Prečo ste prišli do Bratislavy podporiť pride?
„Bola som tam ako poslankyňa. S Ulrikou Lunacekovou sme členkami skupiny LGBT (lesby, gejovia, bisexuáli a transgender – pozn. red.) v Európskom parlamente a snažíme sa chodiť na každý z pochodov. Najmä na tie, ktoré sú ohrozené.“
Boli ste na pódiu, keď tam hodili kameň. Mali ste strach?
„Stála som pri Ulrike. Uhla sa, a kameň ju minul len o pár centimetrov. Bol to malý kameň, prinajhoršom by jej skrvavil tvár. Viac ma znepokojil slzotvorný plyn. V čase, keď to zamoril plyn, v dave boli aj deti.“
Boli ste spokojná s úrovňou ochrany polície?
„Neboli pripravení. To, že odporcovia sa dostali rovno medzi nás, znamená, že bezpečnosť bola chybná. Tiež som sa bála o ľudí, ktorí opustili námestie a neboli už potom zjavne v bezpečí. Videla som, že polícia nebola pripravená poradiť si so skínmi a zabezpečiť bočné ulice. Dvoch chlapcov zranili, videli sme sanitky. Ale nechcem byť príliš kritická. Dostali príkaz, aby ochránili ľudí na námestí, a to robili naplno. Pri pochode cez most do Petržalky ukázali policajti enormnú snahu nás ochrániť.“
Pýcha gejov, hanba Slovákov, komentuje Tom Nicholson.
Kaliňák sa ešte raz znemožnil, konštatuje Lukáš Fila.
Môže slabá príprava prameniť aj z neochoty úradov a politikov zaoberať sa homosexuálmi?
„Je to dosť možné. Zodpovední neboli úplne nadšení a žiadna politická strana v tomto prípade nehovorila o slobode zhromažďovania a slobode slova. Bolo jasné, že z vyšších miest neprichádza podpora.“
Bol Dúhový pride Bratislava úspech alebo blamáž?
„Bol to úspech, rozhodne. Bola by škoda, ak by tých zopár udalostí zatienilo fakt, že sa to konalo. Obrovská hrdosť a radosť tých ľudí, ktorí pochodovali cez most, je vec, ktorá vo mne zostane.“
Štipľavý dym zasiahol aj diplomatov
Zahraniční hostia vyzdvihli odvahu a sebaovládanie organizátorov pochodu.
BRATISLAVA. Sedemnásť zahraničných diplomatických misií na Slovensku vydalo už minulý týždeň spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili podporu pripravovanej akcii Dúhový pride. „Naše krajiny, ako aj Slovensko, sú odhodlané ochrániť základné práva a slobody a zabezpečiť rovnosť a dôstojnosť pre každého,“ napísali vo vyhlásení.
Viacerí diplomati, ktorí sa pod to podpísali, v sobotu priamo na sebe pocítili aj násilné reakcie skínov a ďalších odporcov homosexuálov.
„Moja prvá reakcia bola znechutenie z protidemokratických síl, ktoré sa snažili iným zabrániť, aby využili svoje práva,“ povedal chargé d’affaires USA Keith Eddins, ktorý sa tiež nadýchal slzotvorného plynu.
„Bol som však mimoriadne pyšný na zúčastnených, ktorí nespanikárili a ukázali odvahu,“ dodal.
Dobrá reakcia
Štátna a mestská polícia zo začiatku zrejme podcenili silu násilných odporcov, myslia si viacerí diplomati.
Odporcovia zhromaždenia navyše medzi zúčastnených hodili niekoľko kapsúl slzotvorného plynu. „Nebudem sa tváriť, že v tej chvíli som nemal trošku obavu,“ hovorí veľvyslanec Veľkej Británie Michael Roberts. „Ale potešilo ma, ako sa ochranka Pride a polícia vyrovnali s rôznymi provokáciami.“
Aj šéf kancelárie Kanadského veľvyslanectva na Slovensku Georges Lemieux chválil organizatorov za to, ako sa správali pod tlakom. „Páčilo sa mi, že vyzdvihli prácu polície za ochranu, ktorú poskytla. Možno nedosiahli všetko, čo chceli, ale dobre si tým pripravili pôdu na budúci rok.“
Kto je tu deviant
Odporcovia, z ktorých väčšina patrila k Slovenskej pospolitosti, urážali účastníkov Dúhového pride aj tým, že im nadávali do „úchylákov“ a „deviantov“. „Jediní, ktorí sa správali ako devianti, boli tí násilníci,“ povedal americký chargé d’affaires Eddins.
Tom Nicholson

Beata
Balogová
