BRATISLAVA. Proti zmene financovania centier voľného času (CVČ), základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských stredísk záujmovej činnosti dnes pred Úradom vlády SR protestovalo viac ako 100 demonštrantov.
"Nariadenie vlády znamená zásadné zmeny, ktoré povedú k obmedzeniu činností a likvidácii záujmových a mimoškolských aktivít pre deti na Slovensku," konštatovala pre TASR prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR Saskia Repčíková. Podľa novely vládneho nariadenia z 19. mája tohto roka, ktorú požadovalo Združenie miest a obcí na Slovensku (ZMOS), peniaze na záujmové činnosti dostanú aj obce, ktoré ich nevykonávajú.
Peňazí ubudne
Novela rovnako znižuje koeficient výpočtu finančných prostriedkov na dieťa o dve tretiny oproti súčasnosti. "Už teraz sú centrá a strediská podfinancované a toto je absolútne likvidačné," vyhlásila Repčíková. Zmeny podľa nej zasiahnu viac ako 300.000 detí a 2000 pedagógov.
Podľa Anny Gondášovej, predsedníčky Asociácie ZUŠ SR, nariadenie postihne aj deti v ZUŠ. "Postihne ich už len tým, že im obmedzí možnosti štúdia, že sa budú musieť rozhodnúť pre jeden predmet v skupinovej forme a jeden predmet v individuálnej forme. To je strašne málo," povedala Gondášová.
Fico je vraj ochotný zmeniť názor
Predseda vlády SR Robert Fico je pripravený prerokovať opätovnú zmenu nariadenia na ktoromkoľvek rokovaní vlády. V reakcii na dnešné protesty pred Úradom vlády SR to uviedol hovorca Úradu vlády SR Branislav Ondruš.
Podľa jeho slov ak sa ukáže, že prijaté riešenie nie je dobré a spôsobuje viac problémov než vyriešilo, vláda je pripravená urobiť ďalšiu zmenu. "Takú, aby sme predsa len hľadali riešenia problémov, ktoré boli doteraz a aby nenastali problémy, ktoré hrozia v tejto chvíli," povedal Ondruš.
Mikolaj: Nikto nevie, koľko je čiernych duší
BRATISLAVA. Žiaci v školách a vo voľnočasových organizáciách nesmú byť podľa Združenia miest a obcí Slovenska považovaní za zdroj príjmov, ale za osobnosti, ktoré je potrebné vychovávať a formovať. V reakcii na dnešné protesty pred Úradom vlády SR súvisiace so zmenou financovania centier voľného času, ktoré navrhlo ZMOS a schválila vláda, to uviedol výkonný podpredseda združenia Milan Muška.
Našou snahou bolo vytvorenie štandardných podmienok. Nemohli sme sa prizerať na diskrimináciu detí a rodičov v mestách a obciach, kde nebola vykonávaná záujmová činnosť prostredníctvom centier voľného času (CVČ), prípadne školskými strediskami záujmovej činnosti, zdôvodnil zmenu nariadenia predseda ZMOS Michal Sýkora. Podľa jeho slov sa ZMOS rozhodlo štandardizovať situáciu a reagovalo na nekontrolovateľný nárast počtu detí v niektorých zariadeniach. "Zaužívaným finančným prilepšovaním si niektoré organizácie a následne aj niektoré mestá a obce zabezpečovali neoprávnene príjmy, čím vytvárali neštandardný systém, pokračoval predseda ZMOS. V reakcii na protesty zo strany voľnočasových organizácií Sýkora pripomenul, že ZMOS chráni záujmy samospráv a nie vybraných miest či obcí.
Proti zmene financovania CVČ, základných umeleckých škôl a školských stredísk záujmovej činnosti dnes pred Úradom vlády SR protestovalo viac ako 100 demonštrantov z celého Slovenska. Podľa Saskie Repčíkovej, prezidentky Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR novela nariadenia znamená zásadné zmeny, ktoré povedú k obmedzeniu činností a likvidácii záujmových a mimoškolských aktivít detí na Slovensku.
Podľa podpredsedu vlády a ministra školstva SR Jána Mikolaja sa systém financovania centier vyšmykol z rúk a bol nekontrolovateľný. "Vzhľadom na to, že tieto financie idú z podielových daní, ktoré dostáva samospráva, upozornili nás starostovia a primátori, že dochádza k zneužívaniu tohto systému. Sú prípady, kde jeden žiak je členom viac ako 50 takýchto centier," priblížil minister. Na margo toho, že centrá budú pykať pre pár nepoctivcov, dodal, že "nepoctivcov bolo ďaleko viac ako len pár".
"Nikto nebol schopný skontrolovať, koľko čiernych duší je v tomto systéme, pretože opakujem, sú to peniaze samosprávy," zdôraznil Mikolaj.
(tasr)