BRATISLAVA. Kritizovala šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, teraz má opletačky s políciou. Podnet na preverenie sudkyne Krajského súdu v Bratislave Kataríny Javorčíkovej podalo ministerstvo spravodlivosti pod vedením Harabinovej nástupkyne Viery Petríkovej (za HZDS).
Javorčíková už dlhšie kritizuje pomery v justícii a pôsobenie Štefana Harabina. Je v skupine sudcov, ktorým sa nepozdávajú niekdajšie Harabinove kontakty s údajným šéfom albánskej mafie Bakim Sadikim. Sťažujú sa tiež na disciplinárne konania voči nepohodlným sudcom. Podpísala aj petíciu Päť viet, je hovorkyňou iniciatívy Za otvorenú justíciu.
V rokoch 1997 až 2001 mala sudkyňa podľa oznámenia dohadzovať lukratívne exekúcie za takmer 200 miliónov korún svojmu manželovi, exekútorovi. Prípad prešetruje Úrad boja proti korupcii.
„Vyšetrovateľ začal stíhanie vo veci pre trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa. Zatiaľ nebola obvinená žiadna konkrétna osoba," povedala policajná hovorkyňa Andrea Polačiková.
Sudkyňa Javorčíková pre SME potvrdila, že kauza sa týka jej a bývalého manžela Františka Stránskeho. Obvinenia vníma ako vykonštruované. „Je to pokus o kriminalizáciu a škandalizáciu mojej osoby v súvislosti s mojimi aktivitami v súdnictve," uviedla.
S mužom sa rozvádzala
Javorčíková v rokoch 1997 až 2001 rozhodovala zmenkové veci pre celý Bratislavský kraj ako jedna z dvoch sudkýň. Tvrdí, že nemohla ani teoreticky dohadzovať bývalému manželovi žiadne exekúcie, lebo exekútora si vyberajú samotní veritelia. „Navyše od roku 1997 sme s bývalým manželom prežívali manželskú krízu a v roku 2001 nás právoplatne rozviedli," dodala Javorčíková.
Hovorca Slovenskej komory exekútorov Martin Hermanovský potvrdil Javorčíkovej slová, že sudca nerozhoduje o výbere exekútora. „Výber exekútora, ktorý vymáha konkrétnu pohľadávku, je výlučne v rukách veriteľa. Sudca, ktorý rozhodoval v súdnom konaní o predmetnej pohľadávke, nemá žiadny vplyv na oprávnenie veriteľa určiť exekútora.
Polícia hovorí, že oznámenie podalo ministerstvo Viery Petríkovej. To vlani nariadilo v úrade exekútora Stránskeho rozsiahlu kontrolu.
„Zabavili mi všetky spisy a vrátili ich až 19. marca," povedal Stránsky. Tvrdí, že ministerstvo prekročilo svoje právomoci. „Narušilo priebeh exekučných konaní a spôsobilo škody za stotisíce eur."
Návšteva z ministerstva
Stránsky v prípadoch nemohol konať. Dodal, že doteraz mu neprišiel ani záznam o priebehu kontroly, hoci zákonná lehota je 60 dní od jej skončenia. „Poslal som na ministerstvo faktúru za zapožičanie spisov, ale nepreplatili mi ju," hovorí. Stránsky chce na ministerstvo podať trestné oznámenie.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že kontrola bola bežná, vykonalo ju v spolupráci s exekútorskou komorou. Závery rezort postúpil protikorupčným úradom, keďže z nich podľa hovorcu Michala Jurčiho vyplynuli vážne podozrenia.
„Preverovanie sa týkalo desiatok exekučných konaní. Neoprávnený prospech bol zatiaľ vyčíslený na najmenej 1,3 milióna eur," povedal Jurči. Tvrdí, že kontrola a jej výsledky boli nestranné. Zdôraznil, že podnet nepodala Petríková ani Harabin osobne, ale ministerstvo.

Beata
Balogová
