BRATISLAVA 11. mája (SITA) - Jedine na Slovensku sa v rámci postkomunistických krajín nedá dostať k materiálom bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), zdôraznil vedúci Oddelenia pre dokumentáciu zločinov komunizmu MS SR Marián Gula v Sobotných dialógoch Sloven
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ského rozhlasu (SRo). Ľudia by sa mali podľa neho dozvedieť, aký predchádzajúci režim bol, spoločnosť by sa mala oboznámiť s mechanizmom jeho fungovania. Bez toho, aby sme poznali minulosť, ťažko môžeme ísť do budúcnosti, zdôraznil M. Gula. Návrh Jána Langoša ktorý je v parlamente, obsahuje možnosť študovať a sprístupňovať materiály ŠtB; Ústav Pamäte národa by sa mal špeciálne zaoberať touto problematikou a zverejňovať, čo bude sprístupnené. Je otázne, či zväzky ŠtB objasnia mechanizmus fungovania predchádzajúceho systému, reagoval vicepremiér pre legislatívu Ľubomír Fogaš. Na slovenskej politickej scéne existuje zhoda o tom, že spisy ŠtB majú byť otvorené pre tých, ktorých sa týkajú, na to je pripravený vládny návrh zákona. Táto norma by mala byť prijatá, aby sa to každému umožnilo. Princíp kolektívnej viny však odporuje duchu ochrany základných ľudských práv a slobôd, preto vláda nezaujala stanovisko k návrhu poslanca Langoša a neodporučila ho parlamentu na schválenie. Zverejňovanie informácií zo zväzkov ŠtB by mohlo byť podľa Fogaša nebezpečné. Poslanec za HZDS Ján Cuper nemá výhrady k založeniu Ústavu Pamäte národa, ale nie v navrhnutej podobe. Verejnoprávna inštitúcia, najmä ak je založená na nadačnom systéme, nedáva záruky, že by sa politicky nezneužívala. Mala by to byť podľa Cupera štátna inštitúcia - a ak sa v parlamente schvália potrebné pozmeňujúce návrhy, HZDS zákon podporí.
Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.