PEZINOK. Desiatky krúžkov, stovky detí a ani nie desať zamestnancov. Centrum voľného času v Pezinku má názov Epicentrum. Sídli v drevenej budove v mestskom parku a pripomína perníkovú chalúpku.
„Peňazí je z roka na rok menej, centrá voľného času sú vo financovaní vždy na chvoste. Čo sa však deje teraz, to je už absurdné," hovorí riaditeľka Zuzana Majerníková. Práve prišla z divadelného vystúpenia svojich násťročných zverenkýň.
Hovorí o novele vládneho nariadenia, ktorá kráti štátny príspevok na dieťa o dve tretiny, financie nedostáva samotné zariadenie, ale obec, dokonca aj tá, kde žiadne voľnočasové zariadenie nie je, pričom vláda úplne vynecháva príspevky pre mladých od 14 rokov.
„Je to najcitlivejší vek. Ak deti ostanú na ulici, peniaze, ktoré im mohli zaistiť zmysluplné trávenie voľného času sa budú pumpovať do prevencie proti kriminalite a drogám."
Budovou sa rozlieha detský krik - to sa tí mladší schádzajú na popoludňajšie krúžky - keramický, turistický, tanečný či šachový. Čo by robili, ak by práve neboli na krúžku? Mladší so staršími sa zhodujú. „Nudil by som sa alebo sa hral na počítači," hovorí trinásťročný Adam, ktorý chodí druhý rok na šach. „Chodím sem rada a veľmi ma to baví," pripája sa tanečnica Tereza. Aj Katke (13), ktorá chodí na keramický aj divadelný krúžok, sa zdá trávenie voľného času v Epicentre zmysluplnejšie ako vonku s kamarátmi.
Na to, čo bude so záujmovými aktivitami od januára, ak likvidačné vládne nariadenie nadobudne platnosť, radšej myslieť riaditeľka nechce.
„Už teraz je dvadsať eur za polrok pre niektorých rodičov priveľa," hovorí. Primátor Pezinka Oliver Solga situáciu až tak čierno nevidí. Aspoň v Pezinku. S novelou vládneho nariadenia, ktoré presadilo Združenie miest a obcí Slovenska, nesúhlasí - keďže neviazané financie dostane každá obec podľa počtu detí, aj keď centrum voľného času nemá, Pezinok bude na menšie obce v susedstve doplácať.
„Do voľnočasových aktivít detí u nás je zapojených aj niekoľko susedných obcí. Starostom to však vždy pripomeniem s úsmevom, lebo viem, že sami nemajú peňazí nazvyš." Solga uisťuje, že Pezinok fungovanie Epicentra i základnej umeleckej školy zaistí aj napriek novému nariadeniu. Škrtať je pripravený na sociálnych zariadeniach, stavbe chodníkov či v športe.
Dospelí bránili deti
BRATISLAVA. Nevyhadzujte deti na ulicu, odkázalo vláde vyše sto ľudí. Pred Úradom vlády vyjadrili nesúhlas s novelou vládneho nariadenia, ktoré od 1. januára skresá financovanie centier voľného času, základných umeleckých a súkromných škôl.
Zneli slová zánik či likvidácia. Novela, ktorú bez konzultácií s centrami vybojovalo Združenie miest a obcí Slovenska, znížila príspevok na dieťa o dve tretiny. Peniaze od štátu nepôjdu zariadeniam, ale mestám a obciam podľa počtu detí. Príspevky budú pre deti od päť do 14 rokov, na mládež sa zabudlo. V centrách je rôznym spôsobom zapojených okolo 300tisíc detí.
„Sme v rukách samospráv, tie môžu, ale nemusia dať peniaze, keďže nie sú účelovo viazané," hovorí predsedníčka Asociácie centier voľného času Marta Hanečáková. „Mám 15-ročného syna folkloristu a podľa novely nespadá pod centrum voľného času. Keby som mu musela všetko platiť, stálo by ma to oveľa viac," vysvetľovala Jana Boráková z Detvy.
(mk)

Beata
Balogová
