Orbán zvolal náš parlament

Maďarsko a vzápätí aj Slovensko prijali včera novely zákonov o udeľovaní štátneho občianstva. Obe sú sporné.

V parlamentoch na oboch brehoch Dunaja znel potlesk. Najskôr poslanci v Budapešti schválili dvojaké občianstvo, potom tí v Bratislave prijali odvetnú zmenu nášho občianstva.(Zdroj: TASR a ČTK)

BRATISLAVA. Obrovskou väčšinou prijal včera parlament v Budapešti zákon o dvojakom občianstve. „Snažili sme sa dohodnúť s každým, s kým je to možné, nevzdáme sa však našich najprirodzenejších práv pre tých, čo sa s nami dohodnúť nechcú," hovoril po prijatí budúci vicepremiér pre národné otázky Zsolt Semjén. Maďarsko prijalo zákon, ktorý umožní udeliť jeho občianstvo na etnickom základe bez toho, že by prejavilo seriózny záujem o tom debatovať.

Slovenská odpoveď na maďarský zákon je bezzubá, tvrdí v komentári Lukáš Fila

Orbán spláca dlh, ktorý neexistuje, myslí si zase Peter Schutz

Blesková odpoveď

Vláda v Bratislave mala bleskovú odpoveď Viktorovi Orbánovi prichystanú. Národná rada popoludní hlasmi Smeru, SNS, HZDS, KDH a niektorých nezávislých poslancov prijala protiopatrenie - novelu zákona o štátnom občianstve. Sprevádzala ju celodenná predvolebná debata plná urážok a vášní, keďže slovenská odpoveď prichádza v čase vrcholiacej kampane. Slovenská novela zrejme ale skončí na Ústavnom súde. Hoci strany opierajúce sa o maďarských voličov, SMK a Most, sa v názoroch na dvojaké občianstvo rozchádzajú, obe považujú slovenské protiopatrenie, podľa ktorého je možné stratiť naše občianstvo, za protiústavné.

Vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Knut Vollebaek k situácii zatiaľ jednoznačné stanovisko nezaujal.

Slovenskí politici našli včera oporu u Václava Klausa, ktorý po prijatí maďarského zákona vyjadril našej strane solidaritu.

Bratislava je pripravená napadnúť zákon na všetkých európskych fórach. Premiér Robert Fico odkazoval, že je ochotný s maďarským partnerom a budúcim premiérom Viktorom Orbánom „rokovať kedykoľvek, kdekoľvek a o čomkoľvek." Orbán dal už dávnejšie najavo, že počká na našu novú vládu.

„Musíme komunikovať, ale tiež musíme jasne dávať najavo, čo si myslíme, keď je niekto namyslený, nadutý, pyšný a arogantný," odkázal Fico. V parlamente, ktorý sa pred voľbami už ani nemal zísť, vyčítal SDKÚ, ktorá mala vlastný návrh protiopatrení, že opäť zradila národné záujmy. Mikuláš Dzurinda z SDKÚ hovoril, že Fico tancuje, ako Orbán píska, SNS útočila na Maďarov a SMK sa zasa snažila spor odkomunikovať najmä s jej voličmi maďarskej národnosti.

S hlasmi nebol problém

Prijatie novely o občianstve, ktorá umožní Maďarom zo susedných štátov získať občianstvo bez toho, aby

Kto má nárok na občianstvo
 • každý, koho predkovia boli maďarskými občanmi - chápe sa aj Uhorsko, alebo je pravdepodobné, že nimi boli a ovláda jazyk;

 • čistý register trestov podľa maďarských zákonov;

 • vybavenie žiadosti má trvať asi tri mesiace;

 • nie je jasné, či bude súčasťou občianstva aj právo voliť v Maďarsku.

predtým žili v Maďarsku, prešlo parlamentom hladko.

Za hlasovalo 344 poslancov z 386, traja socialisti vrátane expremiéra Ferenca Gyurcsánya boli proti, piati sa zdržali. Zákon vstúpi do platnosti na národný sviatok 20. augusta, aplikovať sa bude od 1. januára budúceho roka.

Budúci vicepremiér pre národné otázky Zsolt Semjén tvrdí, že zákon neobsahuje etnickú či inú diskrimináciu, a preto ho nemôže napadnúť žiadne medzinárodné fórum. „Existuje jediný maďarský národ a jediné maďarské občianstvo," hovoril Semjén a pochvaľoval si národnú jednotu, aby sa „naši maďarskí bratia za hranicami stali aj v právnom zmysle súčasťou národa". Slovensko podľa neho tiež nepovažovalo za nutné s Maďarskom konzultovať, keď prijalo podobný zákon.

Druhý pas? Nám ho netreba, tvrdia Maďari v Báči pri Šamoríne.

Zákon o občianstve sa nezaoberá volebným právom krajanov. Podľa volebného zákona dnes môže v Maďarsku voliť ten, kto tam má registrovanú adresu. Semjén sa včera vyhol odpovedi, či chce Fidesz zmeniť aj volebný zákon, aby hlasovanie krajanov umožnil. Jeho stranícky kolega poslanec Péter Harrach nedávno povedal, že o zmene volebného zákona teraz nie je reč, čo však neznamená, že vláda nemá takýto neskorší zámer.

Bratislava bola pripravená

Žiadateľ dvojakého občianstva má po novom prísť o slovenské. Politici si debatu krátko pred voľbami vychutnali.

BRATISLAVA. Do volieb zostávalo včera 17 dní a na debate o novele zákona o štátnom občianstve, ktorou Slovensko zareagovalo na prijatie maďarského zákona o dvojakom občianstve, to v našom parlamente bolo cítiť. Silné vyhlásenia, urážky a napádanie sprevádzali cestu zákona za ústavnou väčšinou. Poslanci ho prijali 90 hlasmi, k vládnemu Smeru, SNS a HZDS sa pridali kresťanskí demokrati.

Varovanie premiéra

Od 17. júla, keď novela u nás začne platiť, Slovensko už svojim občanom neumožní, aby boli občanmi dvoch štátov naraz - dobrovoľnou žiadosťou o cudzie občianstvo prídu o to slovenské. Výnimkou bude, vzhľadom na bývalý spoločný štát, len kombinácia českého a slovenského občianstva naraz. Na Slovensku má platiť zákon, ktorý sa sotva podarí napĺňať. Štát nemá možnosti skontrolovať, kto o dvojaké občianstvo požiada.

Ako stratíme občianstvo
 • l nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle,
 • prejavom vôle sa chápe žiadosť, vyhlásenie alebo iný úkon,
 • zákon nadobudne účinnosť 〜
17. júla 2010.
„Občianstvo Maďarskej republiky vám nedá absolútne nič, nebudete mať ani o kúsok viac slobody, ani o kúsok viac práv, ako máte dnes. Naopak, môže sa stať, že pôjdete sociálne, finančne a ekonomicky dolu," odkázal našim Maďarom premiér Robert Fico. SMK naopak možnosť dvojakého občianstva vítala, Béla Bugár z Mosta-Híd zasa hovoril, že veľký záujem o maďarské občianstvo podľa neho nie je.

Podľa posledného sčítania ľudu z roku 2001 žilo na Slovensku 521­tisíc Maďarov, dnes sú odhady o niečo nižšie. O preukaz zahraničného Maďara požiadalo doteraz viac ako 120-tisíc osôb, ten však, na rozdiel od občianstva, prináša množstvo praktických výhod.

Premiér včera vystúpil v úlohe obhajcu slovenských záujmov štyrikrát a pri vystúpení v parlamente ostro kritizoval maďarskú vládu za to, že koná jednostranne, SMK, ale aj slovenské médiá, pri ktorých vraj má niekedy pocit, že „obhajujú maďarské národné záujmy".

Strašenie Slotu

Predseda SNS Ján Slota tvrdil, že s nelojálnymi maďarskými občanmi na našom území by sa SNS bez problémov vyrovnala. „Ak budú konať nepriateľsky voči Slovenskej republike, budú jednoducho vyhostení."
Predseda HZDS Vladimír Mečiar hovoril o „tretej vojne v strednej Európe," ktorou podľa jeho slov región ohrozuje maďarská politika Fideszu.

Kritika SDKÚ

SDKÚ do parlamentu priniesla svoj pozmeňovací návrh, ktorým chceli novelu zmeniť. Návrh, aby Slovensko prijalo zákon, na základe ktorého by účinky maďarskej novely neuznávalo, neprešiel. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda tvrdil, že novela pripravená vládou vyzerá tak, akoby sa na nej „premiér Fico dohodol s dezignovaným maďarským premiérom Orbánom."

„Orbán napísal zákon a Fico k nemu urobil vyhlášku," hovoril Dzurinda. Magda Vášáryová upozorňovala, že pre schválený zákon o občianstvo prídu tisíce mladých v zahraničí, ktorí požiadali o občianstvo v Spojených štátoch, Kanade či Austrálii vo viere, že Slovensko umožňuje dvojaké občianstvo. Šéf SDKÚ po hlasovanísľúbil, že ak bude po voľbách vo vláde, novelu zákona zruší.

Martina Kováčová
Právnici vidia aj porušenie ústavy

Poslanci a právni experti sa v názoroch na ústavnosť našej novely rozchádzajú.

BRATISLAVA. Mala by sa pre novelu zákona meniť slovenská ústava? Právnici a politici sa rozchádzajú.

V ústave sa píše, že „nadobúdanie a stratu štátneho občianstva ustanoví zákon" a tiež, že „nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli". Druhou vetou niektorí právnici vysvetľujú, prečo je potrebné so zákonom o štátnom občianstve zmeniť aj ústavu. Poslanec Mosta-Híd Gábor Gál zákon jednoznačne označil za protiústavný.

Koaliční poslanci jeho obavy zhadzovali zo stola. Šéf ústavnoprávneho výboru za Smer Mojmír Mamojka zákon považuje za ústavne čistý. Ak totiž niekto prejaví vôľu získať cudzie občianstvo a tým zo zákona stratí slovenské, vlastne so stratou slovenského súhlasí. Gál oponuje: súhlas získať cudzie občianstvo nie je súhlasom so stratou občianstva slovenského.

„Hovoril by som za zmenu ústavy. Bez zmeny ústavy je to v tomto prípade rovnaké, ako keď máte matematický príklad, máte správny výsledok, ale dostali ste sa k nemu nejakým záhadným postupom," prirovnal dôsledky nezmenenej ústavy právnik Ján Drgonec.

Zákon je protiústavný aj podľa Slavomíra Trnkócyho z Trnavskej univerzity a právnika Martina Škamlu z Ligy za ľudské práva.

Totožné znenie ako Slovensko má v ústave aj Česko, ktoré dvojaké občianstvo neuznáva a nadobudnutím cudzieho občianstva človek o české občianstvo príde. Upravuje to však zákon o štátnom občianstve, nie samotná ústava.

Zmena ústavy nie je potrebná podľa poslanca KDH Daniela Lipšica, ale ani podľa právnika Petra Kresáka. „Bolo by to potrebné iba v prípade, ak by sa zákonodarca pokúsil svojich občanov vyhostiť," hovorí a dodáva, že to zakazuje už nielen ústava, ale aj medzinárodné zmluvy.

Martina Kováčová, Ján Glovičko
Vollebaeka čítajú inak

Vysoký komisár pre menšiny je zatiaľ opatrný, chce si zákon preštudovať.

BRATISLAVA. Už pri jazykovom zákone si Slovensko aj Maďarsko vykladali skôr opatrné vyjadrenia vysokého komisára OBSE pre národnostné menšiny Knuta Vollebaeka vo svoj prospech. Teraz sa pri dvojakom občianstve situácia opakuje.

Premiér Robert Fico síce misiu nášho šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka v Haagu označil za „do určitej miery neúspešnú", pretože vysoký komisár sa k maďarskému zákonu nevyjadril, keďže ho vraj nečítal. Vo vyhlásení však Vollebaek potvrdil, že „snahy štátov vykonávať jurisdikciu nad občanmi bez ohľadu na miesto pobytu majú potenciál vytvárať napätie".

Maďarská strana z Vollebaekových slov okrem výzvy rokovať vyzdvihuje jeho názor, že dvojaké občianstvo je problémom, len ak sa udeľuje masovo. Budapešť to popiera s tým, že sa bude udeľovať na základe individuálnej žiadosti.

(mk,pm)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 964
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 892
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 769
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 391
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 274
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 150
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 732
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 651
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 496
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 235

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Domov

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

Domov

Na severe a východe Slovenska môže miestami intenzívne pršať

Meteorológovia vydali hydrologickú výstrahu 3. stupňa pre okres Tvrdošín.

Domov

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.