SME

Figeľ namočil do kauzy emisií aj Ficov Smer

Predseda KDH tvrdí, že na emisiách zarobil podnikateľ blízky Smeru Jozef Brhel. Cesty k Brhelovi vedú cez firmu v karibskom štátiku Svätý Vincent.

BRATISLAVA. Predseda KDH Ján Figeľ kauzu predaja emisií začal smerovať k najsilnejšej vládnej strane. Doteraz sa spájala predovšetkým s SNS, no Figeľ v nedeľu v televízii Markíza tvrdil, že „zo švajčiarskych, alebo amerických zdrojov sa ukazuje, že jeden z tých, čo boli v kauze profitujúci, bol Jozef Brhel“.

„V parlamente sme často komunikovali. Je to veľmi múdry človek, ktorý má zaujímavé názory,“ hovoril Kaliňák. A slová chvály na Kaliňáka nachádzal aj Brhel: „Spoznali sme sa po voľbách 1998, máme priateľské vzťahy. Jeho právna kancelária ma zastupovala v istej veci.“
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Líder kresťanských demokratov včera SME povedal, že má informácie z dokumentu, ktorý považuje za dôveryhodný. „Dokument vychádza z popisu pavúka zrejme od švajčiarskych orgánov o distribúcii profitu z transakcie a tam sa takéto meno nachádza.“ Brhela označil za človeka, ktorý je medzi základnými sponzormi a podporovateľmi Smeru. A jeho predseda Robert Fico za emisie SNS ako premiér trestal odvolaním ministra.

„To je úplný nezmysel. Dajte trestné oznámenie. Veď vy ste obvinili nejakých ľudí. A toto máte odkiaľ?“ reagoval podpredseda Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák na slová Figeľa v nedeľu v Markíze.
Predseda KDH mohol mať na mysli dokument, ktorý má k dispozícii aj SME.

Vyplýva z neho, že Interblue Group v januári a februári 2009 poslala na účet spoločnosti Ossian Establishment z karibského miništátiku Svätý Vincent a Grenadíny v piatich splátkach celkovo 10,65 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Išlo zrejme o zisk z predaja emisií. Brhel má byť v dokumentoch od švajčiarskych vyšetrovateľov spájaný práve s touto spoločnosťou. Suma na účet firmy Ossian odišla mesiac a pol potom, ako Interblue dostala peniaze z predaja emisií.

Mlčanie

Brhel na náš telefonát ani na SMS správu včera nereagoval. Pre týždenník Trend pred mesiacom povedal, že dokumenty, ktoré by novinárov oprávňovali klásť otázky, nemôžu existovať a preto sa nemá k čomu vyjadrovať.
Karibské štáty nemajú verejný zoznam offshore firiem, kde by sa dala zistiť pravá totožnosť majiteľov.

Kontakt na firmu Lexadmin Trust, ktorá Ossian Establishment zakladala a na jej adresu v Lichtenštajnsku chodí majiteľom Ossian Establishment pošta, nikam neviedol. Na e-mail jej majiteľ neodpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

Brhelovo meno prerazilo z kuloárov na verejnosť, píše Ivan Štulajter.

O Brhelovi a kauze emisie nechcú hovoriť ani oficiálne orgány. Tibor Gašpar, riaditeľ Úradu boja proti korupcii, nechcel odpovedať na otázku, či už Brhela vypočuli. „Prebiehajú vypočúvania všetkých zainteresovaných osôb.“ To je všetko, čo môže ku kauze povedať.

Na otázky o Brhelovi a emisnej kauze neodpovedal včera ani generálny prokurátor Dobroslav Trnka, má tak spraviť dnes.

Rastislav Bilas, ktorý sa sám označil za bývalého projektového manažéra Interblue Group, v rozhovore pre SME povedal, že vlastníkom firmy Ossian Establishment je on a nie Brhel. „Je to v banke, na všetkých papieroch napísané. Je to zase taká fabulácia nezmyslov ako celý tento prípad.“

K Smeru aj cez poradcu

Brhel nie je jediný človek spájaný so Smerom, ktorého meno sa vyskytlo v emisnej kauze. Začiatkom roka angažoval minister životného prostredia Jozef Medveď (nominant Smeru) ako svojho poradcu právnika Petra Vasilčáka, blízkeho priateľa pôvodného vlastníka Interblue Group Mareka Pleyera.

SkryťVypnúť reklamu

Vasilčák mal pracovať na dohodu o vykonaní práce, pričom mal vypracovať environmentálny projekt. Na ministerstve mal svoju kanceláriu a celý tím ľudí. Medveď ho angažoval na tento post po kamarátskej linke, jeho prepojenia na ďalších ľudí si však minister vraj nezisťoval. Vasilčák už na ministerstve nepracuje. „Jeho dohoda o vykonaní práce je ukončená,“ povedala hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.

Vasilčák sa ešte začiatkom apríla vyjadril, že nepovažuje za konflikt záujmov kamarátstvo s Pleyerom a prácu pre ministerstvo životného prostredia.

Premiér Robert Fico sa k osobe Vasilčáka, jeho práci pre ministra Medveďa a kamarátstve s Pleyerom doteraz nevyjadril.

Brhel – tajomný muž za Smerom

Podnikateľ a spolužiak Ivana Lexu nemá k Smeru rozhodne ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Slušný a nenápadný. Tak hovoria o bývalom poslancovi HZDS jeho bývalí kolegovia. Podnikateľ Jozef Brhel je médiami a politikmi označovaný ako človek v pozadí Smeru, publicite sa roky vyhýba. Jeho väzby na Smer, hoci len nepriame, však nie je ťažké vyhľadať.

Brhel začal úspešnú kariéru ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva za HZDS v polovici deväťdesiatych rokov. Mal mocného spojenca – spolužiaka Ivana Lexu. Keď strana v roku 1998 skončila v opozícii, stal sa poslancom. Z HZDS odišiel počas druhého volebného obdobia – vo februári 2003 s ľuďmi okolo Vojtecha Tkáča. Z parlamentu odišiel krátko na to z rodinných dôvodov.

Jozef Brhel (vľavo) parlamentné lavice opustil v roku 2003. FOTO – ARCHÍV TASR

„Pre ľudí ako Ivan Kiňo, Ján Gabriel či Jozef Brhel bol Smer vedľajšou investíciou, ak by sa HZDS nedostalo po voľbách do vlády,“ hovoril o pozadí Ficovej strany v roku 2005 .týždňu poslanec HZDS Jaroslav Jaduš.
O vzťahu s Brhelom hovoril v roku 2006 vtedajší poslanec Smeru a súčasný minister vnútra Robert Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je to

  • bývalý štátny tajomník a poslanec za HZDS

  • podniká hlavne v oblasti informačných technológií

  • má viaceré väzby na Smer

Syn podnikateľa Jozef Brhel mladší bol župným poslancom za Smer. Pozornosť upútala aj svadba Brhela mladšieho s dcérou podnikateľa blízkeho Smeru – Juraja Širokého. Danka Široká bola asistentkou poslanca Smeru Ľuboša Martináka.

Médiá Brhelov vplyv spomínali v súvislosti s nomináciami do štátnych firiem začiatkom tohto volebného obdobia. Má ísť o Bratislavskú teplárenskú, Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu.

knm

Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite

Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Autor: Miroslav Kern 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 400
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 561
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 335
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 395
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 996
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 549
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin De Bruyne oslavuje gól

Hviezdny Belgičan sa presadil z priameho kopu.


TASR
FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 21. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 21. kola MONACObet ligy: FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš.


Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


SkryťZatvoriť reklamu