PEZINOK. Proces s údajnou východoslovenskou zločineckou skupinou Róberta Okoličanyho prerušili do 16. júna, lebo súd dnes konať nemohol. Okoličány a Róbert N. nemali zvolených obhajcov, ďalší dvaja z celkovo 16 obžalovaných na súd neprišli a ani nedali súhlas na pojednávanie v ich neprítomnosti. Zvyšní obžalovaní s konaním súdu bez ich osobnej účasti súhlasili.
Okoličány bol dnes jediný z obžalovaných, ktorý do Pezinka na súd prišiel, ale bez zvoleného advokáta. Na minulom pojednávaní pritom sľúbil, že po jeho dohode s advokátkou o ukončení obhajoby si zvolí nového obhajcu, zatiaľ mal len náhradného. „Boli tam menšie problémy, bol som v Prahe – obchodne," vysvetľoval Róbert O. dnes sudcovi, prečo tak doteraz neurobil.
Ďalším obžalovaným bez obhajcu je Róbert N., súd mu dal termín do utorka, aby si ho zvolil. Pôvodnú obhajkyňu Róberta N. Katarínu D. trestne stíhajú pre zločin marenia spravodlivosti s obzvlášť priťažujúcou okolnosťou. Podľa prokuratúry totiž chcela nezákonne pomôcť práve svojmu trestne stíhanému klientovi Róbertovi N., údajne ovplyvňovala ďalšieho človeka, aby na seba zobral ozbrojovanie, z ktorého je trestne stíhaný jej klient. Advokátka je od 5. mája vo väzbe a od 14. mája má pozastavený výkon advokácie. Katarína D. v tomto procese obhajovala aj ďalších dvoch obžalovaných, ale u nich obhajoba nie je nutná.
Na súde mal dnes pôvodne vypovedať Róbert G. - údajný bývalý člen východoslovenskej zločineckej skupiny Róberta O., ktorý proti nej vypovedal v rozsiahlom procese, ale od 17. februára už nie je chráneným svedkom. Dva dni pred tým bol z nej vyradený „pre hrubé porušenie podmienok ochrany“. O tejto zmene informoval predseda senátu Špecializovaného trestného súdu na pojednávaní 13. apríla. Róbert O. vtedy po skončení pojednávania povedal len toľko, že o vyradení Róberta G. z programu ochrany svedkov nevedel a kontaktovať ho nebude. "A na čo?" dodal. Súd dnes nemal vykázané, že Róbertovi G. doručili predvolanie na pojednávanie, do pojednávacej miestnosti neprišiel. Sudca už požiadal políciu, aby mu predvolanie doručila, lebo existuje nebezpečenstvo, že nepreberaním zásielok zo strany svedka sa pojednávanie zmarí.
Najvyšší súd SR vo februári zrušil v tomto prípade rozsudok s dvoma doživotnými a piatimi ďalšími trestami a vrátil prípad Špecializovanému trestnému súdu. Zároveň mu nariadil, aby kauzu opäť spojil, čo už aj urobil. V minulosti kauzu rozdelili na viaceré samostatné konania, keďže niektorí obžalovaní neprišli na pojednávanie. Teraz ich má sedieť na lavici obžalovaných opäť všetkých 16. V zrušenom rozsudku siedmich z nich uznali neprávoplatne vinnými z 19 skutkov, vrátane založenia zločineckej skupiny, vrážd, pokusov o vraždu, ublíženia na zdraví, nedovoleného ozbrojovania, vydierania a úžery. Mediálne je známa najmä vražda údajného konkurenta Jozefa Eštóka, pri ktorej zahynula aj náhodná obeť – mladý muž v neďalekom aute.
Okoličányho prepustili 7. apríla z väzby, v ktorej bol pre údajnú bitku na diskotéke, ale súd ho v tomto prípade oslobodil.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.