SME

Kaliňák ľudí z pochodu zaskočil

Odporúčanie ministra na esbéesku je podľa organizátorov Dúhového protestu škandál.

Dúhový pride sa má o rok zopakovať. Počas prvého ročníka zranili extrémisti dvoch účastníkov, tí trestné oznámenie podať nechcú.Dúhový pride sa má o rok zopakovať. Počas prvého ročníka zranili extrémisti dvoch účastníkov, tí trestné oznámenie podať nechcú. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Minister vnútra, polícia i politici zlyhali. Tak vidia priebeh prvého slovenského pochodu za práva gejov a lesieb jeho organizátori.

Organizátori sprvu hodnotili prístup polície zmierlivo, dokonca im ďakovali – aj napriek zrušeniu pochodu po útokoch extrémistov, ktorí do davu hádzali kapsule so slzotvorným plynom a kamene. Včera už organizátori políciu kritizovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyprovokoval ich minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý vyhlásil, že si pochod zrušili sami a že si mali „objednať esbéesku“.

SkryťVypnúť reklamu

„Práve naopak, polícia usporiadateľov informovala, že nie je schopná zaistiť bezpečnosť účastníkov, pretože ulice v centre obsadili neonacistické skupinky,“ napísala organizátorka pochodu Romana Schlesinger. Kaliňákove odporúčania, aby si zaplatili ochranku, označila za škandalózne. Zhromaždenie bolo mesiace riadne ohlásené, políciu požiadali o ochranu.

Extrémisti verbovali

Okrem vlažného nasadenia polícii vyčítajú aj podcenenie extrémistov. „Nechápeme, prečo na podujatí, ktorému sa rôzne extrémistické skupiny vyhrážali už niekoľko mesiacov vopred a pozývali prívržencov na námestie páchať násilné činy, nebol dostatok jednotiek.“

- Reakcie na Dúhový pochod obsahujú tri opakujúce sa predsudky, tvrdí Lukáš Fila.

Ministerstvo vnútra reagovalo, že organizátori „pravdepodobne podľahli tlaku redaktorov SME“, ktorí vraj o podujatí „hrubo zavádzali“ a vytvorili si „vlastnú realitu“. Ministerstvo zároveň priznalo, že zrušenie pochodu odporučila polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Nevšímaví politici

Hoci pochod prišli podporiť viaceré osobnosti, európski politici i západní veľvyslanci, naši politici chýbali.
Neodsúdili ani útoky extrémistov, pri ktorých boli zranení najmenej dvaja ľudia, slzotvorný plyn zasiahol aj rodiny s deťmi, rakúsku europoslankyňu Ulrike Lunacekovú len tesne minul hodený kameň.

Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová hovorila o zlyhaní polície až po otázke novinára. SaS, ktorá ako jediná presadzuje registrované partnerstvá, mlčala úplne. „Riešil som iné témy. Nevyjadril som sa ani k tomu, že Česi sú majstri sveta v hokeji,“ povedal jej šéf Richard Sulík.

Útoky extrémistov sú podľa Schlesinger aj výsledkom nenávistnej rétoriky politikov. Kým predseda SNS sa gejov a lesby chystal „opľuť“, predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že „keby sa mal urobiť zoznam tém podľa dôležitosti so 74-tisíc bodmi, téma zákona o registrovanom partnerstve sa tam nedostane“.

SkryťVypnúť reklamu

Obrana menšín, i sexuálnych, je pritom bežná agenda sociálnodemokratických strán vo svete.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 400
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 561
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 335
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 395
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 996
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 549
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 21. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 21. kola MONACObet ligy: FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš.


Viktória Hrunčáková sa teší z výhry proti Rebecce Munkovej Mortensenovej z Dánska.

Slovenky po nečakane dramatickom priebehu získali prvý bod v kvalifikačnej skupine Pohára Billie Jean Kingovej.


TASR
Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


SkryťZatvoriť reklamu