DAUHA, BRATISLAVA. Stolička na medzinárodnej konferencii v katarskej Dauhe, na ktorej mala sedieť slovenská delegácia, zostala prázdna. Do emirátu na Arabskom polostrove pritom letela ministerka spravodlivosti za HZDS Viera Petríková. Po Brazílii a Číne to bola ďalšia z jej exotických ciest. Vo funkcii je menej ako rok.
Stretnutie zmluvných štátov dohovoru OSN o boji proti korupcii sa konalo vlani od 7. do 13. novembra v Katare. Z fotografie, ktorú SME poslal minulý týždeň čitateľ, je jasné, že Slovensko na ňom nemalo zastúpenie. Potvrdzuje to aj zoznam účastníkov z úradu OSN vo Viedni, ktorý podujatie organizoval.
Ministerstvo celú vec vysvetľuje tým, že ministerka bola len na úvodnom plenárnom zasadnutí 7. a 8. novembra. „Na obdobie po ňom mala už iný program,“ tvrdí hovorca Michal Jurči, nevysvetlil však aký. Presný dátum príletu ministerky na Slovensko nevedel.
Ministerku nevideli
Na konferencii v Dauhe bol právnik Pavel Nechala za mimovládnu organizáciu Transparency International. Po celý čas tam nikoho zo Slovenska nevidel. „Je škoda, že Slovenská republika nemala oficiálne zastúpenie a nemohla sa vyjadriť k diskutovaným otázkam,“ povedal Nechala. Myslí si, že najdôležitejšia bola práve druhá – pracovná časť konferencie.
Na nej prijali napríklad rezolúciu k majetku získanému korupciou. Preukazovanie pôvodu majetku a možné zhabanie toho nelegálneho štátom bolo vlani jednou z najviac diskutovaných politických tém aj na Slovensku. Zákon malo pripraviť Petríkovej ministerstvo, HZDS zaň napokon v parlamente ani nehlasovalo.
Okrem Petríkovej letela do Kataru aj ďalšia osoba. „Bola tam jedna pracovníčka, ktorá má v náplni túto problematiku,“ tvrdí Jurči. Jej meno ani pracovnú náplň v Dauhe ministerstvo nezverejnilo.
Česká republika mala v Katare zastúpenie na nižšej úrovni, pracovali tam po celý čas. „Na konferencii bola vedúca oddelenia medzinárodnej spolupráce Marta Pelechová so svojou kolegyňou,“ uviedla Jitka Zinke z českého ministerstva spravodlivosti.
Cesta za tri tisícky
Petríkovú nebolo počuť ani na plenárnom zasadnutí, podľa programu na ňom nevystúpila. Medzi rečníkmi boli taliansky či ruský minister, zo Slovenska nikto. Jurči hovorí, že Petríková bola zaradená do pracovných skupín.
Náklady na zahraničnú cestu do Kataru boli podľa Jurčiho okolo tritisíc eur.
Dodal, že tentoraz ministerku nesprevádzal šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Harabin bol s Petríkovou v Brazílii a Číne, obaja za to čelia kritike, že si zo štátu robia cestovku.
„Je to výlet za štátne,“ komentoval návštevu Číny poslanec KDH Daniel Lipšic. „Ja som cestovala ako ministerka spravodlivosti hlavne do Bruselu a Štrasburgu,“ uviedla Katarína Tóthová (HZDS).
V Brazílii na konferencii Petríková ani nevystúpila, nechala za seba hovoriť veľvyslanca. Rezort tvrdil, že jej bolo nevoľno. V Číne zase strávila časť pobytu v čisto dovolenkovej destinácii, na ostrove Hainan.
Okrem Harabina bol v Číne aj štátny tajomník Daniel Hudák a Harabinova manželka Gabriela zamestnaná na ministerstve spravodlivosti. Tá podľa ministerstva cestuje na vlastné náklady ako súkromná osoba. Využíva pritom diplomatický pas, ktorý má podľa týždenníka Plus 7 dní od 29. septembra, keď ešte nebola zamestnankyňou Petríkovej, ale pracovala v štátnej správe.
Diplomatický pas využíva už iba manželka šéfa parlamentu Jana Pašková, prvá dáma Silvia Gašparovičová a manželka šéfa diplomacie Jarmila Lajčáková-Hargašová.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub postihovať ľudí neschopných preukázať pôvod svojho bohatstva
Čo sľúbili: (Vláda SR) Vyvinie maximálne úsilie, aby nadobudol účinnosť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a aby sa jeho mechanizmy čo najskôr začali v praxi uplatňovať.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Slovensko životne potrebuje právny mechanizmus, na základe ktorého bude možné v civilnom konaní siahnuť na majetok osobám neschopným preukázať pôvod svojho bohatstva.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia skôr negatívne. Komplikované dokazovanie by s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo, že by náklady na splnenie sľubu prevýšili jeho prínos. Dôležité je aktívne brániť kradnutiu, a to najmä zlepšením práce polície, súdov a výberu daní.
Aká je realita? Sľub bol čiastočne splnený. V marci 2010 parlament prijal zákon ako aj novelu ústavy, podľa ktorých môže štát vyzvať na preukázanie pôvodu majetku každého, kto vlastní majetok za viac než 462-tisíc eur (takmer 14 mil. Sk). Účinnosť by mal zákon nadobudnúť od 1.1.2011. Podľa kritikov sa bude dať zákon obísť preukázaním pôvodu darom, alebo pôžičkou zo zahraničia. Zákon tiež zrejme nepostihne ľudí užívajúcich majetok, ktorý de iure nevlastnia. Podobný zákon bol na návrh Roberta Fica prijatý už aj v minulosti, v septembri 2008 ho však Ústavný súd označil za protiústavný.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
