AKTUALIZOVANÉ 21:43

Strata občianstva berie právo voliť

Obyvatelia, ktorí by neboli štátnymi občanmi, môžu mať problém aj s lekármi a dôchodkami.

S občianstvom môžu naši Maďari prísť aj o hlas.(Zdroj: ARCHÍV SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

Ústava garantuje niektoré práva iba občanom Slovenska.

Pôvodný agentúrny text bol o 21:43 nahradený autorským textom SME

BRATISLAVA. Maďarský parlament ešte ani neschválil zákon o dvojakom občianstve a slovenská vláda už má vlastnú protinovelu. Tá zásadne v zákone mení jediné – hovorí o strate slovenského občianstva.

„Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle,“ píše sa v návrhu, ktorý ešte neprešiel vládou.

V súčasnosti môžu byť Slováci občanmi viacerých krajín naraz.

SMK či Most sa môžu báť o voličov

Občianstvo nie je iba oficialita, človek jeho stratou príde o viaceré práva. Ľudia bez slovenského občianstva nemôžu voliť v parlamentných a prezidentských voľbách a ani byť volení, zhodli sa viacerí právnici na ústavné právo.

Ak by sa príslušníci maďarskej národnosti hromadne uchádzali o maďarské občianstvo, SMK a Most by mohli prísť o voličskú základňu.

Obmedzenie volebného práva by platilo aj pre politikov. Slovenská ústava dovoľuje spravovať veci verejné totiž iba občanom krajiny.

Slováci s maďarským občianstvom sa po prijatí zákona stanú na Slovensku podľa právnikov cudzincami s obmedzenými právami. „Cudzinci požívajú v Slovenskej republike základné ľudské práva a slobody zaručené touto ústavou, ak nie sú výslovne priznané iba občanom,“ píše sa v slovenskej ústave.

Ochrana práv na polovicu

Právnik Ján Drgonec upozorňuje, že prijatie slovenskej novely zákona o občianstve by znamenalo množstvo otvorených otázok týkajúcich sa napríklad aj sociálneho zabezpečenia či zdravotného poistenia.

Strata občianstva zasiahne bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe zdravotného poistenia, dôchodky, príplatky, podporu v nezamestnanosti či právo vlastniť časť majetku, myslí si aj právnik Slavomír Trnkócy z Katedry občianskeho a ústavného práva Trnavskej univerzity. „Je tu problém aj prípadnej retroaktivity,“ varuje.

Zrieknutie sa občianstva navyše niečo stojí – za vystúpenie zo štátno­občianskeho zväzku sa platí správny poplatok 663,50 eura. Trnkócy sa pýta, či by musel platiť aj ten, kto o občianstvo príde nedobrovoľne.

Štát ani dnes nezisťuje, kto má a kto nemá dvojaké občianstvo a kontrola nového ustanovenia zákona by bola veľmi zložitá.

Ak niekto zmenu vo svojom občianstve nenahlási obvodnému úradu, štát sa ju nemá ako dozvedieť. Návrh zákona to prikazuje nahlásiť.

Máme na to zložky

Premiér Robert Fico varuje, že dokážu odhaliť tých, čo prijali maďarské občianstvo a mali by tak stratiť slovenské. „Máme to všetko ošetrené, zistíme všetky údaje, ktoré sa týkajú občanov Slovenskej republiky, ktorí požiadajú o občianstvo Maďarskej republiky. Máme na to príslušné zložky,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii. Či tým myslel tajnú službu, už nepovedal.

V Česku dnes platí podobná úprava, aká sa chystá na Slovensku. Každý, kto dobrovoľne požiada o cudzie občianstvo, stráca to české. Fico hovorí, že cudzie občianstvo je problém napríklad pre hasičov a policajtov. Za zatajovanie zmeny občianstva ešte žiadneho policajta v Česku nestíhali.

Koalíciu maďarská karta zjednotila

Maďarský zákon o dvojakom občianstve v parlamente opäť spojil koaličné strany.

Poslanci píšu Budapešti

Kabinet a parlament sa pre dvojaké občianstvo zladili.

1. 9:00 - zasadla vláda.
Kabinet mal posunúť novelu zákona o štátnom občianstve Národnej rade. Rokovanie o tomto bode prerušil, čaká na rozhodnutie Budapešti. Premiér Robert Fico dal ústny návrh uznesenia, vláda ho nezverejnila.

2. 11:00 - mimoriadne rokovanie Národnej rady. Poslanci začali rokovať o uznesení k iniciatíve maďarského parlamentu prijať zákon o štátnom občianstve.

3. Premiér a ministri pred poslancami.
Premiér i viacerí ministri, medzi nimi šéf diplomacie Miroslav Lajčák a minister vnútra Robert Kaliňák, prišli do Národnej rady. Fico a Lajčák vystúpili s prejavmi.

4.Premiér pokračoval jadrom.
Krátko po vystúpení premiér Národnú radu opustil a ponáhľal sa na zasadnutie Európskeho jadrového fóra v Bratislave. Minister Lajčák odletel do Haagu na stretnutie s vysokým komisárom OBSE pre národnostné menšiny Knutom Vollebaekom.

5. SMK odišla.
Pred poslancov predstúpil predseda SMK Pál Csáky. Oznámil, že viacerí jeho poslanci požiadajú o dvojaké občianstvo. Klub potom z parlamentu odišiel.

6. 15:00 - poslanci schválili uznesenie.
Národná rada 113 hlasmi všetkých strán okrem SMK odmietla iniciatívu maďarského Národného zhromaždenia a požiadala predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer), aby informoval šéfa maďarského parlamentu.

7. Rozhoduje sa zajtra.
Maďarský parlament má hlasovať o spornom zákone. Premiér Fico chce okamžite reagovať zvolaním vlády. Od rána mimoriadne zasadá naša Národná rada.

BRATISLAVA. Iniciatíva maďarského parlamentu slovenskej vládnej koalícii prospela.
Po týždňoch predvolebných naťahovačiek koaliční poslanci postupovali jednotne. V parlamente nasledovali vládu a prijali uznesenie ako odpoveď na maďarské snahy o zjednodušenie udeľovania štátneho občianstva.

K HZDS, SNS a Smeru sa pri hlasovaní pridali aj opozičné KDH a SDKÚ.

Koaliční poslanci sa postavili aj za vládou navrhovanú zmenu zákona o štátnom občianstve, ktorá by prípadnému dvojakému občianstvu mala zabrániť.

„Vyzývam k tomu, aby sme si vyzliekli politické tričká a obliekli si slovenské národné dresy,“ vyhlásila v rozprave podpredsedníčka Národnej rady a SNS Anna Belousovová, podľa ktorej je situácia natoľko vážna, že si vyžaduje politickú jednotu aj napriek tomu, že sa blížia parlamentné voľby. Podobne už predtým na všetky slovenské strany apeloval premiér Robert Fico.

K zmene zákona sa z opozičných strán, na rozdiel od uznesenia, už hlási iba KDH. SDKÚ trvá na vlastnom riešení dvojakého občianstva.

„Ideme sa vyhrážať slovenským občanom, hroziť im sankciami, trestom. Zároveň takto akceptujeme exteritoriálne účinky maďarského zákona. To sa naozaj ideme tváriť, že ich zákon bude na Slovensku vykonávaný?“ pýtal sa vo svojom vystúpení predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

Čo je v uznesení
 • Národná rada vyjadruje hlboké znepokojenie nad udeľovaním dvojakého občianstva.
 • Ide o jednostranný krok vytvárajúci inštitucionálne väzby medzi Maďarskom a príslušníkmi menšín u nás.
 • Považuje za neakceptovateľné, aby túto normu prijali bez konzultáciií so Slovenskom.
 • Varuje pred spochybňovaním Trianonskej zmluvy a povojnového usporiadania Európy.
Kým vládny návrh zákona dvojaké občianstvo znemožňuje tým, že nadobudnutím cudzieho občianstva slovenské občianstvo automaticky zaniká, SDKÚ chce zákon, podľa ktorého by maďarská novela na Slovensku neplatila.

V návrhu SDKÚ sa píše, že „Slovensko neuznáva účinky udelenia štátneho občianstva slovenskému občanovi na základe zákonov iného štátu, ak tieto nie sú v súlade so všeobecne uznávanými medzinárodnými pravidlami priznávania štátneho občianstva“.

Návrh SDKÚ zatiaľ nebol nikde publikovaný, podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ Stanislava Janiša by sa však dnes malo o ňom v parlamente hovoriť. Na riadne rokovanie parlamentu sa však návrh môže dostať pred voľbami iba v prípade, že by si ho osvojila vláda.

(mk)

Poslanci SMK chcú mať dve občianstva

SMK hovorí, že odvetný slovenský zákon bude obchádzať.

BRATISLAVA. Poslanci za SMK budú zrejme prví, ktorí pripravované vládne odvetné opatrenie za maďarský zákon o dvojakom občianstve obídu. Viacerí z nich si totiž plánujú aj po nadobudnutí maďarského občianstva ponechať občianstvo slovenské.

Koaličná novela zákona o štátnom občianstve má zariadiť, že po prijatí cudzieho občianstva by slovenské automaticky zaniklo.

„Tento krok poslanci chápu ako prejav svojej dvojakej občianskej a národnej väzby. Každý z nás si váži aj naše slovenské občianstvo, každý poslanec, aj budúceho parlamentu, za SMK sa bude naďalej riadiť na základe úcty a rešpektu k slovenskej ústave a k zákonom,“ vysvetlil postoje poslancov strany ich predseda Pál Csáky.

Dodal, že mená či čas a spôsob nadobudnutia maďarského občianstva dotknutí poslanci nezverejnia, pretože ide o súkromnú vec, ktorú „nemá čo nikto skúmať“. Ak by však predsa len niekto takéto informácie zisťoval, poslanci sa chcú obrátiť na Ústavný súd či Európsky súd pre ľudské práva.

(mk)
Maďarsko: Fico má hľadať hnedý mor u seba

Fidesz odmieta brať pripomienky vážne, berie ich ako predvolebnú propagandu.

BUDAPEŠŤ. Robert Fico by nemal hnedý mor hľadať v maďarskom parlamente, ale vo vlastnej vláde, prípadne vo vlastnom organizme, reagoval dnes na slovenského premiéra poslanec Fideszu a zrejme budúci štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh.

Až na tento drsný odkaz Fidesz skôr drží smer vytýčený Viktorom Orbánom: vládu v Bratislave ignoruje a slovenské postoje pripisuje len volebnej kampani. V podobnom duchu informujú maďarské médiá a hovoria analytici. Maximálne kritizujú, že Fidesz so zákonom nepočkal do slovenských volieb.

„Ani doteraz sme nenaleteli provokácii, a ani odteraz nenaletíme provokácii, nezávisle od toho, ako provokujú maďarský politický život či samotný Fidesz slovenská vláda alebo slovenské vládne strany,” povedal dnes hovorca Fideszu Péter Szijjártó. Tieto hrubé provokácie podľa neho prichádzajú, lebo v slovenskej vláde je aj strana hlásajúca otvorene extrémistické názory. „Na Slovensku prebieha volebná kampaň takým drsným štýlom, aký si v Maďarsku nedokážu ani predstaviť,“ povedal Szijjártó.

Prvú zahraničnú cestu vo funkcii premiéra si Orbán naplánoval do Poľska, stretnutie so slovenským partnerom pripúšťa, až keď v Bratislave vznikne nová vláda.

(pm)
Uznesenie k návrhu novelizácie zákona o štátnom občianstve

Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 25. mája 2010 k návrhu novelizácie zákona o štátnom občianstve, o ktorom rokuje Národné zhromaždenie Maďarskej republiky.

Národná rada Slovenskej republiky

A.vyjadruje

svoje hlboké znepokojenie nad iniciatívou Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, ktorej cieľom je novelizáciou zákona o štátnom občianstve, umožniť udeľovanie dvojakého občianstva aj občanom Slovenskej republiky;

B. upozorňuje

na to, že zo strany Národného zhromaždenia Maďarskej republiky ide o jednostranný krok smerujúci k vytváraniu inštitucionálnych väzieb medzi Maďarskom a príslušníkmi menšín na území Slovenska formou získania štátneho zväzku, čo vyvoláva vážne pochybnosti o súlade tohto konania s medzinárodným právom, odporúčaniami medzinárodných inštitúcií, ako aj so základnými princípmi a hodnotami Európskej únie; obzvlášť

Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou z roku 1995,

Zmluva medzi Československou socialistickou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave niektorých otázok štátneho občianstva z roku 1961,

Európsky dohovor o občianstve z roku 1997,

Dohovor o niektorých otázkach vzťahujúcich sa na konflikt zákonov o občianstve z roku 1930,

Bolzanske odporúčania vysokého komisára o OBSE pre otázky národnostných menšín o národnostných menšinách v medzištátnych vzťahoch,

Správa Benátskej komisie o preferenčnom zaobchádzaní s menšinami príbuzenských štátov z roku 2001;

Trianonská mierová zmluva z roku 1920,

Parížsku mierovú zmluvu,

rozhodnutia medzinárodných súdnych orgánov.

C. považuje

za neakceptovateľné, aby Národné zhromaždenie Maďarskej republiky prijalo akúkoľvek právnu normu s exteritoriálnymi účinkami na občanov Slovenskej republiky bez toho, aby túto normu v zmysle Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou nekonzultovalo s čelnými predstaviteľmi Slovenskej republiky;

D. varuje

pred opätovným spochybňovaním Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920 a povojnového územného usporiadania Európy;

E. žiada

predsedu Národnej rady Slovenskej republiky,

aby informoval predsedu Národného zhromaždenia Maďarskej republiky o prijatom uznesení Národnej rady Slovenskej republiky.

ČTK

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 17 428
 2. Eilat: Slnko, teplo a zábava 10 115
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 7 520
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 408
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 2 754
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 657
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 1 990
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 738
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky 1 512
 10. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50% 1 441

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.

Neprehliadnite tiež

Domov

Zuzana Bartová: Vznešené povolanie zachránilo rodine život

Manželia Bartovci napokon uznali, že komunizmus pre nich nie je to pravé: „Precitnutie bolo u každého iné a u niekoho k nemu ani nedošlo.“

Domov

SHMÚ varuje pred hmlou, vodiči by mali jazdiť opatrnejšie

V sobotu niektoré oblasti potrápi aj silnejší vietor.

Domov

Mečiarova bývalá pobočníčka Ruskovi nepomohla

Obvineniu z prípravy vraždy sa Pavol Rusko bránil tvrdením, že zabiť chceli jeho. Anna Nagyová, ktorá ho vraj varovala, všetko poprela.

Domov

Fico pôjde pracovať k pásu. Na jednu noc

V rámci debaty o zvyšovaní príplatkov za prácu v noci premiér Robert Fico vyhlásil, že si odpracuje jednu nočnú zmenu. Pôjde do automobilky.