BRATISLAVA. Vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie nie sú na Slovensku dostatočne prepojené. Na dnešnej výročnej konferencii Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) v Bratislave to vyhlásil podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.
"Často sa hrajeme každý na svojom rezortnom piesočku a nevieme byť k sebe navzájom ústretový," skonštatoval Čaplovič s tým, že mu v tomto smere chýba komplexný pohľad na vec a tvorba jednotnej politiky, ktorá by určila, že chceme mať hospodárstvo založené na vedomostiach a znalostiach ľudí.
Čaplovič opätovne kritizoval počet priorít v oblasti vedy a výskumu, ktorých je v súčasnosti definovaných približne dvanásť. Podľa jeho slov by sme mali ísť cestou definovania štyroch až piatich priorít, na ktoré máme personálne i finančné možnosti.
Vicepremiér je presvedčený, že je potrebné pristúpiť k inštitucionálnej zmene pri podpore vedy a výskumu. Upozornil, že proces sa nesmie skončiť pri transformácii terajšieho rezortu na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ale musí pokračovať ďalej. "Nemali by sme zostať len pri názve, ale ísť hlbšie. To si vyžaduje odpolitizovanie a transformáciu Agentúry na podporu výskumu a vývoja na inštitúciu verejného charakteru," uviedol Čaplovič. Podľa po vzore Fínska by sme mali zriadiť novú Technologickú agentúru, ktorá by podporovala experimentálny vývoj a inovácie.
V závere vystúpenia Čaplovič pripomenul, že frázy je potrebné nahradiť skutkami, ktoré jediné dokážu pomôcť našej vede.
Ako vláda plní sľub vyčleniť viac peňazí pre vedu a výskum
Čo sľúbili: Cieľom vlády je, aby v spolupráci vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied, výskumných a vývojových centier, vedeckých a technologických parkov, podnikateľských inkubátorov a technologicky orientovaných firiem a úspešného čerpania prostriedkov z fondov EÚ sa postupne dosiahla úroveň financovania vedy a techniky vo výške 0,8 % HDP.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Podpora vedy a vzdelania je podľa nich základným predpokladom pre správne fungovanie spoločnosti. Samotné navýšenie peňazí však nestačí, potrebné je vytvorenie transparentného, motivačného mechanizmu a adresná podpora kvalitného výskumu a vedy s merateľným prínosom pre spoločnosť.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Verejné výdavky na vedu a techniku boli v pomere k HDP v rokoch 2007 a 2008 nižšie ako v roku 2006, keď dosiahli 0,47%. Až v rokoch 2009 a 2010 dochádza aj vďaka eurofondom k výraznejšiemu rastu, dosiahnutá úroveň 0,68% HDP však stále zaostáva za sľubovaným 0,8%-ným podielom.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.