BRATISLAVA. Napriek tomu, že pravidelné stretnutie Európskeho jadrového fóra (ENEF), ktoré sa v Bratislave začalo v utorok (25.5.), je oficiálne platené z verejných zdrojov, podľa environmentalistov zodpovedné úrady nevedia povedať, koľko financií do neho investujú. "Pokiaľ ide o konkrétnu výšku výdavkov EK, iných rezortov a úradov v súvislosti s týmto podujatím, takéto informácie nemáme k dispozícii," uviedol pre TASR Vahram Chuguryan z tlačového oddelenia rezortu hospodárstva, ktoré je jedným z organizátorom podujatia.
ENEF je financovaný z prostriedkov Európskej komisie, Ministerstva hospodárstva SR (MH SR), Úradu vlády SR (ÚV SR) a Ministerstva vnútra SR.
Pokiaľ ide o detaily financovania zasadnutí ENEF, rezort hospodárstva a spolupracujúca Slovenská energetická a inovačná agentúra podľa Chuguryana poskytli mimovládnej organizácii Greenpeace, ktorá postup financovania podujatia kritizuje, všetky informácie až po špecifikáciu položiek, ktoré sa zo zdrojov MH SR zabezpečili. "Výdavky MH SR na každé zo zasadnutí ENEF tak v minulých rokoch, ako aj pre tento rok sú ohraničené limitom 23.235 eur," spresnil.
Andrea Zlatňanská z Greenpeace tvrdí, že ani ministerstvo vnútra, ani úrad vlády nevedeli odpovedať, koľko ich rezorty toto podujatie stojí. "Naša skúsenosť s jadrovým fórom ukazuje, že akákoľvek otvorená diskusia na pôde ENEF nefunguje a kritické hlasy a zástupcovia občianskej spoločnosti sú systematicky umlčovaní. Celé podujatie je len cirkusom na podporu jadrovej lobby, na ktorý sa skladajú daňoví poplatníci," konštatovala pre TASR Zlatňanská. To, že úrady nevedia spresniť výšku nákladov, nemožno podľa nej považovať za transparentné a zodpovedné konanie.
"Postoj Greenpeace k jadrovej energetike je všeobecne známy. Mať iný názor je legitímne právo tohto občianskeho združenia," konštatoval Chuguryan. Touto, ale i predchádzajúcou vládou, schválená energetická politika je podľa jeho slov postavená na iných princípoch. "Jadrovú energetiku považuje za dôležitú súčasť energetického mixu SR, ktorá zaistí energetickú bezpečnosť našej krajiny vrátane environmentálnej udržateľnosti sektora. Aj energetická politika Európskej únie akceptuje jadrovú energetiku," spresnil Chuguryan, podľa ktorého ENEF nie je "cirkusom" na podporu nejakej nedefinovanej jadrovej lobby. "Je to seriózne európske fórum, ktorého úlohou je vytvoriť priestor na otvorenú, ale najmä racionálnu diskusiu európskych odborníkov a politikov o jadrovej energetike vo svetle aktuálnych výziev," dodal.