BRATISLAVA. Pre TASR to povedal politológ Michal Horský. "Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) škandalóznym spôsobom ako keby sabotovali volebnú kampaň. To, aby jeden predstaviteľ strany viedol monológy, to je jeden škandál a trapas," zdôraznil politológ.
Politický analytik Grigorij Mesežnikov si nemyslí, že by v aktuálnej predvolebnej kampani v porovnaní so susednými krajinami niečo chýbalo, naopak ocenil, že na Slovensku doposiaľ nedochádza k prejavom násilia alebo brutality voči politikom tak, ako sa to stalo napríklad v Českej republike. "Čo sa týka obsahu, je možno menej negatívnej kampane voči súperom. Na Slovensku sa to deje v podobe verejných vystúpení politikov, ale nie vo forme nejakej platenej inzercie," podotkol Mesežnikov. Pre väčšiu nápaditosť by si podľa neho mali politické subjekty lepšie vytypovať slabšie miesto súpera s potenciálom osloviť voličov. "Iba samotná kritika súpera nebude mať nijaký efekt," zdôraznil.
Politológ Miroslav Kusý videl v okolitých štátoch väčší vtip a vynaliezavosť. "Česi volia spôsoby ako sa nevnucovať a zosmiešňovať protivníka v billboardovej kampani. To, čo autori nemali v pláne, u nás zase dotvára ľudová tvorivosť," priblížil Kusý.
Politické subjekty kandidujúce v júnových parlamentných voľbách vstúpili do oficiálnej predvolebnej kampane v sobotu 22. mája 2010. Voličov v nej budú môcť vďaka absencii volebného moratória oslovovať aj v samotný deň konania hlasovania, teda 12. júna. Až do skončenia volieb je však zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Na predvolebnú kampaň môžu politické strany minúť neobmedzené množstvo finančných prostriedkov.
Ako SMER-SD plní sľub o zmene volebného systému
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia v boji proti politickej korupcii vo forme kupovania nezávislých poslancov presadí zmenu volebného systému, aby aspoň polovica poslaneckého zboru bola volená v jednomandátových volebných obvodoch, v ktorých by voliči mali právo zbaviť poslanca jeho mandátu aj v priebehu volebného obdobia.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Väčšinový volebný systém by oslabil zastúpenie menšín v parlamente a pravdepodobne by viedol k zvýšeniu počtu nezávislých poslancov, čo by mohlo oslabiť politickú stabilitu.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda neschválila ani nenavrhla zmenu volebného systému.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.