BRATISLAVA.
Splnením tohto odporúčania by hlava štátu dokázala, že jeho postoj k maďarskej menšine, ktorý prezentoval vo svojom štvrtkovom príhovore, je úprimný a stabilný. "Bez tohto ostanú slová pána prezidenta len prázdnymi frázami," uvádza sa v stanovisku SMK k príhovoru, ktoré poskytla hovorkyňa strany Eva Dunajská.
"Slovensko vám bezvýhradne garantuje občianske práva, rovnakú účasť na politickom živote a sociálno-ekonomickej prosperite republiky. Chcem vás ubezpečiť, že SR je naším spoločným domovom," tieto slová adresoval prezident predstaviteľom maďarskej menšiny.
Dodal, že Slovensko bude vždy uprednostňovať dôstojný dialóg a hľadať riešenia, ktoré uspokoja potreby harmonického spolužitia všetkých občanov Slovenska. Prezident v príhovore reagoval na slovensko-maďarské vzťahy, ktoré sa vyhrotili aj prijatím maďarskej novely zákona o dvojakom občianstve.
Dunajská pripomenula, že SMK bola vždy pripravená diskutovať o možnostiach vyriešenia slovensko-maďarských sporov a je tomu tak aj teraz. "Takisto sa aj po parlamentných voľbách budeme všemožne zasadzovať za to, aby sme aj v súvislosti s dvojakým občianstvom dospeli k obojstranne uspokojivému riešeniu," dodala s tým, že slovenská a maďarská politika má pol roka na vyriešenie tejto otázky.
"Veď pred januárom 2011 sa ani nedá žiadať o maďarské občianstvo," zdôvodnila. Avizovala, že SMK bude v decembri 2010 pripravená poskytnúť informácie ohľadom tejto otázky. Dovtedy však občanom odporúča, aby sa ňou nezaoberali.
SMK sa zároveň nepáči, že prezident si maďarskú menšinu všimol až teraz, keď sa objavil maďarsko-slovenský konflikt. "Do tejto chvíle Ivan Gašparovič, ak rozprával o maďarskej menšine, tak sa dostal nanajvýš k spochybneniu lojality tejto menšiny voči tejto krajine, neovládal ani presné čísla týkajúce sa maďarskej menšiny, veď namiesto o 500.000 rozprával vždy o 300.000 občanoch maďarskej národnosti," upozorňuje SMK.