BRATISLAVA. V diskusnej relácii V politike televízie Ta3 to uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).
Maďarský zákon nie je podľa neho štandardný a žiadna európska krajina nemá také benevolentné kritériá na získavanie občianstva ako Maďarsko. "Ak chceme robiť symbolické gestá, tak rozdávame diplomy, a nie pasy," vyhlásil Lajčák.
Zákon o dvojakom občianstve podľa neho prináša právnu neistotu a vytvára celý rad nezodpovedaných otázok. Pripomenul, že na jeho prijatie už s veľkým znepokojením zareagovalo aj USA. "Státisíce ľudí z priestoru Balkánu môžu žiadať o maďarský pas, kritériá im to umožňujú a na základe toho môžu využívať bezvízový styk s USA a Kanadou," upozornil minister. Na margo zákona, ktorý ako protiopatrenie prijala NR SR, Lajčák povedal, že ide o štandardný európsky zákon, aký má 11 európskych krajín.
Kauza však podľa jeho slov škodí obom krajinám, viac však Maďarsku, pretože žiaden z partnerov si nevie vysvetliť, prečo Maďarsko odmietlo zákon konzultovať, keď o to bolo požiadané, a rovnako prečo jeho prijatie načasovalo do slovenskej predvolebnej kampane.
Podpredseda SMK József Berényi s Lajčákom súhlasil v otázke zlého načasovania z maďarskej strany. Napätie súvisiace so zákonom o dvojakom občianstve pripisuje prebiehajúcej volebnej kampani. "Dobre to padlo niekomu, najmä stranám ako SNS a ďalším, ktoré zápasia s tým, že sa nedostanú do parlamentu," skonštatoval podpredseda SMK. Najhoršie na celej veci je však podľa Berényiho to, že "maďarská menšina je považovaná za bezpečnostné riziko na území Slovenska."
Berényi kritizoval aj odpoveď slovenského parlamentu v podobe novely zákona o štátnom občianstve. Podľa neho práve tá posilňuje exteritoriálny charakter maďarského zákona. Prípadný súdny spor občana SR a príslušníka maďarskej menšiny, ktorý stratil slovenské štátne občianstvo získaním maďarského a žije na území SR, by bol už totiž konzulárnym prípadom. Maďarská republika by do takéhoto prípadu podľa medzinárodných dokumentov musela zasiahnuť.