BRATISLAVA. Na našom území je vymedzených 26 geotermálnych oblastí, pričom najväčší využiteľný výkon zdrojov geotermálnych vôd je viazaný na Trnavský, Nitriansky a Žilinský kraj. Vyplýva to z materiálu o geotermálnych vodách z dielne ministerstva životného prostredia.
V poľnohospodárstve sa geotermálne vody využívajú predovšetkým na južnom Slovensku, a to v 12 lokalitách na vykurovanie skleníkov pri produkcii rýchlenej zeleniny ako uhorky, paradajky, paprika. Týmto spôsobom sa tiež vykurujú skleníky s kvetmi ako napríklad v Bešeňovej, Dunajskej Strede, Veľkom Mederi či Kráľovej pri Senci. Celková plocha pokrytá týmto typom produkcie je okolo 25,86 hektára. Na chov rýb geotermálna voda slúži v dvoch lokalitách - vo Vrbove a v Turčianskych Tepliciach.
Na vykurovanie budov sa tepelná energia geotermálnej vody využíva na troch lokalitách na južnom Slovensku, v Podhájskej, Topoľníkoch a Galante. Vykurujú sa s ňou aj kancelárske a technické priestory v Galante, Topoľníkoch, Komárne, Bešeňovej, Liptovskom Trnovci a Poprade. Hotelové priestory sú vykurované v Bešeňovej, Veľkom Mederi, Podhájskej a Štúrove. V Galante sú geotermálnou vodou vykurované aj byty, nemocnica a dom dôchodcov. V Novákoch-Koši sa vďaka geotermálnej vode vykurujú šatne baníkov.
V 32 lokalitách sa geotermálna voda využíva na rekreačné účely, hlavne na plnenie bazénov ako napríklad v Poprade, Bešeňovej, Lehniciach, Sklených Tepliciach či Rajci.
Ako sa uvádza v Koncepcii geologického výskumu a prieskumu územia SR do roku 2011, Slovensko má vďaka svojim prírodným podmienkam významný potenciál geotermálnej energie. Zdroje tejto alternatívnej energie sú po našom území rozptýlené a ich využívanie má nielen ekonomický, ale aj ekologický význam. "Je preto mimoriadnym záujmom štátu vytvoriť podmienky na urýchlené využitie tohto potenciálu," píše sa v koncepcii.