BRATISLAVA. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny zverejňuje mesačný vývoj nezamestnanosti vždy po pätnástom dni daného mesiaca. V júni toto pravidlo plánujú zmeniť a pripravujú tlačovú besedu o nezamestnanosti už na 10. jún. Politici nezamestnanosťou argumentujú aj v predvolebnom boji.
Čísla za máj sa vyvíjajú pozitívne a lepšie, ako sa pôvodne čakalo. Okresné úrady práce preto dostali pokyn, aby poslali na ústredie údaje o nezamestnanosti do 4. júna. To znamená, že nepôjde o súhrnnú májovú štatistiku, keďže nezachytí tých, čo zostanú nezamestnaní na konci mesiaca.
Ak niekto príde o prácu, má sedem dní na to, aby to nahlásil. Ak to urobí na poslednú chvíľu, úrad práce sa to dozvie najneskôr siedmeho v danom mesiaci.
Denník SME má k dispozícii e–mail riaditeľa odboru informatiky a štatistiky Rudolfa Vidu okresom, kde ich informuje, že takýto pokyn vydal generálny riaditeľ a nominant Smeru Ján Sihelský. „Zabezpečte, prosím všetky činnosti súvisiace s touto zmenou tak, aby sa tlačová konferencia mohla v danom termíne uskutočniť,“ píše sa v e–maili.
Vido odmieta, že zrýchlené a neúplné informovanie súvisí s voľbami. „Jeden z dôvodov posunutia termínu spočíva v tom, že skúšame, ako čo najrýchlejšie dokážeme vôbec urobiť tlačovú konferenciu.“ Pripustil, že v štatistike môžu chýbať údaje. „Zopár takých prípadov by sa mohlo stať.“ Vido tiež potvrdil, že miera nezamestnanosti klesne. „Vyzerá to tak. Pozitívna správa by sa mala rýchlo šíriť.“
Generálny riaditeľ Sihelský sa následne so SME odmietol rozprávať, svoje rozhodnutie o tlačovej besede však pozmenil. Hovorkyňa Danica Lehocká v písomnom stanovisku uviedla, že tlačová beseda 10. júna bude súvisieť „s témou pripravenosti úradov práce na vstup tohtoročných absolventov do evidencie, nie s mesačnou štatistikou nezamestnanosti“.
Na absolventov chcú „pružne zareagovať“, a na to nevyhnutne potrebujú údaje o nezamestnanosti. Prečo ich potrebujú nekompletné, nevysvetlila. Po voľbách následne štatistiku nezamestnanosti ešte doplnia o chýbajúce údaje.
Bývalý riaditeľ Ústredia práce a nominant predchádzajúcej vlády Rudolf Sokol hovorí, že „ide výlučne o politiku“.
Ako vláda plní sľub zvyšovať zamestnanosť
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak napriek hospodárskemu rastu je Slovensko krajinou s (...) druhou najvyššou nezamestnanosťou v Európskej únii?
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Ekonomická časť Programového vyhlásenia vlády SR je založená... tak, aby hospodárska politika štátu vytvárala základné podmienky pre rast zamestnanosti...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Podľa väčšiny z nich však môžu mať konkrétne kroky vlády skôr opačný efekt. Príkladom je novela Zákonníka práce, pokles výdavkov na vzdelanie a vedu/výskum v pomere k HDP, alebo deklarovaný útok na reformy, ktoré naštartovali rast zamestnanosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. V rokoch rekordného ekonomického rastu 2006-08 síce nezamestnanosť klesala, stále sa však držala na druhej najhoršej a v roku 2007 dokonca na najhoršej priečke v EÚ 27. Koncom roku 2008 začala nezamestnanosť výrazne stúpať, čo bolo najmä dôsledkom krízy. Podľa Eurostatu ale nezamestnanosť na Slovensku v období od decembra 2008 do decembra 2009 rástla o 4,3% (z 9,3% na 13,6%), kým v EÚ len o 2% (zo 7,6% na 9,6%). Na Slovensku teda rástla nezamestnanosť v roku 2009 viac než dvojnásobne rýchlejšie než v EÚ.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
