BRATISLAVA. „Normálna, seriózna kampaň do slovenského parlamentu sa pohybuje okolo 100 až 150 miliónov korún. Nenahovárajme si, že neprekročíme 12 miliónov. Nie som ochotný hrať túto hru, pretože zákon je zlý.“ Aj tento výrok zaznel v júni 2002 na konferencii marketingových odborníkov, ktorú organizoval týždenník Trend. Autorom bol Fedor Flašík.
Voľby sa konali o necelé tri mesiace. V tom roku Smer oficiálne vykázal, že na kampaň minul 10,6 milióna korún (vyše 350-tisíc eur). Zákonný limit bol vtedy 12 miliónov (takmer 400-tisíc eur).
Dnes, keď Smer čelí podozreniam z nekalého financovania a predaja miest na kandidátke a v štátnych podnikoch sponzorom, už vysvetľuje vtedajší šéf volebného tímu strany Flašík svoj výrok spred ôsmich rokov inak. „Hovoril som o permanentných marketingových kampaniach počas celého štvorročného obdobia parlamentu. Nie o 30 dňoch, ktoré vtedy a tuším aj teraz stanovoval zákon,“ povedal SME.
Nonstop kampaň
Premiér a predseda Smeru Robert Fico robí výjazdy typické pre predvolebnú kampaň aj počas celých rokov, čo je vo vláde.
Často napríklad otvára viacúčelové ihriská po celom Slovensku. Pred ôsmimi rokmi aj teraz sa však pod klasickou kampaňou myslia najmä bilbordy, reklama v médiách či mítingy.
A tú strany robia – vzhľadom na obmedzené množstvo peňazí – len niekoľko týždňov, maximálne mesiacov. Zakladateľ a bývalý poslanec Smeru Bohumil Hanzel tvrdí, že kampaň Smeru v roku 2002 stála 284 miliónov korún. Strana vraj dostala peniaze od sponzorov, ktorí si za to nárokovali miesta na kandidátke, štátne zákazky a funkcie v strategických podnikoch.
Zo zmluvy, ktorú mal Flašík podpísať s podnikateľom Ľubomírom Blaškom, vyplýva, že strane daroval 32 miliónov korún. Sponzorov podľa Hanzela vybavoval aj Fico, údajne zohnal približne 100 miliónov korún.
Slovensko plné bilbordov
Flašík, Fico aj strana Smer to odmietajú, kde zobrali peniaze na veľkolepú kampaň v roku 2002, však stále nevysvetlili. Strana mala vtedy podľa Aliancie Fairplay 3300 bilbordov a 1700 menších reklamných plôch, aliancia ju odhadla na približne 100 miliónov korún. K tomu treba prirátať tlač letákov, televízne spoty či veľkolepé mítingy, ktorých bolo takmer osemdesiat.
Na to, aby sa Ficovi všetko prevalilo, stačí jedna zmluva, komentuje Marián Leško.
KDH na konci minulého týždňa podalo na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov korupcie a krátenia daní.
To isté vzápätí urobil aj Smer, ktorý však podal žalobu pre „krivé obvinenie a ohováranie“. Strana podala trestné oznámenie aj na denníky SME a Nový Čas, ktoré zverejnili zmluvu Blaškom a Flašíkom.

Beata
Balogová
