SME

Zdravotníctvu chýba vízia. Strany s ňou ani nepočítajú

Programy politických strán sa najviac rozdeľujú na zisku zdravotných poisťovní či zrušení alebo ponechaní výmenných lístkov.

Strany sľubujú zníženie doplatkov na lieky pre deti. Iné zas chcú nechať rodičov rozhodnúť  o očkovaní detí, napríklad proti žltačke.Strany sľubujú zníženie doplatkov na lieky pre deti. Iné zas chcú nechať rodičov rozhodnúť o očkovaní detí, napríklad proti žltačke. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. „V prvom rade by sa už mala skončiť politizácia zdravotníctva a tým jeho polarizácia na nezmyselnú koalíciu a opozíciu,“ tak znie odpoveď Vladimíra Balogha, poradcu Slovenskej lekárskej komory na to, čo by mali politici v zdravotníctve po voľbách urobiť.

V niektorých bodoch programov našich politických strán sa mu to aj splní. Pred voľbami sa totiž viaceré zhodujú najmä v tom, že je potrebné „spravodlivo ohodnocovať zdravotníkov“. Všetci sa tiež orientujú na účinnú prevenciu či „skvalitnenie zdravotnej starostlivosti“.

Elektronizácia už mala byť

Takmer všetky politické strany vo svojich programoch garantujú aj zrealizovanie eHealthu, teda elektronizácie zdravotníctva: elektronická karta poistenca, dokumentácia aj predpisovanie liekov.

To už malo byť podľa Balogha hotové dávno. „eHealth je samozrejmosť, s ktorou sa malo začať oveľa skôr. Katalógy mali byť hotové už dávno vrátane ceny jednotlivých výkonov. Bez takýchto základných materiálov nemôže pracovať žiadna inštitúcia,“ povedal.

Práve kategorizácia a zjednotenie cien jednotlivých výkonov sú ďalším spojovacím prvkom programov tak koaličných, ako aj opozičných strán. Podľa toho by mali byť vytvorené štandardy, podľa ktorých by sa určovali ceny. Napríklad by platilo, koľko bude stáť ošetrenie chrípky či operácia slepého čreva. A toľko by museli žiadať od poisťovne všetci lekári či zariadenia.

Napríklad KDH a SaS chcú, aby boli pacienti o týchto cenách informovaní. Nech vedia za čo a koľko z poistenia platia.

Väčšina strán tiež sľubuje vytvorenie limitov pri platbe za lieky. Po prečerpaní limitu by ostatok doplácala poisťovňa.

Chýba vízia

Ako veľký problém vidí Balogh to, že v zdravotníctve chýba vízia na dlhší čas. „Takmer 20 rokov tu nie je základný strategický smer vývoja a rozvoja starostlivosti o zdravie,“ povedal.

Stratégia chýba aj poisťovni Union. „V období prvých sto dní by mal minister predstaviť dlhodobú víziu vývoja zdravotníctva na Slovensku na roky 2010 až 2020,“ povedala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.

O nej však uvažuje jedine KDH. Ostatné strany sa sústredia najmä na jedno volebné obdobie.

Ako vláda plní sľub zvyšovať kvalitu a efektivitu v zdravotníctve

Čo sľúbili: Vláda zabezpečí zachovanie dostupnosti a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov... Súčasne podporí reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zariadení (...) tak, aby došlo k účelnej špecializácii a tým rastu kvality a produktivity poskytovaných služieb.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Aká je realita? Sľub nebol splnený. Kvalita slovenského zdravotníctva sa v porovnaní s inými štátmi Európy v rokoch 2006 až 2009 zhoršila. Vyplýva to z každoročného medzinárodného hodnotenia kvality zdravotníckych systémov podľa švédskej mimovládnej organizácie Health Consumer Powerhouse. Slovensko sa v roku 2009 prepadlo o šesť priečok a obsadilo tak 28. miesto z 33 sledovaných štátov. Príčinou je najmä zaostávanie v elektronickej komunikácii a prenose dát (tzv. e-Health systém), ale aj zaostávanie vo výsledkoch liečby, v rovnosti v prístupe k zdravotnej starostlivosti a vo výške neformálnych platieb lekárom.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub chrániť investície v zdravotníctve

Čo sľúbili: Vláda nepripustí také legislatívne zmeny zdravotníckych zákonov, ktoré by mohli viesť k poškodeniu dobrého mena SR tým, že nebude zabezpečená primeraná ochrana domácich i zahraničných investícií.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Bezpečnosť investícií prispeje k stabilite a zvyšovaniu kvality v zdravotníctve.

Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda dáva otvorene najavo nepriateľský postoj k súkromným zdravotným poisťovniam. Ministerstvo zdravotníctva sa po roku 2006 neúspešne pokúšalo presadiť presun poistencov štátu zo súkromných do štátnych poisťovní a neskôr aj priamu likvidáciu a vyvlastnenie súkromných poisťovní. V roku 2008 vláda presadila praktický zákaz zisku z verejného poistenia, poisťovne môžu po novom zisk použiť iba na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čo výrazne zhoršuje návratnosť ich investícií. Majitelia súkromných poisťovní Dôvera a Union preto vstúpili do arbitrážneho konania, v ktorom požadujú od štátu kompenzáciu za poškodenie investície. Najmenšia súkromná poisťovňa - Európska zdravotná poisťovňa v máji 2008 ohlásila odchod z trhu. Ako hlavný dôvod uviedla obmedzenie použitia zisku.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub podporovať objektívnejšie úhrady za zdravotnícke výkony

Čo sľúbili: Dôležitým zámerom vlády bude podpora nových objektívnejších úhradových mechanizmov za výkony v zdravotníctve.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Objektívnejšie úhrady za výkony by odstránili diskrimináciu rôznych zariadení vykonávajúcich rovnaké úkony a viedli by k zefektívneniu zdravotníctva.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda nepriniesla významnejšie zmeny v systéme úhrad za zdravotnícke výkony. V súčasnosti pripravuje katalógy diagnostických a liečebných postupov, v rámci ktorých majú byť definované výkony a ich ceny.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


Danielle Collinsová.

Jej súperkou bude kazašská tenistka Jelena Rybakinová.


TASR
Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


SkryťZatvoriť reklamu