BRATISLAVA. „Nesúladný so základnými princípmi verejného obstarávania" - tak označil tender na nákup 925-tisíc párov ponožiek pre našu armádu Úrad pre verejné obstarávanie. Nepriehľadnú súťaž ministerstva obrany preto zrušil.
O prípade informoval denník SME po tom, ako sa na čudné praktiky ministerstva obrany sťažovali dve z troch firiem, ktoré do súťaže išli. Čudne pôsobilo napríklad to, že armáda mala nakupovať sivé ponožky aj za viac ako dvojnásobnú cenu ako za rovnaké v modrej farbe.
Úrad v rozhodnutí píše, že ministerstvo nepreskúmalo, či spoločnosť Fintex nevyhrala na základe neobvykle nízkych cien. Kritizuje zároveň, že podrobné podmienky pre záujemcov ministerstvo zverejnilo neskoro, že nezverejnilo predbežné oznámenie o tendri, a tiež, že požadovalo od uchádzačov nezmyselný certifikát o systéme environmentálenho manažérstva, ktorý s ponožkami nemá nič spoločné.
Nepáči sa mu ani to, že v návrhu rámcovej dohody ministerstvo pripúšťa zmenu ceny v prípadoch, ktoré nespresnilo. „Pochybenia v postupe mohli mať zásadný vplyv na výsledok obstarávania," píše sa v správe úradu.
„Obstarávateľ nastavením podmienok súťaže v plnom rozsahu dodržal zásady podmienok transparentnosti a nediskriminácie potenciálnych uchádzačov," trvá na svojom ministerstvo.
Ponožkovú súťaž však bude musieť vypísať nanovo.
Archívne video. Viac o celej kauze nájdete tu.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
