Noviny, ktoré sú vlastne straníckym periodikom Smeru, platí ministerstvo cez inzerciu aj z eurofondov.
BRATISLAVA. Propagandistickú pomoc Smeru a HZDS v predvolebnej kampani pripomína inzercia z Programu rozvoja vidieka - teda z eurofondov - v časopise Slovenský rozhľad.
V posledných tohtoročných číslach si ministerstvo pôdohospodárstva v dvojtýždenníku zaplatilo dve strany inzercie - teda väčšinu zo všetkých reklám v časopise. Zvláštne nie je, že programu rozvoja robí reklamu v médiách, ale to, aký týždenník si vybral.
Zhovárajú sa sami so sebou
Slovenský rozhľad vydáva súkromná firma Trend International. Jej jediným majiteľom bol do júla 2006 poslanec za Smer a krajský stranícky šéf v Prešove Stanislav Kubánek. Potom podiel prepísal na družku Moniku Magačovú.
Rozhľad nie je štandardný týždenník. Okrem pravidelnej Kubánkovej rubriky je plný inzercie Smeru, straníckych oznamov a pozvánok. Väčšinou nie sú označené ako inzercia. V rubrike Voľby 2010 zasa predstavuje výlučne kandidátov Smeru.
Noviny publikujú články o vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi (Smer), ktoré napísal jeho hovorca Michal Kaliňák.
Vo februári robil veľký rozhovor s ministrom pôdohospodárstva Vladimírom Chovanom z HZDS zamestnanec tlačového odboru HZDS a kandidát na poslanca Stanislav Háber, v máji ďalší rozhovor zamestnanec tlačového odboru jeho ministerstva Jozef Šucha. Nasledovala polstranová inzercia z eurofonov, ktoré riadi Chovanovo ministerstvo, a článok: 17 dôvodov, prečo voliť Smer-SD.
Noviny sa nepredávajú len v stánkoch, ale tiež zadarmo rozdávajú na rôznych úradoch.
Koľko dali, zamlčujú
Ministerstvo neodpovedalo na otázky, koľko z fondov išlo na reklamu do týždenníka, a či nešlo o protislužbu za propagačné rozhovory s Chovanom či predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom. „Inzercia sa zadáva vždy tak, aby zasiahla čo najširšiu cieľovú skupinu a nebola pridrahá, to znamená, aby sa pri rovnakých nákladoch mohla uplatniť v čo najväčšom počte médií. Slovenský rozhľad je celoslovenský týždenník, ktorý vychádza už 10 rokov, nie je to médium, ktoré vzniklo pre voľby," odpovedalo ministerstvo.
O peniazoch nechcel hovoriť ani šéfredaktor Jozef Kuchár. Kubánek na otázky SME neodpovedal vôbec. Hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová povedala, že centrálny volebný štáb strany si inzerciu v tomto periodiku neobjednal.
Šéfka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka hovorí, že ide o „časopis, ktorý má svoje veľmi jasné zameranie, zrejme aj stranícke".
Noviny pôsobia tendenčne, nevyvážene a v prospech dvoch strán, hovorí Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Nie je známe, aký majú náklad a cenníky inzercie, daňoví poplatníci teda možno doplácajú na nevýhodnú inzerciu, ktorá nemusí mať dosah na cieľové skupiny. „Obchod zaváňa zneužívaním verejných zdrojov. Za takýchto podmienok a do takých médií by štátna inzercia určite nemala ísť."
V roku 2007 si reklamu v Slovenskom rozhľade platila aj Železničná spoločnosť Slovensko, ovládaná nominantmi koalície.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
