BRATISLAVA. SMK vo vláde by znamenala oslabenie národnoštátnych záujmov. Ide o protislovenskú stranu a predĺženú ruku Viktora Orbána. To je zhruba súhrn výrokov Roberta Fica o strane Pála Csákyho za posledných niekoľko týždňov.
Csákyho strana napriek takýmto výrokom Smer ako jediná opozičná strana nevylučuje. Nie Ficovej strane nepovedala ani po najnovšom škandále financovania Smeru, po ktorom zmenili názor KDH a MostHíd. Do volieb sa to zrejme nezmení, tvrdia predstavitelia SMK, ktorých SME oslovilo.
Smer pred voľbami nevylučuje žiadnu z parlamentých strán.
„Okrem SNS nevylučujeme spoluprávu so žiadnou stranou,“ hovorí podpredseda SMK pre stratégiu Miklós Duray (na snímke). Vysvetľuje to tým, že „okrem SNS je každá strana demokratická“.
Prípadná spolupráca so Smerom podľa Duraya závisí od toho, „či sa národný socializmus Smeru dostane do popredia, alebo nie“. Nevylúčil dokonca ani koalíciu Smer–HZDS–SMK. Podpredseda SMK József Berényi postoj strany vysvetľuje tým, že sa správa rovnako ako iné strany v Európe zastupujúce národnostné menšiny. „Máme parameter, ktoré ostatné strany nemajú – nemôžeme vyhrať voľby a preto musíme nechať dvere otvorené takmer všetkým.“
Pál Csáky začiatkom mesiaca SME povedal, že ak dostanú od Smeru pozvánku na povolebné rozhovory, o podmienkach prípadnej koalície budú hovoriť až pri rokovacom stole. Na otázku, či by uvažoval aj o Smere a HZDS odvetil: „V tejto chvíli o žiadnom nútenom kroku neuvažujeme.“
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje akúkoľvek koalíciu, v ktorej by bol Smer s SMK, za veľmi nepravdepodobnú. „Vychádzam aj z toho, aké kroky uskutočňovala vláda na čele so Smerom v menšinovej oblasti. Išlo o veľmi konfrontačné vzťahy. Smer v pondelok SMK označil za protislovenskú.“ Koalícia je podľa analytika nepravdepodobná aj zo strany Smeru. „Po všetkých útokoch, obviňovaniach SMK z veľkomaďarského šovinizmu a iredentizmu, protislovenskosti, aby oni s touto stranou vstúpili do koalície?“

Beata
Balogová
