BRATISLAVA. Právnikov ministerstva vnútra v týchto dňoch čaká ťažká úloha nájsť odpovede na praktické otázky spojené s prijatím novely zákona o štátnom občianstve schválenej ako odpoveď na maďarské dvojaké občianstvo v stredu v našom parlamente.
Ako napríklad štát zistí, ktorý občan požiadal o cudzie štátne občianstvo a tým prišiel o slovenské? Alebo: Čo sa stane s našimi občanmi, ktorí čakajú teraz na udelenie cudzieho občianstva a robili tak s vedomím, že Slovensko dvojaké občianstvo umožňuje?
Hľadajú odpovede
Ministerstvo vnútra v štvrtok odpovedať nevedelo. „V súčasnosti majú zákon kompetentné zložky ministerstva vnútra, ktorých úlohou je stanoviť postupy a zabezpečiť zavedenie jednotlivých ustanovení do praxe ku dňu účinnosti zákona," vysvetlil Erik Tomáš z ministerstva. Jasno má byť 17. júla, odkedy má zákon platiť.
Dvojaké občianstvo neumožňuje ani Česko, no nezisťuje, či cudzie občianstvo ich občania získali. Premiér Robert Fico v pondelok povedal, že na zisťovanie takých informácií máme „príslušné zložky". Poslanec a bývalý minister vnútra Vladimír Palko predpokladá, že premiér mal na mysli spravodajské služby.
Informácie od nich však v prípadnom súdnom spore použiteľné nie sú. Slovenská informačná služba na otázku, či a ako bude zisťovať, či náš občan požiadal o cudzie občianstvo, neodpovedala.
„Nasvedčuje to celkovej nepripravenosti riešenia, ktoré premiér presadil. Je to zákon
o znižovaní počtu slovenských občanov," hovorí Palko.
Neisté je aj Česko
Magda Vášáryová (SDKÚ) si v stredu vyslúžila od poslancov koalície posmech, keď hovorila, že sa zbavíme vlastných občanov. Faktom však je, že naši ľudia žijúci v zahraničí, ktorí už dávnejšie požiadali o cudzie občianstvo, keďže Slovensko dvojaké občianstvo umožňovalo, teraz o slovenský pas prídu. Podľa právnika Petra Drozda z Medzinárodnej organizácie pre migráciu nezáleží na tom, kedy podali žiadosť o cudzie občianstvo, ale kedy im ho druhý štát schváli. Ak ich žiadosť o nové občianstvo pozitívne vybavia napríklad až v auguste, o slovenské občianstvo prídu.
Hoci v stredu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tvrdil, že požiadaním o české občianstvo o naše neprídete, včerajšia odpoveď ministerstva už znela troch inak. „Minister mal na mysli občanov, ktorí už získali české občianstvo," vysvetlil hovorca. Detaily majú ešte upresniť konzultácie expertov z oboch krajín.
Otázky a odpovede
Novela zákona o občianstve vyvoláva rozruch, hoci veľký zásah do práv nepredstavuje.
1.Čo sa stane, keď požiadam o cudzie štátne občianstvo?
Dobrovoľným získaním cudzieho občianstva príde človek o to slovenské. Znamená to aj stratu práva voliť a byť volený v prezidentských a parlamentných voľbách. Ak človek pracuje napríklad ako hasič, colník, policajt či profesionálny vojak, teda vykonáva povolania viazané na slovenské občianstvo, v deň jeho straty príde aj o zamestnanie.
2.Hrozí mi strata dôchodku či sociálneho zabezpečenia?
NIE. Dôchodok ani sociálne dávky sa neviažu na občianstvo, ale na splnenie podmienok a na trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku. Okrem toho majú v tejto oblasti všetci občania Európskej únie rovnaké práva.
3.Týka sa ma strata občianstva, aj keď chcem uzavrieť manželstvo s cudzincom, či keď žijem v zahraničí?
NIE. Keď človek nadobudne ďalšie občianstvo narodením alebo uzavretím manželstva, o to slovenské nepríde. Bez ohľadu na to, kde človek žije, o slovenské občianstvo príde len vtedy, ak sám požiada o cudzie.
4.Čo s ľuďmi, ktorí už teraz majú dvojaké občianstvo?
Pre tých sa nemení vôbec nič. Keďže zákon nesmie byť retroaktívny, tí, ktorí budú mať viac občianstiev pred 17. júlom 2010, keď novela vstúpi do platnosti, zmenu zákona nepocítia.
5.Mení sa niečo, keď cudzinec žiada o slovenské občianstvo?
NIE. Podmienky ostávajú rovnaké, ako boli doteraz.
6.Musím oznámiť zmenu občianstva štátu? Čo mi hrozí, ak to neurobím?
ÁNO, takúto povinnosť novela zavádza. Ak človek okamžite neoznámi obvodnému úradu, že nadobudol cudzie občianstvo, hrozí mu pokuta až 3319 eur (skoro 100tisíc korún).
mk

Beata
Balogová
