konania hlasovania, teda 12. júna. Až do skončenia volieb je však zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Na predvolebnú kampaň môžu politické strany minúť neobmedzené množstvo finančných prostriedkov.