SME

Organizátori Dúhového Pride sa idú sťažovať na neonacistov

Postupom polície aj vyjadreniami politikov je znepokojená aj Amnesty International.

BRATISLAVA. Organizátori sobotného pochodu Dúhový Pride chcú podať sťažnosť na inšpekciu ministerstva vnútra, lebo podľa nich bol porušený zákon o zhromažďovaní zo strany Slovenskej pospolitosti a ich Ľudovej strany Naše Slovensko a Slovenskej národnej jednoty. Tí zorganizovali svoje nezákonné zhromaždenie na rovnakom mieste, no Dúhový Pride bol ohlásený niekoľko mesiacov vopred.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Vyzývame preto všetkých vládnych a štátnych predstaviteľov, primárne prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu parlamentu Pavla Pašku a predsedu vlády Roberta Fica, ako najvyšších ústavných predstaviteľov, rovnako aj politické strany a ich kandidátov v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, aby sa postavili za občanov, ktorí si v sobotu 22. mája prišli na Hviezdoslavovo námestie uplatňovať svoje základné ústavné a zákonné práva," vyzýva hovorkyňa podujatia Romana Schlesinger.

SkryťVypnúť reklamu

Amnesty International sa sťažuje na zlyhanie polície počas sobotňajšieho Dúhového Pridu. V utorok poslali list ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, v ktorom vyjadrili znepokojenie. K celému problému podľa vyjadrenia Ľudmily Durajovej z Amnesty International prispeli aj diskriminačné vyjadrenia politikov, napríklad zo strany šéfa SNS Jána Slotu.

Amnesty chce, aby slovenskí predstavitelia dôkladne útoky vyšetrili, zabezpečili spravodlivé odškodnenie obetí, verejne útoky odsúdili a zabezpečili slobodu zhromažďovania bez diskriminácie. Amnesty International vysvetlila, že postup polície je porušením niekoľkých medzinárodných dohovorov.

Účastníkov Dúhového Pridu obťažovala približne stovka protidemonštrantov, ktorí do nich hádzali vajíčka, kamene a kapsule so slzotvorným plynom. Najmenej dvaja ľudia, ktorí niesli dúhovú vlajku, boli zranení, keď ich napadli protidemonštranti počas zhromaždenia na Hviezdoslavovom námestí, ktoré predchádzalo pochodu.

Polícia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu