BRATISLAVA. Skúsme Ficovi spolu o dva týždne pripraviť rovnaký politický osud ako Paroubkovi, vyzýval cez víkend priaznivcov na sociálnej sieti Facebook podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš.
„Mám veľkú radosť, že českí voliči poslali boľševika tam, kam patrí,“ tešil sa šéf SaS Richard Sulík. Napriek istým podobnostiam je však situácia u nás a v Česku dosť odlišná.
1.Fico vedie, Paroubek padal
Napriek tomu, že popularita Smeru za uplynulý rok spadla takmer o desať percent, je to stále dominantná 35percentná strana. ČSSD sa v posledných predvolebných prieskumoch pohybovala medzi 25 a 30 percentami. Nebola takým suverénom, skôr stagnovala a jej výsledok bol napokon len 22-percentný.
2. Sila lídra
Výrazný rozdiel je v popularite lídrov. Kým Robert Fico je už niekoľko rokov jednoznačne najpopulárnejším politikom, Paroubek sa postupne v rebríčkoch prepadal. V májovom prieskume agentúry CVVM bol až na siedmom mieste. Prvé miesta v tabuľke patrili šéfom nových strán Veci verejné Radka Johna a TOP 09 Karla Schwarzenberga. Českého expremiéra predbehli aj Miloš Zeman či vlastný podpredseda Bohuslav Sobotka.
3. Smer má viac možností
ČSSD voľby vyhrala a dosiahla 22 percent, no okrem komunistov s nimi nemal nikto chuť ísť do vlády. TOP 09 aj Veci verejné sú stredopravé strany, vstup do parlamentu tesne unikol KDÚ–ČSL, ktorá bola teraz viac naklonená k pravici. Smer má viac možností. Prvou je pokračovanie koalície s SNS a HZDS.
Tá by mohla byť v prípade viac ako päťpercentného výsledku Mečiara aj Slotu pre Smer stávkou na istotu. V istých prípadoch by bola možná aj vláda dvojkoalície Smeru s SNS či HZDS. Spoluprácu so Smerom navyše nevylúčila SMK, hoci nepatrí k najpravdepodobnejším.
4. Noví sú u nás slabší
Pravicová vláda sa v Česku dá zostaviť vďaka dvojici nových stredopravých strán v parlamente. Český TOP 09
a Veci verejné dostali dohromady takmer 28 percent. Pred voľbami mali obe podporu viac ako desať percent, ich účasť v parlamente bola takmer istá.
U nás má podľa posledného prieskumu Focusu SaS 13,3 percenta a Most-Híd 5,6 percenta – teda výrazne menej. Neistý je najmä výsledok Mosta, bez ktorého sa šanca na pravicovú koalíciu výrazne znižuje. Na hranici zvoliteľnosti je aj SMK.
ČSSD o hlasy obrala strana Veci verejné Radka Johna aj strana Miloša Zemana (získala 4,3 percenta), ODS oslabila hlavne TOP 09. Na Slovensku nie je taká silná strana, ktorá by tak výrazne uberala voličov Smeru či SDKÚ. Prieskumy ukazujú, že len istá časť Ficových priaznivcov sa priklonila k SaS, niektorí bývalí sympatizanti Fica odišli k nevoličom.
5. Iná kampaň
K pádu ČSSD dopomohla aj silná občianska antikampaň proti Paroubkovi aj ODS, ktorá vyzývala voliť iné strany. Podľa výsledkov zjavne zabrala. U nás sa nič také nedeje a aj antikampane sú v porovnaní
s Českom menej konfrontačné.

Beata
Balogová
