BUDAPEŠŤ. Budúci šéf maďarskej diplomacie reagoval na novelu zákona o štátnom občianstve, ktorú v stredu prijal slovenský parlament a na základe ktorej by mal prísť o slovenské občianstvo každý, kto požiada u štátne občianstvo iného štátu.
Podľa Martonyiho je takýto zákon protiústavný a je poľutovaniahodné, že maďarský zákon o dvojakom občianstve vyvolal na Slovensku vlnu protimaďarských nálad. Maďarsko určite bude na krok slovenskej strany reagovať, no forma tejto reakcie bude vyžadovať celonárodný konsenzus, povedal Martonyi na rokovaní parlamentného výboru pre zahraničie a zahraničných Maďarov.
Hlavné motto Neubližujte Maďarom
Hlavnou úlohou rezortu diplomacie v budúcej vláde premiéra Viktora Orbána bude podľa Martonyiho zosúlaďovanie záujmov štátu a záujmov národa" a jeho hlavným mottom bude "Neubližujte Maďarom".
So slovenskou reakciou na maďarský zákon o dvojakom občianstve nesúhlasí ani Maďarská socialistická strana (MSzP), ktorá po aprílových prehratých voľbách odchádza do opozície. Podľa poslanca strany Lászlóa Kovácsa slovenská strana zareagovala prehnane.
Na druhej strane, takáto reakcia Bratislavy sa podľa neho dala očakávať, obzvlášť v období tesne pred parlamentnými voľbami na Slovensku. Podľa Kovácsa, ak by medzi Maďarskom a Slovenskom v tejto veci prebiehali "zmysluplné konzultácie", mohlo by sa predísť podobným nedorozumeniam.
Európska komisia do dvojitého občianstva nezasiahne
Exekutíva Európskej únie zaregistrovala slovensko-maďarský spor vyplývajúci zo schválenia novely maďarského zákona o občianstve, ale nie je v jej silách akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť urovnanie problému. Povedal to dnes hovorca Európskej komisie Matthew Newman.
Európska komisia nemá kompetencie ani vplyv pri tvorbe politiky týkajúcej sa udeľovania, zmeny alebo zrušenia občianstva, preto do tohto diplomatického sporu zasiahnuť nemôže. Tá je vo výlučnej právomoci členských krajín Európskej únie.
"Zaznamenali sme celý prípad. Európska komisia však nemá žiadne kompetencie vo veci občianstva a je na členských štátoch, čo zahrnú do svojich legislatívnych noriem. Komisia teda nemôže zasiahnuť v žiadnom z prípadov, keď si krajiny určia, komu a za akých okolností udelia občianstvo," povedal Newman, hovorca podpredsedníčky EK Viviane Redingovej, ktorá má na starosti agendu spravodlivosti, základných práv a občianstva.