Iveta Radičová zostala pri svojej taktike neútočiť. STV podľa mediálnej expertky Stanislavy Benickej zlyhala.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico prvýkrát v tomto volebnom období prišiel diskutovať s lídrom SDKÚ. To, že už nešlo o lídra, ale líderku, sa ukázalo aj počas duelu.
Premiérom sa do duelov nechce 2002
Premiér Mikuláš Dzurinda absolvoval duel s Robertom Ficom v televízii Joj. Ich rozhovor bol samý útok. „Toľko fráz som už dlho nepočul. Dnes ich bolo asi 742 a to som si všetky nezapisoval,“ povedal Fico Dzurindovi. Smer voľby prehral.
2006
Premiér Mikuláš Dzurinda predvolebný duel s Ficom odmietol. Do TA3 poslal vtedajšiu trojku na kandidátke Ivetu Radičovú. Fico sa na to už na úvod diskusie sťažoval. Radičová vo voľbách dostala viac preferenčných hlasov ako Dzurinda.
2010
Premiér Robert Fico pristal iba na jediný duel s Ivetou Radičovou v STV. Radičová neútočila, Fico mal dôvod aj na úsmev.
Fico vystupoval menej agresívne než v minulosti, keď hovoril s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom. Keď ku koncu relácie zvýšil hlas a Iveta Radičová mu to povedala, okamžite reagoval: „Nie na vás, pozor!“
Vytiahol Orbána Fico si podľa prepočtov SME ukradol z času približne o sedem minút viac ako jeho oponentka. Nenechal si zobrať slovo ani od moderátora.
Viac ako polovicu času hovorili o zákone o dvojakom občianstve, ktorý prijal maďarský parlament.
Radičová Ficovi hneď na úvod povedala, že ich postoje sú podobné, lebo aj oni sú proti, majú iba iné riešenie. Fico sa však nedal a označil jej slová za nedôveryhodné.
„Veľmi dobre si pamätám, ako ste boli na sneme SMK, na ktorom bol aj pán Orbán,“ tvrdil, a vyčítal jej vládu SDKÚ s SMK. „O čo ľahšia je vláda s SNS?“ spýtala sa Radičová.
Fico Radičovej podporu od šéfa Fideszu Viktora Orbána pred prezidentskými voľbami pripomenul znovu.
„Keby sme sa bavili o sociológii, asi by som len šúchal nohami a počúval vás, ale pokiaľ ide o právo, dovolím si jednu poznámku,“ povedal Radičovej, keď vysvetľovala, ako chce dvojaké občianstvo riešiť SDKÚ.
Radičová nehovorila o škandáloch vlády, korupciu spomenula raz, keď pripomenula, ako sa Slovensko prepadlo v rebríčku jej hodnotenia.
„Štatistiky sú jedna vec, dôkazy druhá,“ reagoval Fico, ktorý tesne predtým ukazoval grafy, a začal hovoriť o švajčiarskych účtoch a financovaní SDKÚ. O financovaní vlastnej strany povedal, že sa nič nedokázalo. Radičová ho odbila, aby o tomto diskutoval s Dzurindom.
Radičová na Fica nezareagovala útočne, ani keď hovoril, aké je podľa neho výhodné stavať diaľnice cez PPP projekty. Reláciu využil aj na kampaň a povedal, že v Považskej Bystrici „otvárame nádherný diaľničný most, ktorý sme postavili“.
Ako vás mám volať? Kým moderátor volal Radičovú „pani líderka“ alebo „pani podpredsedníčka“, Fico jej hovoril „pani Radičová“. Keď to zopakoval niekoľkýkrát, ona kontrovala „áno, pán Fico?“
„Poslankyňa nie ste, tak neviem, ako vás mám volať. Ste pani Radičová,“ povedal jej Fico.
Po diskusii išiel Fico na Úrad vlády, kde bol deň otvorených dverí. Jeden návštevník sa ho spýtal, či bude v ďalšom volebnom období chodiť do diskusií viac. „Môžem vás ubezpečiť, že sú premiéri EÚ, ktorí vôbec nechodia do televízie,“ reagoval Fico. Diskusie podľa neho „nie sú príliš užitočné“. Prekáža mu, že z toho televízie „žijú“, ochotný je diskutovať len vo verejnoprávnych médiách.
„Ak by to znovu vyšlo, že by som bol premiérom, tak by bola takáto istá frekvencia súbojov a dialógov,“ hovoril.
Radičová nechcela povedať, či si myslí, že duel vyhrala. „Aké boli témy, taká bola diskusia,“ zhodnotila ho. Hlavná téma pre ľudí je dnes podľa nej to, kde nájdu prácu.
Možno sa nájde dostatok ľudí, ktorým sa Radičovej štýl páči, prípadne dostatok fanúšikov Smeru, ktorí z nej nie sú takí vydesení, aby sa unúvali ísť voliť. Myslí si Lukáš Fila.
Radičová Ficovi úsmev z tváre nevzala, dodáva Marián Leško.
Radičová sa s Ficom stretla len druhýkrát v ich politickej kariére. Stihli si vraj vymeniť aj osobné vety. „Prišiel v modrej kravate. Dala som mu prísľub, že ja na budúci duel, ak naň príde, prídem v červenom. Veľmi ho to potešilo.“
Radičová útočiť nebude. Hovorí, že ľudia to nechcú
Radičová sa taktiky neútočiť drží už štyri roky. Tým, ktorým to prekáža, odporúča vycestovať z Bratislavy. Opakuje, že ľudia majú hádok a štekania už dosť.
BRATISLAVA. Už pred štyrmi rokmi v predvolebnom dueli s vtedajším lídrom opozície Robertom Ficom na TA3 Iveta Radičová na Fica na rozdiel od neho veľmi neútočila. Miestami však bola ironická.
„Ale aj vy veľmi dobre vyzeráte na bilbordoch,“ povedala mu, keď jej vyčítal drahú kampaň a veľa bilbordov. „Predvolebné ťahy robíme iba my. Kdeže Smer!... Môžem aj ja povedať niečo, či ja tu len tak sedím?“ spýtala sa tiež napríklad.
Mikloš by bol tvrdší Teraz už v diskusii takmer nepoužíva ani iróniu. Na neútočný tón stavila aj v prezidentských voľbách.
„Nebudem pokračovať v tejto výmene!“ zastavila vtedy v predvolebnom dueli s Ivanom Gašparovičom snahy moderátorky Markízy, aby reagovala na Gašparovičove útoky. Odmietla mu pripomínať aj jeho mečiarovskú minulosť, musel to urobiť František Mikloško.
Svojej taktiky „vecnej a konštruktívnej diskusie“ sa nemieni Radičová vzdať ani teraz.
Mnohým voličom to podľa rôznych reakcií na internete prekáža a boli by radi, keby Robertovi Ficovi „naložila“, ona to však neurobí.
Aj Radičovej súper v straníckych primárkach na lídra SDKÚ Ivan Mikloš by dal prednosť inému štýlu.
„Som presvedčený, že kampaň vedená konsenzuálne v situácii, keď potrebujeme zásadnú zmenu a máme do činenia s takým súperom, nemusí byť efektívna,“ povedal pre SME vo februári pred primárkami.
Iný pohľad „Som sociologička, viem, ako občania vnímajú ktorú tému a ako dominantnú vnímajú nezamestnanosť,“ povedala Radičová po včerajšom dueli.
V ňom Fica aj pochválila. „Robíte kroky, ktoré sú nápomocné na naštartovanie ekonomiky,“ povedala mu, načo sa začal doširoka usmievať.
Svojim kritikom Radičová odkazuje, aby išli aj mimo Bratislavy a pozreli sa, ako žijú ľudia v regiónoch. „Nikto sa ma nepýta na korupciu, iba na nezamestnanosť.“ Svoj štýl meniť nemieni.
Monika Tódová
Od Kennedyho tváre po Obamov internet
S miliónmi divákov patria na Západe televízne politické predvolebné debaty lídrov medzi ťaháky kampane. Niekoľkokrát v histórii rozhodli voľby, častejšie však len pomohli získať popularitu menej známym kandidátom.
1. sila obrazovky Prvá televízna predvolebná debata v priamom prenose sa konala v Amerike v roku 1960. Tí, čo si ju vypočuli v rozhlase, tipovali, že debatu vyhral Nixon. Televízni diváci boli presvedčení, že víťazom je Kennedy. Opálený a odpočinutý Kennedy pôsobil lepšie ako bledý, z chrípky sa zotavujúci Nixon. Po tejto debate Američania žiadnu ďalšiu 16 rokov nemali.
Georgea Busha v debate s Billom Clintonom v roku 1992 zradil nervózny pohľad na hodinky po tom, čo jeho súper pristúpil k voličke v hľadisku, a emotívne sa jej opýtal, ako ju zasiahla hospodárska kríza.
Pri súčasnom americkom prezidentovi Barackovi Obamovi sa už viac hovorilo o vplyve nových médií než televíznej debaty, ktorú označovali novinári za nudnú.
2. šanca pre neznámych Televízne debaty dlho vôbec neexistovali v takej tradičnej demokracii, akou je Británia. Tohtoročný prvý predvolebný duel v televízii v histórii krajiny vzbudil veľký rozruch a výrazne zdvihol popularitu outsidera Nicka Clegga, lídra Liberálnych demokratov. V konečnom dôsledku však debata nerozhodla voľby. Pri väčšinovom volebnom systéme sa zvýšená popularita Liberálnych demokratov neprejavila na vyššom počte získaných kresiel.
3.duel so ženou Vo Francúzsku zažili neobvykle horúcu prezidentskú debatu, keď sa v roku 2007 ako kandidátka objavila žena, Ségolene Royalová, v súboji s pravicovým lídrom Nicolasom Sarkozym. Debata bola plná emócií a sledovalo ju 20 miliónov Francúzov, čo je asi polovica dospelej populácie. Royalová v nej pohorela.
V roku 2005 vyhrala nemecké voľby aj televízny duel Angela Merkelová, o ktorej charizme a výzore kolovali vtipy. Porazila pritom mediálne zdatného sociálneho demokrata Gerharda Schrödera.
Rozhodujúce v debate však zrejme nebolo to, že Merkelová je žena. Hoci bola prvou kandidátkou na kancelárku, nezdôrazňovala to, prirovnávali ju skôr k tvrdej Margaret Thatcherovej.
Ela Rybárová
Anketa: Kto podľa vás vyhral debatu?
Grigorij Mesežnikov, politológ
víťaz debaty: Robert Fico
Robert Fico bol veľmi dominantný, útočný, zahmlieval, zavádzal a hovoril dosť agresívnym spôsobom. Pripomínal mi Jiřího Paroubka z jeho predvolebnej kampane. Téma maďarských volieb je pre opozíciu veľmi nevýhodná, Iveta Radičová nevedela dosť dobre vysvetliť, v čom spočíva zásadné stanovisko SDKÚ. V druhej časti diskusie boli vyrovnanejší, dokonca boli epizódy, kde bola Radičová presvedčivejšia, ale v maďarskej téme Fico jasne vyhral.
Miroslav Kusý, politológ
víťaz debaty: Iveta Radičová
Iveta Radičová bola vecnejšia. Robert Fico jej skákal do reči, rovnako aj moderátor. Mala síce menej priestoru, ale hovorila koncentrovane. Robert Fico sa často opakoval a osobne na ňu útočil. Bál som sa toho, že Radičová pohorí, s týmito očakávaniami sa mi zdalo, že zvládla svoju úlohu. Možno práve preto, že som mal tie obavy, tak som bol na ňu naladený pozitívnejšie.
Stanislava Benická, odborníčka na spravodajstvo a publicistiku
víťaz debaty: Remíza
Bola to zle postavená relácia, zameraná do minulosti namiesto do budúcnosti a na to, čo chcú dva hlavné politické subjekty robiť s touto krajinou. Preto to bola aj hrozná nuda, ani jedna strana ma neprekvapila. Používali vlastnú rétoriku, ktorá je známa. Od takej výnimočnej situácie, že si Robert Fico sadol za stôl s názorovým oponentom by som zo strany STV očakávala iný prístup a nie obyčajné O päť minút dvanásť.
Silvia Kušnírová, bývalá moderátorka a majiteľka PR agentúry
víťaz debaty: Robert Fico
Bola to ukážka nevyužitého potenciálu relácie, ktorá mohla byť televíznou udalosťou roka. Frigídna dramaturgia, otázky bez šťavy, bez sledovania podstaty, bez konfliktu. V takto vedenej relácii si každý robil svoje. Premiér si z relácie urobil premyslene vedený predvolebný míting a Iveta Radičová skôr prednáškovú miestnosť. Jej snaha o vecné vysvetľovanie a slušnosť sú síce oceneniahodné, ale v politickom ringu desať dní pred voľbami so súperom, akým je Robert Fico, sa od nej ako od líderky očakávajú ostré argumenty a nie vysvetľujúce štatistiky.
Simona Bubánová, majiteľka reklamnej agentúry
víťaz debaty: Robert Fico
Každý z kandidátov išiel do debaty s nejakým cieľom. Najdôležitejším cieľom Roberta Fica bolo zahrať maďarskou kartou a už len keď spočítam minutáž, ktorá tomu bola venovaná, tak to je to, čo z neho urobilo víťaza. Určoval témy. Do duelu išiel aj preto, aby ukázal svoju prevahu nad Ivetou Radičovou, čo sa mu podarilo. Radičová udržala kultivovaný prístup k diskusii, čo jej prináša veľa pozitívnych bodov. Mal to byť duel a bola to nevyužitá šanca ukázať ľuďom priamu konfrontáciu.
Oľga Škvareninová, odborníčka na neverbálnu komunikáciu
víťaz debaty: Robert Fico
V neverbálnej komunikácii bol lepší Robert Fico. Iveta Radičová síce na začiatku sedela veľmi dobre protokolárne, ale na konci sa už začala hrbiť, bola nervózna a negatívne naladená. Mala som pocit, že sa niekedy cítila ohrozene a neisto. Napríklad klopkala rukou po stole. Veľmi zlé gesto bolo, keď sa pozerala cez okuliare, ktoré mala nižšie položené na nose, mala mentorský prejav. Premiér si tiež klopkal nohou, čo mohlo signalizovať, že sa nudí alebo že je nervózny. Obom by som vytkla, že mali na stole ruky až po predlaktie.

Beata
Balogová
