LONDÝN. Organizácia Amnesty International (AI) kritizovala pokračujúcu diskrimináciu a násilie voči slovenským Rómom zo strany štátnych inštitúcií aj súkromných osôb. Rómskej menšine v SR podľa AI stále chýba rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu, ubytovaniu a zdravotnej starostlivosti. Uvádza sa to v novej výročnej správe AI o stave ľudských práv vo svete.
Správa hovorí o "vážnych štrukturálnych nedostatkoch" v národnom vzdelávacom systéme SR, ktoré spôsobujú, že rómske deti sú naďalej segregované v školách a triedach, kde dostávajú len menej kvalitné vzdelávanie.
Organizácia monitoruje správy medzinárodných inštitúcií o umiestňovaní neprimerane veľkého počtu rómskych žiakov do špeciálnych základných škôl, pričom v mnohých prípadoch ide o deti bez zodpovedajúceho zdravotného postihnutia. Podľa AI Slovensku chýbajú efektívne opatrenia, ktoré by uviedli do praxe legislatívne zakotvený zákaz diskriminácie a segregácie.
V správa AI sa píše o prípadoch núteného vysťahovávania rómskeho obyvateľstva na Slovensku. V tejto súvislosti si všíma kauzu okolo vysťahovania Rómov z obecných bytov v centre Sabinova, ako aj výstavbu múru pri rómskej osade v obci Ostrovany.
V súvislosti s prípadmi nútenej sterilizácie rómskych žien správa zaznamenáva kritiku aktivistov, podľa ktorých Ministerstvo zdravotníctva SR dosiaľ nevydalo implementačné pokyny v oblasti zabezpečenia inštitútu informovaného súhlasu. Slovenským úradom sa tiež údajne stále nedarí viesť účinné vyšetrovania prípadov obvinení z nedobrovoľnej sterilizácie.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.