BRATISLAVA, Eugen Kohn, Dezider Kohn a Antónia Kohnová sú viac ako 65 rokov nezvestní, súd v Malackách začal konanie o tom, aby ich vyhlásil za mŕtvych.
Eugen Kohn sa narodil v roku 1908, Dezider 1910 a Antónia Kohnová ešte v 19. storočí (1878). Počas vojnových rokov 1939 až 1945 boli odvedení do koncentračného tábora a odvtedy o nich neexistujú žiadne správy. Okresný súd v Malackách začal konanie o vyhlásení za mŕtveho bez návrhu v polovici apríla 2009. Presne rok visela na nástenke súdu výzva, aby sa prihlásili ľudia, ktorí majú o nezvestnej rodine nejaké informácie. Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka príslušný súd ešte čaká na informácie z obce, kde naposledy žili a vykoná dožiadanie na poľský súd, aby preveril, či dotyční naozaj boli v Osvienčime, respektíve či existuje nejaký zoznam väzňov, v ktorom by sa prípadne mohli nachádzať. Súd rozhodne asi na jeseň.
"O niečo tam musí ísť, prečo niekto chce toľko rokov po vojne vyhlásiť Kohnovcov za mŕtvych," povedal výkonný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Pavel Frankl. "Pravdepodobne po nich zostal nejaký majetok, to je jediný dôvod, ktorý ma prakticky napadá," dodal. Koľko podobných prípadov na Slovensku, kedy sa po vyše polstoročí má osoba z radov Židov vyhlásiť za mŕtvu, existuje, Frankl nevie. Podľa neho v Stupave už Židia nežijú, zostala po nich len synagóga a množstvo pôdy. Podľa štatistiky od hovorcu Adamčiaka, súdy v bratislavskom kraji za roky 2008 a 2009 rozhodli o 45 návrhoch o vyhlásení osoby za mŕtvu. Najvyšší nápad bol pritom po oba roky na Okresnom súde v Malackách (2008 - 14, 2009 - 5).
"Na území Slovenska pred druhou svetovou vojnou žilo asi 89.000 Židov a zachránilo sa asi 12.000. V prvej vlne deportácií v roku 1942 bolo deportovaných okolo 58.000 Židov do koncentračných táborov a z nich sa zachránila asi tisícka. Všetci ostatní zahynuli. Druhá vlna deportácií v roku 1944, tam sa ich zachránilo podstatne viac, lebo boli v tých koncentrákoch kratšie. Dosť veľa osôb sa na Slovensku zachránilo vďaka tomu, že množstvo ľudí ich bolo ochotných schovať," vykreslil situáciu z minulosti Frankl.