BRATISLAVA. (OBSE). TASR to potvrdila predsedníčka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Tatiana Janečková.
Upozornila, že tento monitoring nebude "klasický", keďže experti nebudú kontrolovať úplne všetko. Pozorovatelia sa na Slovensku navyše zdržia iba niekoľko týždňov. Pri "klasických monitoringoch" pritom podľa Jančekovej býva zvykom, že na území monitorovanej krajiny zostávajú aj niekoľko mesiacov.
"Zamerajú sa len na problémy, ktoré sa vyskytli v minulých voľbách a nemali by sa diať. Ako napríklad kupovanie rómskych hlasov vo voľbách do vyšších územných celkov," priblížila Janečková. Dodala, že experti budú overovať, či k podobným situáciám nedôjde aj počas júnového hlasovania.
Podobný typ misie sa konal počas nedávnych prezidentských volieb v Rakúsku či parlamentných volieb v Maďarsku. Na Slovensku boli pozorovatelia OBSE počas prezidentských volieb v roku 2004, voľby do Národnej rady SR monitorovali dva roky predtým. Posledné slovenské parlamentné voľby v roku 2006 vynechali.
Podľa zákona o voľbách do NR SR môžu byť počas hlasovania vo volebnej miestnosti prítomní okrem členov okrskovej volebnej komisie aj členovia vyšších volebných komisií, odborných sumarizačných útvarov, zapisovateľ komisie alebo iné osoby, ktoré prejavili záujem o sledovanie priebehu volieb a sčítavania hlasov. Rovnako aj pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami.
Špeciálny súhlas podľa zapisovateľky ÚVK Lívie Škultétyovej nepotrebujú. "Zákon nehovorí, že by mali mať nejaké povolenie, alebo že by mali niečo niekomu predkladať. Každý má do miestnosti vstup voľný. Povedia predsedovi, čo chcú, a on im to povolí. Voľby nie sú tajné," vysvetlila pre TASR.