BRATISLAVA. Program premiéra Roberta Fica je krátko pred voľbami nabitý – bežné, ale aj mimoriadne zasadnutia vlády i parlamentu pre dvojaké občianstvo a aktívna predvolebná kampaň. Aj v nabitom diári si však našiel miesto pre Európske fórum pre jadrovú energiu, ktoré sa včera konalo v Bratislave.
„Ak vláda hovorí, že situácia je kritická, ako môže dať predseda vlády prednosť nejakému jadrovému fóru?“ pýtal sa včera v parlamente predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Energetika je však Ficovou nosnou témou už od vzniku Smeru v roku 1999. Už o rok zorganizovala strana seminár o dostavbe Mochoviec – spolu so spoločnosťou Enseco, vtedy jedným z dodávateľov elektrárne.
Predseda jej predstavenstva Vladimír Práznovský sa stal po voľbách 2006 poradcom premiéra pre energetiku. Podpredseda dozornej rady Enseca a bývalý riaditeľ Mochoviec Jozef Valach bol zase kandidátom Smeru na nitrianskeho župana.
Milióny od Blaška
V roku 2000 začala Ficova strana podľa zmluvy, ktorú mal podpísať vtedajší šéf volebného tímu Smeru Fedor Flašík, spolupracovať aj s vplyvným podnikateľom v oblasti energetiky Ľubomírom Blaškom. Ten bol v tom čase v dozornej rade Slovenských elektrární, od ktorých dostal aj viacero zákaziek.
Zo zmluvy s Flašíkom vyplýva, že od roku 2000, keď sa začal Fico intenzívne vyjadrovať k energetike, daroval Blaško strane 16 miliónov korún. Rovnakú sumu mal dať Smeru aj na predvolebnú kampaň v roku 2002. Flašík mu mal za to garantovať miesta na kandidátke a v prípade, že sa Smer dostane do vlády, aj štátneho tajomníka a ľudí v strategických podnikoch v oblasti energetiky a železníc.
Rokovania s Ficom
Zakladateľ strany Bohumil Hanzel hovorí, že peniaze v polmiliónových splátkach nosil Blaškov priateľ Drahomír Mihálek. Ten sa podľa Hanzela v októbri 2000 stretol aj s Ficom. „Bol to tretí veľký sponzor, ktorého som dotiahol do Smeru. Hovorili sme o Mihálekovej pozícii v Smere aj o tom, či môže zabezpečiť peniaze pre stranu,“ povedal SME Hanzel.
Mihálek bol v tom čase vedúcim úradu u ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha (SDKÚ). S Blaškom sedel aj v orgánoch elektrární. „Potrebovali sme odborníkov, takže sme ho dali do tieňovej vlády,“ tvrdí Hanzel. Mihálek priznal, že pred voľbami 2002 sa stretli s Blaškom, s Flašíkom aj s Ficom pri jednom stole. Následne vstúpil do Smeru, v roku 2006 kandidoval Mihálek za túto stranu v komunálnych voľbách.
Smer aj Flašík tvrdia, že zmluva s Blaškom je podvrh, tento podnikateľ vraj strane nedal žiadne peniaze. „Financovanie strany je absolútne v poriadku,“ povedal predseda Smeru Robert Fico. Strana podala na denníky SME a Nový Čas, ktoré zmluvu zverejnili, trestné oznámenie.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
