Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Koaličný potenciál Smeru sa po pondelku výrazne zmenšil. Hoci KDH ešte pred týždňom pripúšťalo v krízovej situácii vládu so Smerom, v pondelok predsedníctvo kresťanských demokratov odhlasovalo úplné vylúčenie takejto spolupráce.
Dôvodom je posledný škandál týkajúci sa financovania strany. „Zverejnené informácie a dokumenty svedčia o protizákonných postupoch v Smere a spochybňujú legitimitu demokratických inštitúcií,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ.
Ide podľa neho o „kupovanie mandátov, štátnych funkcií a zákaziek“. Postoj KDH nemôže podľa vedenia strany zmeniť nijaký volebný výsledok, hnutie verí, že pravica voľby vyhrá.
Robert Fico označil rozhodnutie KDH za farizejské a odkázal, že berie na vedomie, že „KDH sa prihlásilo k zlepencu antisociálnej a skorumpovanej SDKÚ, protislovenskej SMK a SaS, podporujúcej legalizáciu marihuany a homosexuálne manželstvá“.
Figeľ: Smer sa diskvalifikoval Zmluva medzi šéfom kampane Smeru v roku 2002 Fedorom Flašíkom a nebohým podnikateľom Ľubomírom Blaškom primala vedenie KDH k vylúčeniu akejkoľvek povolebnej spolupráce so Smerom.
Postoj strán k Smeru
ÁNO:
HZDS – ideálne iba so Smerom SNS – chce vládu, ako je teraz; NIE:
SaS – vylúčila Smer ako prvá, nevylučuje HZDS SDKÚ – vylúčila už celú koalíciu KDH – vylučovali len HZDS. Teraz odmietajú celú koalíciu Most – vylučuje Smer NEVYLUČUJÚ:
SMK – nie hovorí len SNS.
Podľa zmluvy, ktorú zverejnili SME a Nový Čas, Blaško za sponzoring Smeru dostal prísľub, že dosadí svojich ľudí v štátom ovládaných podnikoch. Podobne to podľa bývalého poslanca Smeru Bohumila Hanzela fungovalo aj v prípade iných tajných sponzorov.
KDH hovorí, že to Smer diskvalifikuje. Rozhodnutie vylúčiť Smer považuje hnutie za nemenné a vyzýva ľudí, aby dali Smeru vo voľbách „nie žltú, ale červenú kartu“. Pomer hlasovania v predsedníctve šéf KDH Ján Figeľ nezverejnil, povedal len, že vo vedení je zhoda.
Pred štyrmi rokmi po uznesení predsedníctva, ktoré spoluprácu so Smerom pripúšťalo, odišli neskôr z KDH poslanci okolo Vladimíra Palka. KDH tvrdí, že teraz nič také nehrozí.
KDH sa rozhodlo tri dni po tom, ako volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová vyzvala Jána Figeľa, aby k Smeru zaujal chlapský postoj. KDH nepripúšťa, že by SDKÚ ich rozhodnutie ovplyvnila. Figeľ zvolal mimoriadne predsedníctvo v piatok, deň pred výzvou Radičovej.
KDH v pondelok zverejnilo tieto prepojenia podnikateľov na Smer a oznámilo, že s touto stranou do koalície nejde. REPOROFOTO – SME
Pridal sa aj Most KDH bolo doteraz podobne ako Most–Híd ochotné so Smerom vládnuť, ak nebude možná stredo–pravá vláda. V pondelok už aj Most povedal Smeru nie. Práve KDH a Most–Híd označovali neoficiálne niektorí politici Smeru ako želaných budúcich partnerov.
„Predávanie poslancov a rozkúskovanie Slovenska mecenášom sa dá nazvať aj vlas tizradou,“ tvrdí teraz predseda Mostu Béla Bugár. „Boli by sme ochotní podpísať aj spoločný opozičný dokument o nespolupracovaní so Smerom.“ Navrhnúť by ho mala iná väčšia strana, myslí si.
Ak okrem KDH a Mostu dodržia slovo aj SaS a SDKÚ, ktoré spoluprácu so Smerom tiež vylúčili, Smeru zostáva z opozičných strán už len SMK. O tú v Smere nie je príliš záujem.
„Je to vnútorná vec KDH, pričom registrujeme, že každý mesiac hovoria niečo iné,“ reagoval predseda SMK Pál Csáky.
- KDH nebude hľadať lepšiu odpoveď, než akú dá volič, píše Marián Leško.
- Ján Figeľ sa naozaj pochlapil, komentuje Peter Schutz.
Ak by voľby dopadli rovnako či podobne ako pred štyrmi rokmi, vláda Smeru, SNS a HZDS by sa zrejme zopakovala. KDH sa otázkou, prečo by bola takáto vláda pre Slovensko lepšia ako napríklad ich vláda so Smerom, nezaoberá a odpovedala výzvou, aby ľudia išli voliť.
„Akoby tu bola slabá viera, že vyhráme voľby. Posledné prieskumy ukazujú, že pravica má polovicu hlasov a iné, že aj viac,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Smer tomu neverí „Sú to klasické predvolebné tance. Po voľbách bude nová situácia,“ myslí si predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.

Beata
Balogová
