SME

Maďarské občianstvo bude riešiť parlament

Národná rada bude v utorok mimoriadne rokovať o vyhlásení k zámeru maďarského parlamentu o dvojakom občianstve.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Národná rada v utorok rozhodne o vyhlásení k zámeru maďarského parlamentu prijať normu o dvojakom občianstve. Novinárom to dnes po rokovaní koaličnej rady povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Koalícia však podľa neho zatiaľ počká s návrhom, podľa ktorého by záujemcovia o občianstvo iného štátu stratili slovenskú štátnu príslušnosť.

Podporu vyhlásenia nevylúčila ani najsilnejšia opozičná strana - SDKÚ-DS, na iniciatívu Budapešti chce reagovať vlastným návrhom.

Bratislava kritizuje Budapešť, že normu, ktorá má umožniť získať zahraničným Maďarom občianstvo aj bez podmienky trvalého pobytu v krajine, plánuje prijať bez konzultácií so Slovenskom. V krajine žije zhruba polmiliónová maďarská menšina. Nastupujúci maďarský premiér Viktor Orbán slovenské výčitky odmietol, vraj sa nedá vtiahnuť do kampane pred júnovými slovenskými parlamentnými voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské občianstvo majú stratiť

Z uznesenia, o ktorom bude rokovať slovenský parlament, vyplýva, že poslanci sú znepokojení iniciatívou Maďarska a upozorňujú na jednostranné konanie Budapešti. To je vraj v rozpore s medzinárodným právom.

Po prijatí vyhlásenia k postupu Maďarska parlament podľa Fica počká na schválenie maďarského zákona o občianstve, čo by sa malo stať v stredu. Slovenskí poslanci by mali potom v zrýchlenom konaní zmeniť zákon o slovenskom občianstve.

"Ak občan Slovenskej republiky urobí úkon k dobrovoľnému získaniu občianstva iného štátu, tak získaním občianstva cudzieho štátu stráca slovenské občianstvo," vyhlásil Fico o chystanom protiopatrení. Výnimku budú mať občania, ktorí získali cudzie občianstvo uzavretím manželstva alebo narodením. Vyplýva to z novely, ktorú prerokuje vláda mimoriadne už v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ nie je jasné, či by pripravovaná legislatíva nebola v rozpore s ústavou. Tá totiž nedobrovoľné odobratie príslušnosti neumožňuje. "Bolo by istejšie, keby to bolo viazané na predchádzajúcu zmenu ústavy, ale nie som si istý, že to je nevyhnutné," poznamenal ústavný právnik Radoslav Procházka, ktorý sa uchádza o kreslo poslanca v nadchádzajúcich voľbách na kandidátke opozičného KDH.

Občanom, ktorí získajú maďarské občianstvo, tiež hrozí, že im zanikne možnosť zastávať verejnú funkciu na Slovensku, ktorej podmienkou je slovenské občianstvo, dodal Fico. Slovensko tiež podľa premiéra plánuje získavať informácie o občanoch, ktorí zmenu maďarskej legislatívy využijú.

SDKÚ má vlastný návrh

Navrhované protiopatrenia vládnej koalície nepodporí najsilnejšia opozičná strana SDKÚ-DS, ktorá plánuje na schôdzi navrhnúť vlastnú normu. "Stanoví, že Slovenská republika neuznáva účinky udelenia štátneho občianstva občanovi Slovenskej republiky na základe zákonov iného štátu,(...) ak tieto nie sú v súlade so všeobecne uznávaným medzinárodnými pravidlami priznávania štátneho občianstva," vyhlásila volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová.

SkryťVypnúť reklamu

Strana podľa nej inštitút dvojakého občianstvo neodmieta. "Pokiaľ budú splnené podmienky prirodzenej väzby, má byť a môže byť udelené dvojaké občianstvo," uviedla Radičová.

Poslanci SDKÚ-DS na utorkové mimoriadne rokovanie parlamentu navrhnú do programu doplniť tiež tému pôžičky pre zadĺžené Grécko. S iniciatívou nedávno pre chýbajúcich poslancov neuspeli. Snahu SDKÚ-DS však spochybnil úrad vlády. "Dnes už neexistuje spôsob ako dostať poslanecký návrh zákona na rokovanie parlamentu," reagoval riaditeľ tlačového odboru Úradu vlády Branislav Ondruš. Rovnako podľa neho nie je možné rokovať o niečom inom, než navrhli poslanci do programu mimoriadnej schôdze parlamentu," .

Chystajú konflikt, tvrdí Mečiar

Zástupcovia koalície dnes opäť adresovali Budapešti tvrdé vyhlásenia. "Očakávam, ako bude medzinárodné spoločenstvo na tento hnedý mor reagovať. Tu v najvyššom zákonodarnom orgáne Maďarskej republiky niektorí ľudia vystupujú, ako keby bol rok 1939, 1940," vyhlásil Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar zasa tvrdil, že sa pripravujú zmeny politických pomerov v strednej Európe. "Niekto plánuje budúci konflikt v strednej Európe," vyhlásil. Situáciu v Maďarsku podpredsedníčka SNS Anna Belousovová zasa prirovnala k Nemecku pred druhou svetovou vojnou a označila vývoj u južných susedov za sud s výbušninou.

Pre najnovší spor s Maďarskom sa Slovensko obrátilo aj na zahraničie. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer-SD) v utorok odletí do Haagu na rokovania s vysokým komisárom OBSE pre menšiny Knutom Vollebaekom.

Bugár chce hlasovanie odložiť

Zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR pre novelu zákona o dvojakom občianstve, na ktorej sa majú prijať protiopatrenia voči maďarskej právnej norme, je priehľadný politický ťah a predvolebný míting troch koaličných strán. Na dnešnej tlačovej konferencii strany Most-Híd to vyhlásil jej predseda Béla Bugár. Je presvedčený, že schvaľovanie novely zákona o štátnom občianstve treba odložiť.

SkryťVypnúť reklamu

"Takéto závažné kroky potrebujú chladnú hlavu. Horúcou ihlou šiť takýto závažný zákon je vrcholne nezodpovedné," poznamenal Bugár, ktorý preto vyzýva všetky parlamentné strany na odloženie takýchto krokov, ktoré sa vláda a parlament chystajú prijať.

Chmel: Hra s maďarskou kartou má prekryť ostatné témy

Problematický návrh zákona o dvojakom občianstve, o ktorom bude rokovať maďarský parlament, Maďarom v susedných štátoch komplikuje ich spolužitie s Nemaďarmi. Tvrdí to podpredseda strany Most-Híd a bývalý veľvyslanec v Maďarsku Rudolf Chmel. Reakciu slovenskej vlády označil za neprimeranú, miestami hysterickú, miestami zakomplexovanú a bezpochyby účelovú. Jej zjavným cieľom je podľa Chmela prekryť všetky ostatné témy a prebiť ich takzvanou maďarskou kartou.

SkryťVypnúť reklamu

"Pod falošnými tónmi ochrany slovenských národných záujmov sa skrýva úsilie pokračovať v súčasnom systéme vládnutia a ťažiť z privilegovaného postavenia v mocenskom systéme štátu," tvrdí vo vyhlásení Chmel. Bývalý veľvyslanec v Budapešti pripomína, že silený radikalizmus môže byť v konečnom dôsledku škodlivý pre všetkých - slovenských občanov, maďarských spoluobčanov i vzťahy medzi krajinami.

Most-Híd varuje pred unáhlenými reakciami, ktoré by mohli vystupňovať napätie. Za negatívne dôsledky podľa neho nebudú zodpovední len politici v Budapešti, ale aj slovenská nacionalistická politika.

"Je žiaduce, aby sme odpoveď slovenských štátnych orgánov, slovenského parlamentu i slovenskej verejnosti neformulovali v predvolebnej horúčke a pod bezprostredným tlakom krikľúňov, ale uvážlivo, s chladnou mysľou, bez vášní," poznamenal Chmel. Dodal, že je nevyhnutná analýza politických, právnych, občianskych, rodinných, majetkových a ďalších aspektov dopadu zákona i ochrany pred jeho dôsledkami.

SkryťVypnúť reklamu

SMK má pochybnosti o civilizovanosti koalície

Strana maďarskej koalície má pochybnosti o tom, či je súčasná slovenská vládna elita schopná správať sa civilizovane a rozvážne v predvolebnom období. "Je to smutné konštatovanie o vládnej koalícii členskej krajiny EÚ, ktoré len potvrdzuje úvahy o tom, že vytvorenie katastrofickej koalície SMER-HZDS-SNS nebolo náhodným skratom v politickom rozhodovaní v roku 2006, ale prejav systémovej chyby v zmýšľaní politikov vládnej koalície," uvádza vo svojom vyhlásení SMK.

SMK sa zúčastní na utorňajšom rokovaní k prvému bodu programu NR SR, kde bude predseda strany Pál Csáky tlmočiť politické stanovisko SMK k vzniknutej situácii. "SMK pripomína, že v rokoch 1997 až 2005 aj v slovenskom právnom systéme platila prax, podľa ktorého pre zahraničných Slovákov sa udeľovalo slovenské štátne občianstvo zrýchleným procesom a bez požiadavky na trvalý pobyt na území SR," uvádza sa vo vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 533
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 264
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 532
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 334
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu