BRATISLAVA. Slovenská republika by mala zabezpečiť úplnú nezávislosť Súdnej rady SR, aby sa zaistila nezávislosť súdnictva. Vyplýva to zo záverečných odporúčaní Výboru OSN proti mučeniu, ktoré dnes zobrala vláda na vedomie.
Výbor je znepokojený tým, že sudcov vymenúva prezident SR na základe návrhu súdnej rady, pričom niektorých jej členov vymenúva a odvoláva prezident a vláda.
Stav súdov kritizuje aj časť sudcov
Stav v súdnictve dnes kritizovala aj sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu, ktorá považuje predloženú novelu zákona o sudcoch a prísediacich a novelu zákona o súdoch za účelovú, nesystémovú a nepripravenú. Informovala o tom hovorkyňa iniciatívy Katarína Javorčíková.
Podľa nej ide o snahu o prechod mnohých významných kompetencií v súdnictve z ministra spravodlivosti na Súdnu radu SR a jej predsedu.
Opätovné predloženie návrhov noviel statusových zákonov sudcov, na ktorých prijatie nebola v minulosti politická vôľa, považujú predstavitelia iniciatívy za dôkaz urputnej snahy ovládnutia súdnictva súčasnou garnitúrou, konštatovala hovorkyňa.
Spomínajú aj Rómov
Výbor OSN adresoval slovenskej vláde aj ďalších 16 odporúčaní. Výbor napríklad poukazuje na pomerne široko koncipovanú definíciu mučenia v slovenskom trestnom zákone. Zahŕňať by podľa neho mala prvok diskriminácie a navádzanie, súhlas a povolenie zo strany verejného činiteľa alebo inej osoby konajúcej z úradného poverenia.
Posilniť by sa mala tiež nezávislosť úradu inšpekčnej služby prostredníctvom nezávislých odborníkov, ktorí nepochádzajú z prostredia Policajného zboru. Policajtov podozrivých z mučenia či zo zlého zaobchádzania totiž vyšetrujú príslušníci úradu, ktorý riadi minister vnútra. Výboru sa nepozdáva nízky počet prijatých a prešetrovaných sťažností proti príslušníkom Policajného zboru, ktoré vedú k ich trestnému stíhaniu a odsúdeniu.
Taktiež nie je spokojný s podmienkami väzby mladistvých, teda s ich umiestňovaním do samoväzby na desať dní či spoločným pobytom s dospelými pri výkone väzby.
Znepokojenie vyslovil aj nad správami o zlom zaobchádzaní policajtmi s Rómami pri ich zatýkaní a väznení. Nepáči sa mu ani vysoké percento rómskych detí umiestňovaných v školách pre deti s mentálnym postihnutím.
Podľa výboru by mala SR explicitne zakázať používanie telesných trestov v rodine. Kriticky sa vyjadrili k tomu, že ich spoločnosť všeobecne akceptuje. Pripomína tiež nedostatočné opatrenia na ochranu žien a detí pred násilím. Slovensko má zabezpečiť dostatočný počet a primeranú úroveň útulkov a poradenských služieb pre ženy, ktoré sa stali obeťami násilia.