Polícia Dúhový pochod neubránila

Tažkoodenci extrémistov zmlátili. Až potom, ako si vybili agresivitu na dave ľudí.

Ťažkoodenci zatýkali a bili extrémistov obuškami, až keď išlo do tuhého. Pochod prilákal viac typov odporcov homosexuálov.(Zdroj: SME– VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Polícia v sobotu viackrát tvrdo zasiahla proti zhruba stovke skínov, ktorí sa púšťali do účastníkov Dúhoveho pochodu. Viacerých policajti zranili, predviedli ich 29. Ani tak pochod neuchránili. Jednotlivci či dvojice radikálov sa dostali priamo medzi účastníkov akcie. Najmenej jedného mladíka zranili.

Mali si vraj kúpiť ochranku

„Netreba si zamieňať políciu s organizačným štábom pochodu homosexuálov a lesbičiek,“ hovoril v nedeľu v TV Markíza minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Polícia si vraj svoju prácu urobila veľmi dobre a organizátori si mali sami zaplatiť ochranku. „Domnievame sa, že polícia v rámci svojich kompetencií urobila všetko, čo mala a situáciu zvládla, čo napokon potvrdili aj organizátori podujatia,“ bránil policajtov hovorca ministerstva Erik Tomáš.

„Veľa vecí mohlo byť určite lepšie koordinovaných. Prácu polície ako celok však považujem za dobrú,“ povedala organizátorka Romana Schlesinger. Viacerí priami účastníci však boli zhrození z prvotného nezáujmu polície. Na začiatku akcie bola ochrana davu výrazne slabšia ako neskôr.

Bratislava nebola bezpečná, tvrdí holandská europoslankyňa.

Pýcha gejov, hanba Slovákov, komentuje Tom Nicholson.

Kaliňák sa ešte raz znemožnil, konštatuje Lukáš Fila.

Celý priebeh zhromaždenia:
Pôvodný program
13.00 Začiatok na Hviezdoslavovom námestí
14.00 Príhovory
14.30 Štart dúhového pochodu z Hviezdoslavovho námestia ulicami pešej zóny.
15.30 - 16.00 Návrat na Hviezdoslavovo námestie
16.00 - 18.00 koncerty
20.00 - 4.00 after Party: Loď - Divadlo v podpalubí, Tyršovo
Priebeh Pride pochodu
13.00 - začiatok zhromažďujú účastníci pochodu. Prakticky ihneď začínajú útoky demonštrantov - jednotlivci prichádzajú od Nového mosta, skupina niekoľkých desiatok neonacistov od divadla - kde podľa aktualne.sk polícia zhromaždenie nechráni - neonacistov vytlačili smerom k soche P. O. Hviezdoslava a k hotelu Carlton. Niekoľkí prenikli do zhromaždenia, ktoré číta cca 500 osôb. Polícia oddeľuje zhromaždenie od demonštrantov.
13.34 - Počas prejavu Michala Hvoreckého neonacisti vhodili do davu slzotvorný plyn.
13.38 - Polícia neodporúča zhromaždeným pochodovať mestom. Zmena programu - pochod pešou zónou zrušený, účastníci ostanú až do 18. hodiny na Hviezdoslavovom námestí, odkiaľ sa presunú do Petržalky na afterparty.
13.40 - 14.30 Počas vystúpenia rakúskej europoslankyne za Stranu zelených Ulrike Lunacekovej demonštranti hádžu kamene a vajíčka. Pokračujú vystúpenia hostí: holanská europoslankyňa Marije Cornelissen, organizátori podobných podujatí z Budapešti a Brna, herečka Henrieta Mičkovicová a protestantský teológ a publicista Michal Havran. Počet účastníkov pochodu sa pohybuje okolo tisíc.
15.18 - Neonacisti napadli niekoľkých ľudí, do davu dopadla ďalšia dymovnica.
Presun do Petržalky posunutý o hodinu skôr, na 17.00
16.25 - Presun neonacistov k Novému mostu. Približne 20 ich bolo v priestore medzi Hviezdoslavovým námestím a mostom, asi 30 priamo na Novom moste. Na pešiu časť mosta vytiahli kontanjnery v snahe zablokovať priechod mostom.
16.42 - 17.00 Polícia chcela vytvoriť kordón pre účastníkov pochodu, aby sa mohli presunúť do Petržalky. Radikáli odpálili ďalšie slzotvorné dymovnice, začali hádzať kamene, fľaše a klásť odpor. Policajní ich rozohnala, mnohí neonacisti skončili na po zásahu na zemi a museli ich ošetriť záchranári. Ostatní radikáli sa rozpŕchli. Polícia zadržala 17 extrémistov.
17.00 - 18.00 Presun do Petržalky. Do pochodujúcich po pešej časti Nového mosta, dopadlo niekoľko slzotvorných dymovníc, pravdepodobne zhora z vozovky. Niekoľko skupín neonacistov sa ešte potuluje po priľahlých chodníkoch.

Polícia predviedla 29 ľudí, z prvej časti podujatia do odchodu gejov a lesieb z Hviezdoslavovho námestia 12 osôb, z potýčky na Novom moste ďalších 17. Zranenia utrpelo 10 osôb.

O dôraznejší postup proti extrémistom podľa informácií SME žiadali priamo na mieste zástupcovia rakúskeho a holandského veľvyslanectva. Keď totiž na pódiu rečnila rakúska europoslankyňa Ulrike Lunacek, hodili po nej kameň, ktorý ju len tesne minul.

„Ten, ktorý to hodil, zle mieril. To, že po mne hodili kameň, som si uvedomila, až keď hlavný organizátor požiadal políciu, nech s tým niečo urobia. Útočníka potom zatkli,“ povedala SME Lunacek. Po vystúpeniach na pódiu mal nasledovať pochod centrom mesta. Po odporúčaní polície, ktorá nevedela zabezpečiť bezpečnosť ulíc, sa nekonal.

Kaliňák hovoril, že za akciu zodpovedala aj bratislavská mestská polícia. Jej hovorca Peter Pleva sa však k jej práci odmietol vyjadriť.

Polícia: Plyn sme nevideli

Krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová tvrdí, že zranení boli len na strane extrémistov. Povedala tiež, že jediné použitie slzného plynu, ktoré zaznamenali, bolo, keď ho radikáli použili proti polícii. Oblak slzotvorného plynu pri pódiu bol viditeľný z niekoľkých desiatok metrov a upozornili naň z pódia samotní usporiadatelia.

To, že polícia akciu nezvládla, hovorili viacerí účastníci. Medzi nimi aj sociológ Martin Bútora. „V mojich očiach to polícia, napriek robote, ktorú tam urobila, nezvládla úplne dostatočne.“

Politické strany uprostred predvolebnej kampane pochod nepodporili, po útokoch extrémistov sa cez víkend samy k akcii vôbec nevyjadrili. Neohlásila sa ani strana SaS Richarda Sulíka, ktorá má ako jediná zo strán, ktoré sa môžu dostať do parlamentu, v programe registrované partnerstvá homosexuálov.

„Keď máte vládu, ktorá podporuje alebo flirtuje s pravicovými extrémistami ako v prípade Slovenska, a kde je náboženstvo silné, zväčšuje to priestor pre extrémistov a radikálov. Na Slovensku sa zvyšuje rasizmus a vláda proti tomu nebojuje, ale populistickým spôsobom to podporuje, napríklad jazykovým zákonom,“ komentuje to Ulrike Lunacek.

Hrdých zasiahli vajcia a slzotvorný plyn

„Prečo je to možné v Prahe, vo Viedni, v Bukurešti – kdekoľvek v Európe – ale v Bratislave nie?“ pýtal sa tridsiatnik na Hviezdoslavovom keď vedľa neho dopadla kapsula so slzotvorným plynom. Na námestí bol s manželkou. Akciu Dúhový pride (hrdosť), ktorá mala byť pochodom za zrovnoprávnenie homosexuálov, prišlo podporiť mnoho ľudí s väčšinovou sexuálnou orientáciou. Aj s kočíkmi a deťmi.

Dúhový pride bol iný ako podobné akcie v Európe. Nepripomínal brazílsky karneval, skôr koncert s veselými ľuďmi s dúhovými zástavkami.

Dúhová a čierna

Už predpoludním, ešte pred začiatkom akcie, sa po bratislavskom Starom Meste pohybovali hlúčiky skínov. V uliciach bolo viac policajtov ako obvykle. Pred jednou, keď sa mal pride začať, sa Hviezdoslavovo námestie rozdelilo na dve časti – dúhovú a čiernu. Prvá, oficiálne povolená, sa usídlila okolo pódia pri kine Mladosť. Druhá pri soche Hviezdoslava.

Kým zneli slová o rovnoprávnosti a tolerancii, extrémisti sa snažili dostať popri policajtoch až k pódiu. Skupinka skínov bez problémov rozvinula plagát „Stop úchylom“ iba desať metrov odtiaľ. Kričali a boli vulgárni. Policajti ich vytlačili, niektorých zasiahli policajné obušky. Asi 17­ročného jačiaceho skína najprv pritlačili k zemi a potom ho odviedli do auta.

Organizátori z pódia oznámili, že pochodovať mestom sa nebude. Preto, lebo polícia nedokáže radikálov ustrážiť.

Štipľavý dym

Skupinku asi päťdesiatich extrémistov síce uniformy držali v 50­metrovej vzdialenosti od akcie, ďalší radikáli sa však bez problémov dokázali zamiešať do davu. Medzi ľudí niekoľkokrát hodili kapsule so slzotvorným plynom.

Ľudia si zakrývali tváre a snažili sa ujsť od štipľavého plynu. V panike ktosi udrel do brucha tehotné dievča. Keď o rovnoprávnosti rečnila rakúska europoslankyňa Ulrike Lunacek, niekto z okraja davu do nej hodil kameň. Keď rečnil spisovateľ Michal Hvorecký, extrémisti hádzali vajíčka. Trafili aj redaktora Českého rozhlasu Ľubomíra Smatanu.

Pozrite si demonštráciu vo fotografiách VLADIMÍRA ŠIMÍČKA a TIBORA SOMOGYIHO

Policajti sa spočiatku prizerali, zasiahli, až keď lietali kapsule s plynom a vajíčka.

Nastúpili ťažkoodenci s obuškami a štítmi, na druhej strane námestia psovodi s vlčiakmi a rotvajlermi. Skupinky skínov a prívržencov Slovenskej pospolitosti si už potom netrúfli priblížiť sa k nim. Osamotení holohlavci v skínskych tričkách však okolo nich prešli bez problémov. Hoci už potom bolo na námestí viac policajtov ako radikálov, mnohí sa stále dokázali dostať k pódiu a gayov opľúvali.

Pri soche Hviezdoslava napadli extrémisti mladíka v kockovanej košeli. Udierali ho len niekoľko metrov od kordónu ťažkoodencov. Polícia opäť nezasiahla. Až keď so zakrvaveným mužom prišli za policajtmi usporiadatelia, začali násilníkov hľadať. Neskôr napadli aj ďalších ľudí.

Podvečer sa už extrémisti k pochodu nedostali. Keď sa Dúhový pride presúval do Petržalky, pokúsili sa zahatať im Nový most. Policajti na nich tvrdo udreli a viacerých aj s ranami obuškov zadržali.

zakrvavený účastník demonštrácie

FOTO - BORIS BURGER/burger.blog.sme.sk

duhovy-pochod-web.jpg

Anketa: Bol podľa vás zásah polície na Dúhovom pride v poriadku?

Polícia bola určite dostatočne pripravená, ale rozhodne si netreba zamieňať políciu s organizačným štábom pochodu homsexuálov a lesbičiek. Jediní, komu pomohli, sú extrémisti. Mohli si objednať esbéesku.
Robert Kaliňák, minister vnútra za Smer

Každý policajný zásah platia daňoví poplatníci. V záujme zachovania verejného poriadku zasahujú policajti pri športových podujatiach a včera daňoví poplatníci zaplatili zásah, ktorým sa chránili defilujúci homosexuáli a lesbičky," Rudolf Pučík, predseda branno-bezpečnostného výboru (SNS)

Už samotné takéto podujatia vyvolávajú často konflkty. Práve aj kvôli budúcnosti aj ostatným skúsenostiam naša polícia potrebuje byť možno aktívnejšia a pripravená konať preventívne.
Ján Figeľ, predseda KDH.

Nevidel som to. Je mi pre to ťažké vyjadriť sa k tomu.
Martin Pado, bývalý minister vnútra (SDKÚ)

Policajti nevedia rozoznať násilníkov

Ťažkoodenci na masových akciách nie vždy chránia ohrozených.

BRATISLAVA. Dlhý reakčný čas a nejasný kľúč na zásah. Polícia za posledné roky ukázala, že pri masových akciách býva bezradná.

Pri návšteve čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislave v júni minulého roku policajti zatýkali najmä slovenských aktivistov za ľudské práva. Číňanov, ktorí demonštrantov napádali, si policajti takmer nevšímali.
Pri zatýkaní zranili aj kazašskú novinárku Balli Marzecovú – na povolenej demonštrácii v novembri 2007 iba upozorňovala na zločinný režim Nursultana Nazarbajeva.

Ťažkoodenci tvrdo zasiahli aj proti futbalovým fanúšikom Dunajskej Stredy v októbri 2008. Videozáznam, ktorý by dokazoval oprávnenosť akcie, Robert Kaliňák dodnes nezverejnil.

Ubrániť naopak policajti dokázali Rómov v Šarišských Michaľanoch, kde pochodovala Slovenská pospolitosť.

juk

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 2. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 3. Leto nekončí!
 4. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 5. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 6. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 7. Už aj seniori presadajú do SUV
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 10. Bratislava gets a new public space and park
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 497
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 4 095
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 199
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 704
 5. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 1 596
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 355
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 074
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 048
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 667
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 567

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.

EKONOMIKA

Penta bude v Petit Presse slabšia

Akcionári spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME, sa dohodli na novom usporiadaní vzťahov.

Neprehliadnite tiež

Domov

Keby Pražskú jar nezastavili, Slovensko by bolo ďalej, myslí si Fico

Na hrob Alexandra Dubčeka chodí premiér každý rok.

Domov

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

Domov

Rodičia klientov Čistého dňa nesúhlasia s odobratím akreditácie

S ministrom Jánom Richterom sa chcú stretnúť ešte pred rokovaním komisie.

Domov

Lietadlo, ktoré so Slovákmi uviazlo v Hurgade, už pristálo v Bratislave

Boeing spoločnosti Travel Service malo niekoľko porúch.