PEZINOK. Proces v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odročil na 20. až 22. septembra. Obžalovaný Dávid B. si údajne pri vystupovaní z auta poranil koleno, nemôže chodiť a preto žiadal, aby sa dnešné pojednávanie odročilo.
Dávid B. sa podľa svojich vyjadrení, ktoré na pojednávaní tlmočil predseda senátu, zranil 24. mája, v súčasnosti má nohu fixovanú v sadre a chodí len s barlami. Súd o tom obžalovaný informoval telefonicky a doručil aj potvrdenie o práceneschopnosti.
Naposledy sa v tomto prípade pojednávalo 15. apríla. Pred súdom vtedy vypovedal svedok, ktorý potvrdil, že päť kufríkov, v ktorých vraj boli peniaze, smerovalo z Košíc do bratislavského sídla spoločnosti obžalovaného Jozefa M. Päť kufríkov prevážali do Bratislavy tri limuzíny, v každej bol len šofér. Svedok - bývalý osobný šofér Dávida B. riadil jednu z nich.
Podľa obžaloby bolo v spomínaných kufríkoch 40 miliónov korún. Jozef M. ich vraj chcel použiť v Tatre Kopřivnice. Svedok uviedol, že obsah kufríkov nikdy nevidel a ani to, že by ich Dávid B. odovzdal Jozefovi M. "Svedok nehovorí pravdu, kufríky som neprevzal," povedal po skončení výsluchu obžalovaný Jozef M.
Jozefa M., Patrika P. a Dávida B. prokuratúra viní z trestných činov založenia a zosnovania zločineckej skupiny, podvodu a jedného aj zo sprenevery. Pôvodne vtedajší Špeciálny súd (ŠS) odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody, neskôr Najvyšší súd SR verdikt zrušil. Dávida B. pôvodne odsúdili v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika P. na desať rokov.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.