V reformovaní penzijného systému sú strany vo svojich programoch málo konkrétne.
BRATISLAVA. Ako sa zmení dôchodkový systém po voľbách? Z predvolebných programov strán sa to zisťuje ťažko. Najmä pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu. „Strany, s výnimkou Mostu, sa vyhýbajú tomu, aby pomenovali skutočné problémy deficitného prvého piliera dôchodkového zabezpečenia,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.
Opozícia stavia na 2. pilier
Opozičné strany sú konkrétnejšie pri navrhovaní úprav druhého piliera. Aj preto, že jeho zmeny boli často predmetom politických šarvátok. Sporným sa napríklad stalo porovnávanie výnosov dôchodkových fondov v polročných intervaloch či otváranie a zatváranie systému. „Strany buď chcú priblíženie k pôvodnému nastaveniu, alebo aspoň predĺženie obdobia na hodnotenie výnosov na päť rokov,“ hovorí Ďurana.
Koaličné strany stavajú na dôchodcov. Sľubujú im valorizáciu penzií, ale aj trinásty dôchodok. Dokonca chcú, aby bol stanovený zákonom.
Politické programy sú však skúpejšie v konkrétnych návrhoch, ktorými by chceli pomôcť invalidným občanom. „Väčšina z 18 politických strán má len všeobecné sľuby a frázy, ale okrem dvoch - troch strán sa podľa mňa ani jedna seriózne nezaoberala vo svojom volebnom programe problematikou ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím,“ hovorí Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života.
Invalidní občania sú v úzadí
Nie je to len oblasť bývania a bariér, ale aj vzdelávania, dostupnosť pomôcok a zlepšenie postavenia štatútu osobných asistentov. „Táto vláda neurobila nič v prospech týchto ľudí,“ hovorí predseda občianskeho združenia Aktívny vozík Peter Grňa. Pripomína veľa byrokracie či skomplikovanie získavania poukazov do kúpeľov. Na mnohé pomôcky i lieky musia osoby s ťažkým zdravotným postihnutím doplácať nemalé sumy.
„V oblasti sociálnej pomoci vláda horkoťažko vrátila späť valorizáciu peňažných príspevkov, no zásadné zlepšenie v novom zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia nenastalo,“ hovorí Gričová.
Peňažný príspevok za opatrovanie je komplikovaný a zákon z jeho poberania vylúčil mnohých odkázaných. „Pomoc hendikepovaným ľuďom sa poskytuje podľa nezmyselných tabuliek a percent, a nie podľa skutočných potrieb,“ dodáva Gričová.
Ako vláda plní sľub stabilizovať prvý dôchodkový pilier
Čo sľúbili: Prioritou vlády bude zabezpečenie finančnej stability priebežne financovaného dôchodkového systému tak, aby spolu so systémom starobného dôchodkového sporenia poskytovali primerané hmotné zabezpečenie v starobe.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Prvý pilier treba predovšetkým pripraviť na očakávané starnutie obyvateľstva v nasledujúcich desaťročiach. Potrebné je stabilizovať prvý pilier tak, aby vyplácanie dôchodkov nezvyšovalo deficit verejných financií a tým nezaťažovalo budúce generácie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neprijala žiadne kroky, ktoré by dlhodobo stabilizovali prvý dôchodkový pilier. Krátkodobo naň majú pozitívny finančný účinok opatrenia zamerané na oslabenie druhého piliera (dvojnásobné otvorenie, zrušenie povinného vstupu mladých), dlhodobo je však účinok týchto zmien negatívny.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zachovať druhý pilier dôchodkového zabezpečenia
Čo sľúbili: Starobné dôchodkové sporenie ako súčasť dôchodkového systému založené na kapitalizačnom princípe a na princípe zásluhovosti vláda aj naďalej zachová.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Druhý pilier posilňuje dlhodobú stabilitu dôchodkového systému tým, že rozkladá zodpovednosť za budúce dôchodky medzi slovenský trh práce a svetové finančné trhy. Pomáha tak Slovensku vyrovnať sa so starnutím obyvateľstva, v dôsledku ktorého priebežný systém financovania v budúcnosti nebude schopný pokryť dôchodky pre všetkých ľudí.
Aká je realita? Sľub je prevažne splnený. Druhý pilier síce ostáva zachovaný, vláda však viacerými aj neférovými krokmi významne ohrozila jeho existenciu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
